Systemy operacyjne

Vista Transformation Pack

przeczytasz w 2 min.

To już szósta wersja pakietu upodobniającego wygląd poczciwego "ikspeka" do najnowszego dziecka Microsoftu, jakim jest Windows Vista. Dziecka co prawda mocno opasłego, ale mimo wszystko urodziwego. Vista Transformation Pack jest nieco skomplikowany w instalacji. Każe wybierać spośród dużej liczby opcji nie wyjaśniając ich znaczenia, nie obejdzie się więc bez studiowania forum twórców programu. Początkowo podczas testów wydawało się, że pakiet nieprawidłowo zachowuje się na koncie z ograniczonymi uprawnieniami, ale po którymś restarcie maszyny testowej oraz skasowaniu bufora ikon wszystko zaczęło działać w miarę poprawnie (poza kursorami w stylu Visty, te nadal działały tylko na koncie administratora, a zwykły user musiałby je mozolnie zmieniać).



Ogólnie przy pomocy Vista Transformation Pack można uzyskać zamierzony efekt, czyli w dość znacznym stopniu upodobnić XP do najnowszej edycji Windows. Niby jest konfigurowalny pasek boczny, cienie pod oknami, zmienione ikony, ale całość wydaje się nieco niedopracowana, nazbyt często niestabilna lub generująca jakieś wizualne artefakty. Nie da się ukryć, że czasem odnosiliśmy wrażenie, iż patrzymy na pewnego znanego z Monty Pythona oficera - tors owego osobnika okrywał wzorowy mundur, jednak dolna część odziana była w spódniczkę baletnicy.

Należy wspomnieć o dwóch ciekawych programach, wchodzących w skład pakietu do transformacji: Visual Tooltip oraz LClock . Na szczęście można z nich korzystać bez instalacji Vista Transformation Pack.

Na powyższym obrazku widzimy podgląd zawartości okna panelu sterowania pojawiający się za sprawą Visual Tooltip oraz kalendarz i zmieniony wygląd "zegarka" za sprawą LClock. Próba odinstalowania Vista Transformation Pack zakończyła się niepełnym sukcesem. Nie wszystkie zmodyfikowane pliki systemowe zostały zastąpione oryginałami z kopii zapasowej utworzonej wcześniej przez instalator, nie wspominając już o nadal uruchamiających się aplikacjach do zmiany wyglądu zegara i przycisku start. Czytając informacje serwowane nam przez instalator omawianej aplikacji nie możemy mieć wątpliwości, że napotkane problemy są tylko i wyłącznie wynikiem naszej ignorancji i braku oczytania. Nie ma to jak zrzucić winę na użytkownika... Tak więc przed dalszymi testami musimy przywrócić kopię zapasową partycji systemowej.

Podobnie do Vista Transformation Pack działają opublikowane na stronie www.crystalxp.net Brico Packs - paczki wprowadzające do naszego systemu klimaty znane z różnych wersji Windows, czy Linuksa. Ocenę ich urody pozostawiamy Czytelnikom.