Internet

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

 

Omówiliśmy wszystkie aspekty techniczne korzystania z  Google, teraz kilka słów o umiejętnościach. Jak wspomnieliśmy na początku, skuteczne wyszukiwanie to także wiedza a propos tego, jak zastosować narzędzia, by uzyskać najlepszy efekt.

Generalną zasadą skutecznego wyszukiwania - szczególnie jeśli próbujemy się dokopać do rzadkich i wyspecjalizowanych informacji, które są zazwyczaj ukryte na forach dyskusyjnych lub w udostępnionej w  sieci dokumentacji, jest porada: trzeba precyzyjnie definiować pytanie.

Im więcej słów kluczowych, które opisują sprawę, tym większa szansa, że trafimy na to czego potrzebujemy. Na przykład poszukując informacji o  rowerze, obok tego słowa, wpiszmy typ, interesujące nas marki. Jeśli szukamy sprzedawcy to także hasło: sklep. Im bardziej unikalne słowo kluczowe, tym lepiej. Jeśli szukamy informacji o komponentach, warto podawać numery katalogowe.

Przydają się tutaj operatory logiczne, szczególnie OR, który pozwala na opisanie zapytania synonimami, operator "-", który pozwala na usunięcie informacji zbędnych, jeśli można je opisać słowami kluczowymi (np. rower cross -giant -merida). Nieocenione usługi oddaje operator do wyszukiwania fraz, gdyż w ten sposób unikamy stron wyszukanych na podstawie pojedynczych słów kluczowych.

Pamiętajmy też, że aby zadać trafne zapytanie do wyszukiwarki, trzeba wiedzieć co nieco o temacie. Dlatego analizę dotyczącą obcego zagadnienia najlepiej rozpocząć od przeczytania artykułu w Wikipedii (najlepiej angielskiej), co da nam podstawowy zbiór informacji, który można będzie pogłębiać za pomocą precyzyjnych i wąskich kwerend.

Dalszym etapem zawężania poszukiwań jest wybranie serwisów czy forów, które traktują o interesującym nas zagadnieniu i ograniczenie wyników  do stron pochodzących właśnie z tych źródeł. Dalej można poeksperymentować z zawężaniem wyników za pomocą funkcji przeszukiwania wyników, czy modyfikacją sposobu sortowania, np. zmianę na chronologiczny, co pozwala łatwiej znaleźć najbardziej aktualne informacje.

Na koniec warto podkreślić, że mimo tego, iż Google integruje wyniki ze swoich specjalistycznych wyszukiwarek ze stroną wyników podstawowej wersji Google.pl, to szukając zdjęć, newsów, postów z grup itp., używajmy wyłącznie specjalistycznych wyszukiwarek, gdyż oferują narzędzia wyszukiwania zaawansowanego dopasowane do określonego typu danych, co jest najbardziej ewidentne w przypadku wyszukiwarki obrazków  oraz treści książek.

Zobacz inne artykuły z działu poradnik

Pecet od nowa: najlepsze programy i porady
Wybierz dla swojego PC najlepsze programy, najszybszą przeglądarkę WWW, zbuduj za darmo skuteczny pakiet Internet Security i zoptymalizuj system. Plus inne cenne porady!

Dokąd zmierza cyfrowa społeczność?
Czy serwisy społecznościowe ograniczają myślenie, czy rozwijają zainteresowania? To dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu, czy zwykły biznes? Zobacz co oferują najpopularniejsze z nich i wyciągnij wnioski.
Zamiast Gadu-Gadu
Jeśli uważasz, że najnowsza wersja Gadu-Gadu to ciężki i obładowany reklamami program, który nie przypomina już tego komunikatora jakim był kiedyś, możesz go wymienić. Oto nasze propozycje.


 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Kawał dobrej roboty.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Całkiem fajny artykuł. Miło się czyta, w sam raz zarówno dla laika jak i dla osób bardziej obeznanych z tematem.
   Jeśli chodzi o komendę "link:" to dodał bym tylko to, że google zwraca tylko próbkę linków prowadzonych do danej strony. Nie kierowałbym się w żaden sposób tym parametrem jako pokazującym "całą prawdę", oczywiście w niczym to nie umniejsza fachowości artykułu

   Może dobrym pomysłem byłoby napisać kolejne artykuły na temat usług Google?
   Pozdrawiam
   • avatar
    CougarV6
    0
    Ciekawe i fajnie napisane. Z mojej strony 5/5
    Kto by pomyślał, że można się czegoś nowego dowiedzieć o czymś tak codziennym jak google.
    • avatar
     tom_1984
     0
     Fajny art. Kilka przydatnych rzeczy się dowiedziałem. 5/5
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dobra robota. Pozdrawiam
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dobrze napisany artykuł z wieloma przydatnymi informacjami! Ode mnie 5 :)

       Mam tylko małą uwagę. Mianowicie na 7 stronie ("Kalkulator, przeliczanie miar i wag") w Tabeli przykładowych operatorów arytmetycznych kalkulatora Google jest chyba lekki błąd przy pierwiastku i procencie. Dokładniej rzecz ujmując w kolumnie "przykład". W pierwiastku jest chyba tylko początek frazy a w procencie cała fraza pierwiastka:

       OPERATOR FUNKCJA PRZYKŁAD
       nth root of pierwiastek 2 th
       % of procent 2th root of 16

       Caps'a użyłem żeby było czytelniej. Pozdrawiam
       • avatar
        XaRaDaS
        0
        Tekścik dobry, ale mnie osobiście zabrakło ukrytych komend w google lub/i wyszukiwanie różnych ciekawostek. Kiedyś obszerny temat był na łamach jakiegoś czasopisma (chip/pc world lub coś w tym stylu) ale niestety tego egzemplarza nie posiadam :(
        • avatar
         Dante
         0
         Fajne i przydatne, faktycznie jakieś ciekawostki by się przydały ale tak czy siak 5.
         • avatar
          cochinek
          0
          czym sie rozni operator site: od inurl: ? :)
          • avatar
           dawid_dj
           0
           Bardzo ciekawy i praktyczny tekst. Super 5!