Procesory

A co z prawem Murphy'ego?

przeczytasz w 2 min.

Na pewno czeka nas ciekawy bój na froncie Intel - AMD. Konkurencja nie śpi i nie pozostawi tego bez odzewu. Może pojawi się jakiś as z rękawa?

Wiele osób sceptycznie podchodzi do nowej platformy AM2 sądząc, że to kolejna próba wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni klientów. Można by powiedzieć, że jeśli w testach nie ma znacznej różnicy w wydajności, to po co nastawiać się na nowe układy? (Jedno z praw Murphy'ego brzmi: Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo - na pewno to zepsujesz)

Może po części jest w tym trochę racji. Liczby nie kłamią, ale nie można się wzorować na czymś, co nie jest dopracowanym wynikiem produkcji. Podobnie jest z wersjami beta różnych programów czy gierek. Tworzone są po to, aby wyłapać niedociągnięcia i uchybienia. Tak samo jest z nowymi Athlonami. Nie sztuka wypuścić na rynek urządzenie nowe, ale nie dopracowane.

To, co AMD ma do zaoferowania najlepszego, jest dopiero przed nami. To całe zamieszanie ze zmianą platformy może być tylko przykrywką dla nadejścia nowej epoki w dziedzinie PC. Wiadomo o podpisaniu umowy z RAMBUS-em, co daje im możliwości, których dotąd nie mieli i wykorzystają je na pewno lepiej niż konkurencja.

Kolejna podpisana umowa z firmą Innovative Silicon Inc. (ISI) umożliwia wykorzystanie technologii "floating-body" silicon-on-insulator (SOI), w parze z nimi technologię Z-RAM (zerowy kondensator), która będzie zastosowana w nowych procesorach. Technologia SOI oparta jest na wykorzystaniu kwantowego efektu tunelowego, który znacznie poprawia warunki pracy tranzystorów.

Firma ISI twierdzi, że zastosowanie Z-RAM zwiększy pięciokrotnie gęstość zapisu wbudowanej pamięci SRAM w stosunku do obecnej i dwukrotnie przy wbudowanej DRAM.

Dlatego nasuwa się podejrzenie o niespodziankach od AMD. Jeśli już planują nad wbudowaniem w procesor kontrolera PCI-E, to może zdecydują się na bardziej radykalny krok, na przykład próbę całkowitego wyeliminowania chipsetu. Wizja układu multifunkcyjnego, który będzie zarządzał CPU, RAM-em, grafiką? A czemu nie, w końcu mamy epokę miniaturyzacji. Zamiast oddzielnych układów i kontrolerów, nastąpi skupienie funkcji w jednym, co umożliwi zastosowanie bardziej rozbudowanych funkcji multimedialnych lub po prostu zmniejszenie wymiarów płyty głównej. Co nas jeszcze czeka, okaże się w późniejszym czasie, ale na pewno będzie wydajniej i szybciej niż jest obecnie.

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu nasuwa się pytanie: czy warto czekać na nową platformę, o której chodzą różne pogłoski? Według jednych rewelacja, a według innych osób porażka lub "nic nowego". Jeśli ktoś z Was planuje właśnie kupić nowy sprzęt, to w zasadzie nic nie straci, jeśli trochę zaczeka. Swoją drogą, czy obecnej platformie Socket 939, na płycie nForce 4 lub CrossFire Xpress 3200X16 SLI, tak wiele brakuje do szczęścia?

Nowa platforma AM2 na pewno pokaże jeszcze wiele dobrego. AMD wkracza na nowe tereny, jeszcze nie sprawdzone do końca, ale raczej będą obfitowały w ciekawe rozwiązania. Na tym etapie, na jakim jest AM2 warto wstrzymać się z ostatecznymi osądami i jeszcze poczekać na oficjalną prezentację, pewnie będą jeszcze jakieś poprawki i zmiany.

Jedno jest pewne: mamy do czynienia z technologicznym przełomem, a jeśli AMD zdoła wykorzystać nowe technologie i szybkie pamięci DDR2, będzie to przełom również wydajnościowy.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!