Telefony

Testy

przeczytasz w 5 min.

Do testów smartfonów wprowadzamy nowe benchmarki, które zastępują poprzednie. Procedura dostosowana jest do tej znanej z ultramobilnych tabletów – część nowoczesnych smartfonów (zwłaszcza te dwurdzeniowe) zbudowana została w oparciu o podobne komponenty bazowe (np. CPU, GPU).

  

Wydajność

Dell Venue Pro - SunSpider JavaScript Benchmark

 

Sprawność przeglądarki WWW

SunSpider JavaScript Benchmark
[ms] mniej = lepiej

LG Optimus 2X 3826
Sony Ericsson Xperia Neo 5055
HTC Desire S 5762
HTC EVO 3D 6108
HTC ChaCha 12819
HTC Wildfire S 15995
Dell Venue Pro 45333

W tym przypadku zaznaczyć musimy, że korzystaliśmy nie z najnowszej wersji SunSpidera (0.9.1), ale z poprzedniej 0.9. Powód jest prosty – nowy test javascriptu nie uruchamiał się w przeglądarce Internet Explorer wbudowanej w Windowsa Phone 7.

Wynik mówi chyba sam za siebie – Microsoft musi solidnie popracować nad wydajnością obsługi JS w swojej mobilnej przeglądarce.

   
  

AnTutu System Benchmark

Przeprowadzenie tej analizy było niemożliwe ze względu na brak kompatybilności benchmarka z systemem Windows. Ponadto sklep Marketplace jest bardzo ubogi w aplikacje testujące wydajność (nie działa też z polskimi kontami).

   
  

Czas pracy na baterii

Dell Venue Pro

W czasie połączenia podświetlenie ekranu było wyłączone, podobnie jak łączność Wi-Fi, Bluetooth, GPS i animowane tapety. Poziom głośności dźwięku ustawiliśmy na połowę.

Producent deklaruje około 7 godzin ciągłego czasu rozmów. Rezultat, który otrzymaliśmy jest niestety gorszy – wyniósł 5 godzin i 50 minut. Dell nie zasługuje więc w tej kategorii na miano prawdziwego „strong mana”. Z pewnością nie jest to wynik, jakiego oczekiwalibyśmy od telefonu skierowanego do odbiorców biznesowych.

Najsłabiej wygląda jednak kwestia typowego, przeciętnego użytkowania. Jeśli podświetlenie ekranu utrzymamy na niskim poziomie (ustawienie „Low” w Windows) i nie przesadzimy z czasem spędzonym na słuchaniu muzyki oraz buszowaniu po internecie, to telefon wytrzyma 1,5 dnia.

Tak naprawdę powinniśmy napisać maksymalnie 1,5 dnia, gdyż Venue Pro jest bardzo kuszącą konstrukcją i trudno jest po prostu odłożyć ją na biurko lub wsadzić do kieszeni i zapomnieć. Korzystanie z serwisów społecznościowych, odbieranie poczty, pisanie SMS-ów i słuchanie muzyki jest na tyle przyjemne, że nie mamy najmniejszej ochoty rozstawać się z tym smartfonem.

Najbardziej prądożernym podzespołem jest wyświetlacz AMOLED-owy. Gdy zwiększymy ilość przeglądanych stron WWW (które jak wiadomo najczęściej mają jasne tła), poziom naładowania baterii będzie spadał w szybkim tempie. Jeśli należymy do osób lubiących przeglądanie zasobów sieci, nie oczekujmy nawet jednego, pełnego dnia działania Della.

Z obserwacji wynika, że z włączonym wykrywaniem sieci 3G w trybie czuwania telefon wytrzyma zaledwie 5-6 dni. W czystym trybie GSM czas może wydłużyć się nawet dwukrotnie.

  • Rozmowy: 5:50 godz.
  • Internet: 4:45 godz.
  • Tryb czuwania: 10-11 dni
   
  

Ekran

Kąty widzenia

Dell Venue Pro

W przypadku konstrukcji wyposażonych w wyświetlacze Super AMOLED Plus napisalibyśmy, że zapewniają doskonały kontrast, ultra-szerokie kąty widzenia i bardzo wysoki poziom oddania detali. Niestety Dell Venue Pro nie został wyposażony w tak zaawansowaną matrycę.

Zamiast niej użyty został standardowy ekran AMOLED, który również oferuje głębokie czernie i nasycone kolory, ale szczegółowość obrazu nie jest już taka doskonała, podobnie jak kąty widzenia. Dlaczego? Otóż tradycyjne AMOLED-y mają układ pikseli typu PenTile. Każdy piksel zawiera 8 subpikseli, natomiast Super AMOLED-y Plus mają ich 12.

W efekcie drobne czcionki nie są tak ostre i czytelne jak powinny być. Po zmianie kąta widzenia delikatnie zmieniają się też kolory (np. biel robi się zielonkawa lub błękitna).

Poza tym wyświetlacz pochłania ogromne ilości energii elektrycznej gdy wyświetla białe (lub jasne) tła.

   
  

Jakość zdjęć

Jakość zdjęć można określić jako przeciętną. Do plusów zaliczyć możemy całkiem niskie poziomy szumów, ale zostało to osiągnięte poprzez zastosowanie silnych algorytmów odszumiających, więc obraz wyraźnie traci na ostrości. Kolorystyka jest bardzo przyzwoita (jak na telefon). Ujęcia nocne mają podobną charakterystykę jak te dzienne, z tą jednak różnicą, że szumy (szczególnie te kolorowe) są bardziej widoczne.

Ilość opcji oferowanych przez 5-megapikselowy aparat jest wystarczająca. Ustawimy rozdzielczość, balans bieli, czułość ISO, sposób pomiaru światła, kompensację ekspozycji, włączymy tryb scenerii, geotagging, redukcję tak zwanego bandingu oraz włączymy lub wyłączymy lampę doświetlającą.

Zdjęcia mogą być automatycznie wysyłane na internetowy dysk SkyDrive.

Dzień

Słabe warunki oświetleniowe

Z lampą

   
  

Jakość nagrań wideo

Filmy nagrywane Dellem mają podobną charakterystykę jak zdjęcia, ale z racji tego, że są ruchome, sprawiają wrażenie, że ich jakość jest odrobinę wyższa. Płynność nagranych filmów (szczególnie tych nocnych) oceniamy negatywnie - mieliśmy już do czynienia ze smartfonami spisującymi się znacznie lepiej pod tym względem (np. Samsung Galaxy S 2).

Ilość ustawień odnoszących się do kamery jest znikoma – zmienimy tylko rozdzielczość i włączymy lampę LED-ową. Dostępny jest też cyfrowy zoom.

   
  

GPS

Dell Venue Pro - gps

 

Geolokalizacja działa sprawnie w samochodach i na zewnątrz budynków (w budynkach precyzja lokalizacji spada dość mocno). Sygnał wyszukiwany jest w kilkanaście sekund, czyli szybko. Duża powierzchnia ekranu sprzyja wykorzystaniu Della w charakterze tradycyjnej nawigacji.

   
  

Wi-Fi

Dell Venue Pro - wi-fi

 

Sieci bezprzewodowe zazwyczaj wyszukiwane są błyskawicznie, a ich konfiguracja nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej. Urządzenie domyślnie obsługuje standard 802.11 b/g, więc nie będzie w stanie obsłużyć najwyższych prędkości połączeń (standard „n”). W tym modelu samrtfona znany jest problem polegający na sporadycznym zawieszaniu się łączności Wi-Fi. Producent jest już w ostatniej fazie przygotowania koniecznej aktualizacji firmware, więc przyszli użytkownicy mogą spać spokojnie.

My w czasie tygodniowych testów nie odnotowaliśmy żadnych błędów działania sieci bezprzewodowej.


Opis procedur testowych

Wydajność sprawdziliśmy przy następujących ustawieniach:

  • wyłączone Wi-Fi
  • wyłączony Bluetooth
  • wyłączony GPS
  • brak aktywnej komunikacji z Internetem
  • wyłączone wigdety
  • minimalne podświetlenie ekranu
  • statyczna tapeta

Częstotliwość taktowania procesora głównego, graficznego i pamięci RAM ustawiona była na wartość domyślną dla danego telefonu.