W ostatnim czasie w naszym labie testowym gościło sporo ciekawych urządzeń ultramobilnych. Oto krótkie podsumowanie najbardziej interesujących recenzji.
Samsung Galaxy S4 zoom
Zobacz pełną recenzję: Samsung Galaxy S4 zoom - smartfon czy aparat?
Smartfon, czy jednak aparat? Samsung Galaxy S4 zoom łączy obie te funkcjonalności w jednej dość małej i poręcznej obudowie, naszym zdaniem jednak zdecydowanie bliżej mu do typowego smartfona. Pod wieloma względami zoom przypominał nam testowanego wcześniej Samsunga Galaxy S4 mini. Oba urządzenia dysponują podobnymi ekranami i bardzo zbliżoną funkcjonalnością programową, a największe różnice leżą w wielkości i ergonomii obudowy oraz zastosowanym obiektywie. Ten ostatni oferuje 10-krotny zoom i stabilizację optyczną. Sensor jest nieco większy niż w typowych smartfonach, dzięki czemu uzyskać mozemy znacznie lepszą jakość zdjęć zarówno w dzień, jak i w nocy.
Galaxy S4 zoom nadaje się do telefonowania, SMS-owania, może pełnić rolę pilota zdalnego sterowania (dzięki nadajnikowi podczerwieni), dysponuje kilkoma technologiami łączności bezprzewodowej (NFC, Bluetooth, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, HSPA+) i świetnie nadaje się do pstrykania fotek oraz kręcenia filmów Full HD. Można też na nim grać płynnie w większość współczesnych gier dostępnych w sklepie Google Play. Działa przy tym całkiem długo na baterii i dysponuje dobrym wyświetlaczem Super AMOLED.
Wydajność, czas pracy i cena:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 3170
- Sunspider: 996
- Czas odtwarzania filmu: 9 godzin 12 minut
- Cena: 1799 zł
GoClever ARIES 70
Zobacz pełną recenzję: GoClever ARIES 70 - tablet z funkcją smartfona
Dzięki zastosowaniu czterordzeniowego procesora MediaTek MT8389 oraz układu graficznego PowerVR SGX544 tablet okazał się w pełni użyteczny podczas grania i oglądania filmów. Z kolei pełen edytor dokumentów biurowych przydać może się w podróży, gdy nie mamy pod ręką laptopa, a musimy coś pilnie dopisać lub skorygować. Opcjonalne podłączenie klawiatury Bluetooth również nie sprawia kłopotów - tablet ma nawet specjalną aplikację „Wireless Input Device”, która dodatkowo upraszcza cały proces.
Wbudowany moduł łączności komórkowej pozwala nie tylko łączyć się z internetem w podróży, ale również wykonywać tradycyjne połączenia telefoniczne i wysyłać lub odbierać SMS-y. Pomaga w tym głośnik słuchawkowy umieszczony nad ekranem - tablet można przykładać do ucha dokładnie tak jak tradycyjnego smartfona.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 2975
- Sunspider: 1509
- Czas odtwarzania filmu: 7 godzin 43 minut
- Cena: 599 zł
Sony Xperia M
Zobacz pełną recenzję: Sony Xperia M - stylowy i funkcjonalny
Smartfon dysponuje dobrym, dwurdzeniowym procesorem, który gwarantuje prawidłowe działanie interfejsu, podstawowych aplikacji i większości typowych gier. Pamięci RAM również powinno wystarczyć, czego nie da się napisać o wbudowanej pamięci masowej. Tej drugiej oddano do dyspozycji użytkownika zaledwie 4 GB (a realnie ok. 2 GB), więc dobrym pomysłem będzie dokupienie karty microSD o pojemności przynajmniej 16 GB.
Wyświetlacz o przekątnej 4” ma wystarczającą rozdzielczość 480x854 px (ok. 245 ppi), a jego główną cechą jest wysoka jasność podświetlania LED-owego. Niestety oferuje dość przeciętne kąty widzenia. Przeciętna jest też tylna kamerka - w dzień potrafi wykonać niezłe zdjęcia i nagrać akceptowalnej jakości filmy, ale wewnątrz delikatnie oświetlonych pomieszczeń jakość spada dramatycznie. Przednia kamerka nadaje się wyłącznie do wideokonferencji.
Przy użyciu niniejszego smartfona użytkownik może wysyłać bezprzewodowo dźwięki i obraz, dokonywać płatności zbliżeniowych przez NFC, rozpoznawać słyszane utwory muzyczne i odczytywać e-booki. Użytkownik może definiować specjalne tryby pracy, które aktywują się po podłączeniu określonego sprzętu (np. słuchawek lub ładowarki). Nie zabrakło też sprawnego systemu zarządzania zużyciem energii, który potrafi automatycznie włączyć i wyłączyć Wi-Fi w określonej lokalizacji (np. domu, biurze czy szkole).
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 4147
- Sunspider: 1903
- Czas odtwarzania filmu: 8 godzin 47 minut
- Cena: 919 zł
BlackBerry Q5
Zobacz pełną recenzję: BlackBerry Q5 - małe, eleganckie QWERTY
BlackBerry Q5 to niewielki smartfon przeznaczony dla osób, które zdecydowanie bardziej cenią sobie klawiaturę sprzętową, niż ekranową. Obudowa jest świetnie wykonana i cechuje się eleganckim minimalizmem. Pod tym względem zaliczamy Q5 raczej do klasy wyższej, a nie średniej. Konstrukcja jest przy okazji dość ergonomiczna i przyjemna w trzymaniu. Klawiatura ma układ QWERTY. Klawisze są dość małe i naszym subiektywnym zdaniem zbyt płaskie, ale jeśli ktoś dysponuje małymi dłońmi (a przede wszystkim smukłymi palcami), to komfort pisania będzie naprawdę wysoki.
Dwurdzeniowy procesor Qualcomm z rdzeniami Krait radzi sobie świetnie zarówno z grami, jak i aplikacjami użytkowymi. Pamięci RAM również nie brakowało - 2 GB wystarczą w każdej sytuacji, z którą możemy się spotkać w BlackBerry.
System operacyjny oferuje użytkownikowi przede wszystkim dwie rzeczy - ładny i płynnie działający interfejs oraz całkiem rozbudowaną funkcjonalność. Większość domyślnych aplikacji systemowych okazała się być bardzo przydatna na co dzień - np. dyski internetowe, programy społecznościowe, świetny pakiet biurowy (edytor), nawigacja samochodowa, czytnik QR kodów, czaty BBM i BlackBerry Hub, który agreguje w sobie wszystkie napływające wiadomości. Smartfon potrafi też komunikować się z sieciami 4G LTE i transmitować dane drogą zbliżeniową przez NFC.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): b.d
- Sunspider: 1608
- Czas odtwarzania filmu: 11 godzin 29 minut
- Cena: ok. 1500 zł
Samsung Galaxy S4 mini
Zobacz pełną recenzję: Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
Jeśli potrzebujemy dobrej wydajności, niezłej jakości zdjęć, płynnego działania systemu i dość szerokiej funkcjonalności, ale 5-calowy ekran Full HD jesteśmy w stanie odpuścić, to Samsung Galaxy S4 mini będzie znacznie lepszym wyborem niż pełnowymiarowa „es czwórka”.
Pod względem wydajności S4 mini może śmiało konkurować z popularną „es trójką”, która sprzedała się w wielu milionach egzemplarzy na całym świecie. Dwa nowoczesne rdzenie Krait (28 nm) zapewniają płynne działanie wszystkich typowych aplikacji i gier, przy okazji nie zużywając nadmiernej ilości energii zgromadzonej w baterii. Jeśli chodzi o sam czas pracy, to Galaxy S4 mini zrobił naprawdę duże wrażenie osiągając około 12 godzin odtwarzania filmu oraz podobny czas rozmów telefonicznych. Porównując S4 mini do S3 mini można śmiało napisać, że nowy smartfon po prostu miażdży swojego poprzednika.
Tylną kamerką w dzień wykonamy bardzo udane zdjęcia i nagrania, a przednia spisze się idealnie w czasie wideokonferencji. Dla chcących do dyspozycji oddano łączność 4G LTE, choć nie jest ona jeszcze zbyt popularna w Polsce.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 5602
- Sunspider: 1170
- Czas odtwarzania filmu: 11 godzin 52 minuty
- Cena: ok. 1550 zł
ASUS MeMO Pad FHD 10
Zobacz pełną recenzję: ASUS MeMO Pad FHD 10 - uniwersalny tablet ze świetnym ekranem
Uniwersalny tablet, którego głównym wyróżnikiem jest 10-calowy ekran o dość wysokiej rozdzielczości wynoszącej 1920x1200 px (a więc przekraczającej Full HD). Zapewnia on znacznie lepszy komfort czytania tekstu na stronach internetowych, a przecież głównie w tym celu tablet został stworzony. Dokumenty biurowe i e-booki również są przyjemniejsze dla oka.
Duża ilość pikseli z których składa się matryca IPS LCD stanowi dodatkowe obciążenie dla układu graficznego, który osiągał gorsze wyniki w niektórych benchmarkach (w porównaniu do Samsunga Galaxy Tab 3 10.1), ale jak się okazało w praktyce nie miało to wpływu na płynność działania gier. Wręcz odwrotnie - grafika animowała się sprawnie, a przy okazji była bardziej szczegółowa (przynajmniej w niektórych grach).
Za obliczenia odpowiedzialny jest dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor Intel Atom Z2560 połączony z grafiką PowerVR SGX 544MP2 oraz 2 GB pamięci RAM. Naszym zdaniem zużywa on nieco więcej prądu niż konkurencyjne rozwiązania takich firm jak Qualcomm, czy Samsung, ale na chroniczne braki energii raczej nie narzekaliśmy. Ogniwo o pojemności ok. 6760 mAh pozwalało odtwarzać filmy HD przez ok. 9 godzin, a czas typowej, codziennej pracy wynosił ok. 3,5 doby.
Wewnątrz dobrze wykonanej obudowy tablet mieści również dwie kamerki, zapewniające przeciętną jakość zdjęć i całkiem dobrą jakość nagrań Full HD. Całością zarządza nowoczesny system Android w wersji 4.2.2.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 5815
- Sunspider: 1138
- Czas odtwarzania filmu: 9 godzin 2 minuty
- Cena: ok. 1499 zł
ASUS Nexus 7 (model z 2013r.)
Zobacz pełną recenzję: ASUS Nexus 7 2013: doskonały podręczny towarzysz
Ekran IPS Nexusa 7 ma rozdzielczość 1920x1200 pikseli i robi niesamowite wrażenie. Co prawda widujemy już podobne w smartfonach i w większych tabletach, ale 7" modele były trochę zaniedbaną kategorią. A przecież z perspektywy mobilności to ta przekątna idealnie spełnia swoją rolę. Taki tablet, wielkości czytnika e-booków, można swobodnie trzymać w jednej dłoni nie martwiąc się o to, że wypadnie. Łatwo go schować nawet wkładając pomiędzy karty książki. Takie urządzenie aż chce się ze sobą nosić, czego nie można w 100 procentach powiedzieć o 10-calowym tablecie.
Nowy Nexus 7 jest lepszy od poprzednika praktycznie pod każdym względem. Oprócz ekranu, poprawiono także wydajność, dźwięk i rozszerzono funkcje foto-wideo. Żałujemy, że nie doczekaliśmy się slotu na karty microSD, ale najwyraźniej musimy się z tym pogodzić.
Producent nie uniknął kilku wpadek, wśród których najbardziej doskwierały nam problemy z szumami audio przy niskiej głośności (pierwszy i drugi poziom) oraz przesadzona obróbka materiałów foto-wideo. Przygody związane z systemem operacyjnym to już teren działań Google. Tabletem zarządza Android 4.3, który zapewne niebawem zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji 4.4 KitKat. Ogromną zaletą dla końcowego użytkownika jest cena - tablet można nabyć za mniej niż 1000 zł.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 11765
- Sunspider: 1106
- Czas odtwarzania filmu: 12 godzin 30 minut
- Cena: od 999 zł
ASUS MeMO Pad HD 7
Zobacz pełną recenzję: ASUS MeMO Pad HD 7 - wydajna bateria, przystępna cena
Asus MeMO Pad HD 7 okazał się być bardzo poręcznym, dobrze wykonanym tabletem, z wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 1280x800 px, dwiema przydatnymi kamerkami i nowoczesnym systemem Android 4.2 z szeregiem ciekawych rozwiązań i udogodnień.
Nie możemy tez narzekać na wydajność procesora głównego MediaTek MT8125 oraz układu graficznego PowerVR SGX 544MP. Sprawdziły się one bardzo dobrze w zdecydowanej większości popularnych gier dostępnych w sklepie Play.
Największe i za razem najbardziej pozytywne wrażenie zrobiła jednak bateria. Sam procesor składa się z czterech energooszczędnych rdzeni Cortex A7, które kontrolowane mogą być przez skuteczny system zarządzający zużyciem energii. Skutek - ponad 10 godzin ciągłego oglądania filmów HD i bardzo zbliżony czas przeglądania stron WWW przez Wi-Fi.Sam tablet nie dysponuje slotem kart SIM, więc nie będziemy w stanie wykorzystać sieci komórkowej do łączenia się z siecią globalną, ale trudno to uznać za duży mankament w urządzeniu, które kosztuje nieco ponad 600 zł. Cena jest co najmniej adekwatna do możliwości i jakości działania Asusa.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 3115
- Sunspider: 1535
- Czas odtwarzania filmu: 10 godzin 20 minut
- Cena: 699 zł
Sony Xperia Tablet Z
Zobacz pełną recenzję: Sony Xperia Z tablet: czy Sony trafiło w 10tkę?
Sony, konstruując tablet Xperia Z, zapożyczyło styl od rodziny smartfonów o tej samej nazwie, dodatkowo wyszczuplając urządzenie tak, by było jak najbardziej mobilne. W efekcie udało się osiągnąć prawie złoty środek, czyli tablet ze wszech miar godny polecenia.
Niestety Xperia Tablet Z ma kilka istotnych wad począwszy od relatywnie wysokiej ceny, poprzez długi czas ładowania, a skończywszy na mimo wszystko nie najlepszych funkcjach foto-wideo. Co prawda tablety do wykonywania najwyższej jakości zdjęć nie są przeznaczone, ale od Sony możemy wymagać chyba nieco więcej (zwłaszcza, że udało się zadbać o dużą wydajność przy bardzo niewielkich rozmiarach obudowy).
W tablecie bardzo ważną rolę gra ekran. W testowanym modelu wykorzystuje on podobną technologię co w smartfonie, ale o ile tam dość mocno na niego narzekaliśmy, tak w przypadku tabletu lista zarzutów jest znacznie krótsza. Owszem, czernie nie są idealne, ale i tak wyświetlacz prezentuje się znacznie lepiej. Zamiast wyblakłych, czasem solaryzowanych kolorów mamy tu jedynie przyciemnienie wyświetlacza przy ekstremalnych kątach widzenia. Dla oka mniej dokuczliwe niż dla urządzeń pomiarowych.
Mimo tych niedociągnięć rozdzielczość 1920x1200 pikseli wypada doskonale na 10” przekątnej. W połączeniu z niewielką masą 495 gramów i grubością jedynie 6,9 mm w nasze ręce trafia urządzenie, które faktycznie zasługuje na miano dobrego tabletu. Xperia Tablet Z jest też wodoodporna do głębokości 1 metra i zabezpieczona przed dostępem kurzu.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 9859
- Sunspider: 1869
- Czas odtwarzania filmu: 9 godzin 20 minut
- Cena: 2099 zł
Samsung Galaxy Note 8.0 3G
Zobacz pełną recenzję: Samsung Galaxy Tab 3 8.0 - czym różni się od Note 8.0?
Samsung Galaxy Note 8.0 - tablet bardzo dobry, a jednak nie pozbawiony wad. Urządzenie zamknięte jest w naprawdę bardzo wygodnej, ergonomicznie ukształtowanej i stosunkowo lekkiej obudowie. Jej stylistyce również nie można wiele zarzucić - mimo, że jest wykonana w znacznej części z błyszczącego plastiku można ją określić jako nowoczesną i przyjemną dla oka. Naturalnie o wiele bardziej chcielibyśmy zobaczyć tutaj matową, miękką powierzchnię,odporną na zarysowania i uderzenia, ale cóż... nie można mieć wszystkiego na raz.
Do poważnych wad tabletu zaliczamy przeciętną jakość i rozdzielczość nagrywanych filmów. Podobny zarzut odnosi się też do zdjęć. Rejestrowane multimedia byłyby akceptowalne w tabletach za 600 zł, ale nie w sprzęcie za ok. 1900 zł.
Czterordzeniowy procesor pozwala grać bezproblemowo w najnowsze gry i oglądać filmy Full HD oraz pracować z zaawansowanymi aplikacjami. Ekran dysponuje bardzo jasnym podświetleniem i gwarantuje szerokie kąty widzenia oraz ładne, naturalne barwy. W systemie operacyjnym obecnych jest mnóstwo ciekawych rozwiązań wspierających pisanie piórkiem elektronicznym. Bateria pozwala oglądać filmy lub surfować po internecie przez ok. 9 godzin, a wbudowany slot kart SIM umożliwia łączenie z siecią globalną oraz prowadzenie rozmów telefonicznych i wysyłanie SMS-ów.
Wydajność i czas pracy:
- 3DMark (Ice Storm - wynik ogólny): 3126
- Sunspider: 1091
- Czas odtwarzania filmu: 9 godzin 34 minuty
- Cena: 1799 zł
Na koniec jeszcze podsumowanie wszystkich testów w formie zbiorczej.
Sprawność przeglądarki WWW
SunSpider JavaScript Benchmark
Domyślna przeglądarka systemowa, [ms] mniej = lepiej
Samsung Galaxy S4 zoom | 996 |
Samsung Galaxy Note 8.0 | 1091 |
ASUS Nexus 7 | 1106 |
ASUS MeMO Pad FHD 10 | 1138 |
Samsung Galaxy S4 mini | 1170 |
GoClever ARIES 70 | 1509 |
ASUS MeMO Pad HD 7 | 1535 |
BlackBerry Q5 | 1608 |
Sony Xperia Tablet Z | 1869 |
Sony Xperia M | 1903 |
3DMark (Ice Storm) - TOTAL
więcej=lepiej
ASUS Nexus 7 | 11765 |
Sony Xperia Tablet Z | 9859 |
ASUS MeMO Pad FHD 10 | 5815 |
Samsung Galaxy S4 mini | 5602 |
Sony Xperia M | 4147 |
Samsung Galaxy S4 zoom | 3170 |
Samsung Galaxy Note 8.0 | 3126 |
ASUS MeMO Pad HD 7 | 3115 |
GoClever ARIES 70 | 2975 |
BlackBerry Q5 | pomiar niemożliwy |
Czas pracy na baterii
[min] więcej=lepiej
ASUS Nexus 7 | 750 |
Samsung Galaxy S4 mini | 712 |
BlackBerry Q5 | 689 |
ASUS MeMO Pad HD 7 | 620 |
Samsung Galaxy Note 8.0 | 574 |
Sony Xperia Tablet Z | 560 |
Samsung Galaxy S4 zoom | 552 |
ASUS MeMO Pad FHD 10 | 542 |
Sony Xperia M | 523 |
GoClever ARIES 70 | 463 |
Komentarze
9Tego było trzeba.
a który sprzęt nie jest przeznaczony dla osób?
Sam sie przesiadłem na Lumię 720 z SzmelcDroida i na 100% na niego nie wrócę.
Może to kwestia programów.