Internet

Skuteczne wyszukiwanie informacji w książkach

przeczytasz w 2 min.

W internecie jest dużo wiedzy, ale jeszcze więcej jest jej w książkach. Te do niedawna były niemal całkowicie niedostępne drogą cyfrową, za wyjątkiem starych książek, które przeszły do domeny publicznej i udostępniono je na takich stronach jak Archive.org. Obecnie stan rzeczy zmienia się na plus dzięki serwisowi Google Books (po polsku Książki Google), w którym są udostępnione współczesne i archiwalne, zeskanowane książki i czasopisma. Jak na razie po angielsku, bo książek po polsku nie udało nam się znaleźć.

Wyszukiwane książki i przeszukiwanie treści

Wyszukiwanie w książkach przebiega na dwóch etapach. Jeśli wpiszemy zapytanie na stronie głównej wyszukiwarki książek, serwis zwróci listę pozycji, w których dane słowa kluczowe występują. Po kliknięciu na jedną z pozycji na liście wyników zostaniemy przeniesieni na stronę, na której są odnośniki do miejsc w treści książki, na której występują dane słowa kluczowe. Na każdym z fragmentów, obok słowa kluczowego widzimy kontekst w jakim się pojawia.

Sposób prezentacji tej strony zależy od statusu książki. Jeśli wydawca zgodził się na pokazanie fragmentu książki online, możemy zobaczyć całą stronę, na której jest znaleziona informacja, oraz kilka sąsiednich stron. Książki z takimi prawami mają status Ograniczony podgląd. Status każdej książki jest widoczny na stronie z wynikami wyszukiwania.

Jeśli wydawca nie zgodził się na publikowanie całych stron, kontekst w którym występują słowa kluczowe jest pokazany w postaci kilku "wydartych" fragmentów, status - Widok krótkiego opisu.

Niektóre książki są całkowicie niedostępne, co ma miejsce wtedy, gdy wydawca zakazał Google pokazywanie na swoich stronach jakichkolwiek fragmentów z książki. Wówczas z wyszukiwarki dowiadujemy się, że w danej książce są poszukiwanie słowa kluczowe, ale nie wiemy na jakich stronach i w jakim kontekście. Tak książka ma status: Podgląd niedostępny.

Gdy wejdziemy do opisu konkretnego tytułu, można skorzystać z drugiej wyszukiwarki, która przeszukuje wyłącznie wybrany aktualnie tytuł.

Wyszukiwanie zaawansowane

W przypadku Google Books szczególnie polecamy korzystanie z formularza wyszukiwania zaawansowanego. Najważniejszą zaletą jest możliwość wyszukiwania wyłącznie w książkach o określonym statusie. Warto ograniczyć wyszukiwanie tylko do książek dostępnych w całości lub z Podglądem ograniczonym. W ten sposób możemy skorzystać z informacji przeglądając wyniki wyszukiwania, bez płacenia za książkę.

Niezastąpiona jest także możliwość wyszukiwania książek na podstawie nazwiska autora, a także numerów katalogowych  ISSN i ISBN.

Formularz wyszukiwania zaawansowanego jest jedynym sposobem na skuteczne przeszukiwanie kolekcji czasopism. Po pierwsze możemy wybrać okres publikacji, jaki nas interesuje, wpisać nazwę czasopisma do pola Nazwa publikacji. Dodatkowo możemy wyłączyć z wyszukiwania kolekcję książek, zaznaczając odpowiednie pole w opcji Treść.

Wyszukiwanie czasopism możne potrenować na przykładzie tytułu Life, który jest dostępny online bez żadnych ograniczeń. Niestety żadnej z książek i gazet z Google Books nie możemy pobrać w postaci PDF. Dostępna jest tylko opcja zakupu z księgarni internetowej bądź od wydawcy, jeśli oczywiście książka znajduje się cały czas w obrocie. Na szczęście jednak przeglądarka treści na stronie WWW jest bardzo wygodna, i co najważniejsze działa w trybie pełnoekranowym, wiec czytanie jest tak samo przyjemne jak z lokalnie przechowywanego pliku PDF.