Procesory

Platforma testowa. Testy wydajności.

przeczytasz w 2 min.

Testy procesorów wykonałem na dwóch bliźniaczych platformach testowych. Oto ich konfiguracja: 

Platforma IntelPlatforma AMD
Płyta głownaGA-X38DS4GA-MA790FX-DQ6
Pamięć RAM2x 1GB Kingson HyperX 10662x 1GB Kingson HyperX 1066
Karta graficznaGigabyte 8800GTS 512MBGigabyte 8800GTS 512MB
System operacyjnyWindows Vista Ultimate PLWindows Vista Ultimate PL
Dysk twardyBarracuda 7200.10 250GBBarracuda 7200.10 250GB

Procesory zostały przetestowane w ustawieniach domyślnych, a także podkręcone najmocniej jak się dało, przy założeniu że sprzęt nadal pozostawał w pełni stabilny. Dodatkowo w zestawieniu pokazujemy także wyniki najtańszego procesora z półki wyższej od testowanych oraz procesora, do którego zbliżają się wynikami podkręcone procesory. W taki sposób otrzymaliśmy po osiem wyników w każdej z testowanych aplikacji.

Testy wydajności

Testy wykonywałem na świeżo zainstalowanym Windows Vista Ultimate w wersji Polskiej, z zainstalowanymi wszystkimi dostępnymi w dniu testów łatkami. Ponieważ Service Pack 1 nie jest jeszcze dostępny w Polskiej wersji językowej, nie instalowaliśmy go na platformach testowych.
Jako aplikacje testowe zostały wybrane następujące programy, wszystkie zainstalowane w najnowszej dostępnej wersji z jednym wyjątkiem o czym poniżej.

 • PC Mark Vantage, cały zestaw testów, rozdzielczość domyślna 1024x768
   
 • 3D Mark 2006, tylko testy wydajności CPU, rozdzielczość domyślna 1280x1024
   
 • SiSoft Sandra XIII, tylko testy wydajności CPU
   
 • Cinebench R12, tylko testy wydajności CPU
   
 • Crysis, z zainstalowanym patchem v1.1, rozdzielczość 1280x1024, HIGH

Odnośnie tego ostatniego należy się mały komentarz ponieważ od dłuższego czasu dostępny jest już patch v1.2. Testy procesorów powstały w ramach większego artykułu mającego na celu porównanie wszystkich dostępnych na rynku procesorów, który oczywiście będziecie mieli okazję przeczytać na naszych łamach już niedługo. Patch 1.2 został wydany gdy mieliśmy przetestowane 2/3 dostępnych dla nas CPU, dlatego zdecydowaliśmy się nie powtarzać testów, tylko dokończyć je w spójnym środowisku testowym. Takie działanie miało na celu skrócenie czasu testu, ponieważ samo zgromadzenie CPU i ich testy zajęły nam ponad dwa miesiące.

Zanim przedstawię wyniki warto powiedzieć jeszcze parę słów na temat podkręcania. Do testów o/c wybrałem CPU z półki sklepowej. Nie są to zatem specjalnie wybrane egzemplarze przysłane przez Intela czy AMD do testów. Nie były to też tzw. selekty, a więc CPU dobrane z większej grupy mającej wyłonić, który egzemplarz ma największy potencjał w przetaktowywaniu. Jako chłodzenie zastosowałem tanie wentylatory Arctic Cooling Jest zatem szansa, że przy nieco lepszym chłodzeniu rezultat podkręcania będzie nieco lepszy. Wszystko to po to, aby możliwie zbliżyć wyniki do tych, które jesteście w stanie osiągnąć u siebie w domu. Gwarancji na to oczywiście nie ma.