Systemy operacyjne

Device Stage - łatwy sposób na zarządzanie urządzeniami

przeczytasz w 1 min.

W poprzednich systemach Windows rozpoznawanie nowych urządzeń często pozostawiało wiele do życzenia. Obecnie jest znacznie lepiej. Microsoft wprowadził Device Stage, czyli zarządzanie urządzeniami. Windows 7 może rozpoznać mnóstwo sprzętów i zaoferować dostęp do ich funkcji poprzez Device Stage.

Po podłączeniu urządzenia (np. odtwarzacza MP3, aparatu cyfrowego) na pasku zadań wyświetli się jego ikona. To także znak, że "siódemka" poprawnie rozpoznała dany sprzęt. Poniżej pokazujemy to na przykładzie aparatu:

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na urządzeniu będziesz mógł zobaczyć oferowane przezeń funkcje.

Jeśli zaś klikniesz na ikonie lewym przyciskiem myszy i otworzysz nowe okno dot. urządzenia, prawdopodobnie zyskasz dostęp do dodatkowych funkcji i informacji. W przypadku aparatu w oknie mogliśmy np. zobaczyć stan naładowania baterii oraz wolne miejsce na karcie pamięci.

Pamiętaj więc, aby zawsze sprawdzać czy dany sprzęt jest obsługiwany przez Device Stage. Rozwiązanie to oferuje dostęp do funkcji sprzętu z jednego okna, co jest bardzo wygodne.

Uwaga: Device Stage może mieć problemy z rozpoznawaniem niektórych produktów. Wówczas można kliknąć menu Start, wybrać "Urządzenia i drukarki" i wskazać funkcję wyszukiwania informacji o urządzeniu przez internet. Jeśli to nic nie da, sprzęt najwidoczniej nie jest obsługiwany. Wtedy zależy to już tylko od producenta - czy zechce wprowadzić obsługę Device Stage, czy też nie.

Device Stage to jedna z nowości Windows 7 i warto z niej korzystać. Microsoft rozwija to rozwiązanie, podobnie jak producenci, którzy dodają obsługę nowych produktów. Zainteresowanych przyszłością Device Stage odsyłamy też do artykułu o Windows 8