Procesory

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Wyniki testów nie pozostawiają wątpliwości. Przy taktowaniu domyślnym Celeron pomimo zegara o ponad 10% wolniejszego, jest w większości testów po prostu szybszy. Różnice co prawda nie są duże, sięgają raptem 10%. Wyjątkiem są faworyzujące Intela testy SSE w Sandrze, gdzie w jednym z cząstkowych wyników Celeron był niemal 3x szybszy od Semprona.

Druga sprawa to wyniki podkręconych CPU. Oba procesory podkręcały się bardzo dobrze. Semprona przy drobnym tylko podniesieniu napięcia udało się popędzić o ponad 1000MHz, jest to wynik raczej nie spotykany wśród procesorów AMD. Niestety dalsze podnoszenie napięcia nie pomagało uzyskać wyższych częstotliwości taktowania. Najwyraźniej to był szczyt możliwości tego procesora. Jeszcze lepiej podkręcał się Celeron. Bez zmiany napięcia udało się podnieść zegar do 2700MHz. Czyli dokładnie 1100MHz ponad taktowanie nominalne. Wystarczyło przestawić FSB z 200 na 340 i wszystko działało bez zająknięcia w pełni stabilnie. Brawa dla Intela.

Niestety z niewyjaśnionych dla mnie do teraz przyczyn, ustawienie FSB na dowolną częstotliwość powyżej 340MHz skutkowało tym, że płyta uruchamiała się z ustawieniem 340. Wartość z biosie zmieniała się, ale realnie procesor pracował z zegarem 2700MHz. Nie pomogła aktualizacja biosu, zmiany mnożników/dzielników, podnoszenie napięć. Nic. Kontaktowaliśmy się nawet z Gigabyte w tej sprawie, technicy nie potrafili wyjaśnić tego zjawiska. Jest to jednak ewidentnie ograniczenie płyty głównej, a nie samego procesora. Lektura internetu tylko potwierdziła moje przypuszczenia, Celerony E1200 w większości przypadków podkręcają się o 100% i więcej.

Nie bez znaczenie jest także aspekt cenowy, w końcu mówimy o segmencie Value. Celeron pomimo, że jest wydajniejszy. Jest po prostu tańszy od swojego konkurenta. Co więcej, za złotówkę(!) więcej można kupić Athlona X2 4000+, który potrafi być nawet do 20% wydajniejszy od Semprona i kilka procent szybszy od Celerona. Gdybyśmy za cenę procesora AMD zdecydowali się nabyć procesor Intela, okazuję się z Pentium Dual Core E2160 jest w niemal identycznej cenie. E2160 i X2 4000+ mają bardzo zbliżoną wydajność. Jeśli weżniemy pod uwagę wyniki podkręconych procesorów, okaże się że Sempron potrafi zapewnić wydajność na poziomie Athlona X2 5400+, a Celeron dogadnia Core 2 Duo E4600.

Reasumując
Jeśli macie platformę AMD zamiast Semprona X2 kupcie Athlona X2 - jest po prostu szybszy.
Jeśli macie platformę Intela, Celeron to świetny wybór. Nie podkręcenie tego procka, to zbrodnia.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!