Serwery plików NAS

Dodatkowe funkcje sieciowe

przeczytasz w 2 min.

Wydawać by się mogło, że serwer NAS jest tylko narzędziem do magazynowania danych, które będą bezpiecznie przechowywane na dyskach twardych. Okazuje się jednak, że Synology potrafi zaskakiwać na każdym kroku.

DS1512+, dysponując 6 portami USB, może rozszerzyć swoje możliwości nie tylko o dodatkowe dyski twarde. Wśród urządzeń są drukarki USB, które mogą stać się drukarkami sieciowymi. Kamery IP, które wraz z systemem Surveillance Station, mogą stanowić system monitoringu domu lub biura. Dodatkową zaletą jest możliwość sterowania awaryjnymi zasilaczami sieciowymi UPS oraz obsługa kilku tunerów DVB-T, które wraz z aplikacją Video Station będą nagrywarką dla audycji TV. To co jednak zaskakuje najbardziej, to możliwość stworzenia z serwera NAS bezprzewodowego punktu dostępowego lub podłączenie serwera DS1512+ do sieci WiFi. Rozwiązanie takie może się przydać w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci bezprzewodowej lub gdy klient mobilny nie ma interfejsu Ethernet. By aktywować punkt dostępowy wystarczy podłączyć do portu USB kompatybilną kartę sieciową. Konfiguracji dokonujemy w aplecie Sieć -> Interfejs sieciowy. Proces ustawień ogranicza się jedynie do wyboru nazwy sieci i ewentualnego dokładniejszego ustawienia parametrów sieciowych. Co ciekawe, tak skonfigurowany punkt WiFi ma swój własny serwer DHCP, brak mu jednak możliwości włączenia szyfrowania sieci WiFi.

Synology DS1512+

Synology DS1512+

Synology DS1512+

Podłączenie NAS-a do sieci bezprzewodowej również nie jest procesem trudnym. Kreator wyszuka wszystkie dostępne sieci. Zaznaczamy właściwą oraz wpisujemy hasło do uwierzytelnienia. Następnie NAS połączy się przy pomocy zamontowanej karty sieciowej USB do istniejącej sieci bezprzewodowej. Przydatność tej funkcji jest jednak niewielka. Urządzenia NAS powinny być podłączane do jak najszybszych interfejsów sieciowych. Wykorzystanie sieci WiFi jako głównego medium transmisyjnego możemy wykorzystać jedynie w przypadkach, gdy brak jest możliwości instalacji okablowania strukturalnego Ethernet.

Synology DS1512+

Synology DS1512+

Rozbudowane funkcje sieciowe serwera Synology DS1512+ pozwalają także na zdalny dostęp do usług i aplikacji oraz do zdalnego wiersza poleceń. Pomaga w tym usługa QuickConnect, która umożliwi dostęp do aplikacji z internetu bez konieczności konfigurowania reguł przekierowania portów. Możemy także skorzystać z kreatora Ez-Internet. To narzędzie przydatne szczególnie dla użytkowników niemających wprawy przy konfiguracji przekierowań portów na routerze. EZ-Internet połączy się z routerem (wymagane podanie danych uwierzytelniających) i skonfiguruje przekierowanie dla wybranych przez nas aplikacji.

Synology DS1512+

Synology DS1512+

Synology DS1512+

Synology DS1512+

Po ustawieniu routera przez usługę EZ-Internet będziemy mogli uzyskać dostęp do zdalnych aplikacji, np. menadżera plików File Station. Aplikacja nie tylko pozwala na przeglądanie plików zgromadzonych na serwerze. Dzięki niej możemy także w prosty sposób kopiować, kasować czy wgrywać pliki z lokalnego komputera na serwer NAS.

Synology DS1512+

Do serwera NAS można również połączyć się z wiersza poleceń poprzez protokół SSH lub Telnet. Aktywację usługi wykonujemy w Panelu sterowania -> Terminal.

Synology DS1512+

Po zapisaniu zmian możemy spróbować połączyć się z serwerem poprzez SSH wydając polecenie:
ssh [email protected]_ip_NAS-a

Synology DS1512+