Routery

Możliwości

przeczytasz w 2 min.

Funkcjonalnie aplikacja prezentuje się estetycznie, zaś jej możliwości jak na cenę urządzenia, są całkiem pokaźne. Poniżej opisanych zostanie kilka ciekawszych funkcji z dość bogatego menu.

Układ menu aplikacji Tenda WiFi

Zacznijmy więc od:

Sieć gościnna

Sieć gościnna to nie tylko ukłon w stronę odwiedzających nas gości, ale też ważny element bezpieczeństwa sieci. Dzięki niej możemy udostepnić znajomym połączenie internetowe, a jednocześnie nie ryzykujemy, że ich urządzenie zainfekuje nasze maszyny. Kolejnym czynnikiem dla którego warto stosować sieć gościnną jest możliwość ustawienia odrębnego hasła. Przydaje się to zwłaszcza w kilku sytuacjach:

  1. Kiedy używacie jednego hasła do wielu urządzeń / serwisów ;) (oczywiście jest to praktyka niezalecana, ale jakże często spotykana ;)
  2. Kiedy Wasze hasło ma dość intymną postać, której wolelibyście nie zdradzać nikomu obcemu ;)

Powyższe przykłady dość żartobliwie traktują wykorzystanie haseł, ale jeżeli nawet żaden z punktów Was nie dotyczyczy, to jest jeszcze jeden powód dla którego warto używać odrębnej sieci gościnnej w kontekście haseł. Jeżeli dbacie o bezpieczeństwo haseł i do domowej sieci Wi-Fi macie dedykowane hasło, to udostępnienie go osobie postronnej - wedle dobrych praktyk - powinno skutkować jego zmianą. A po co utrudniać sobie życie, skoro siecią gościnną można uniknąć wymienonych problemów. 

Konfiguracja sieci gościnnej w Tenda WiFi

Jak widać na powyższym screenie w konfguracji sieci gościnnej można ustawić zarówno nazwę, wspominane wyżej odrębne hasło oraz okres ważności. Jeżeli chodzi o pojęcie okresu ważności sieci gościnnej, to należy tutaj doprecyzować, że dotyczy ono czasu przez jaki sieć pozostaje włączona, a nie okres przez jaki goście mogą z niej korzystać.

Można ustawić jedną z trzech opcji:

  • 4 godziny,
  • 8 godzin,
  • włączona zawsze.

Zastosowane rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że można ustawić po jakim czasie ma się ona automatycznie wyłączyć, zaś minusem brak możliwości zarządzania dostępem do sieci dla poszczególnych użytkowników sieci gościnnej.

QoS

Funkcja QoS bywa bardzo rzadko używana, zwłaszcza w urządzeniach dedykowanych do zastosowań domowych. Prawdopodobnie wynika to z nieznajomości techniki, która się za nią kryje.

Często można słyszeć opinie użytkowników, że mają słaby Internet bo pingi w grach są duże, bo youtube zacina, itd. Warto w takich przypadkach zapoznać się bliżej z możliwościami funkcji Quality of Service. W zależności od przeznaczenia docelowego sprzętu, jest to rozwiązanie proste, działające na zasadzie algorytmów wbudowanych przez producenta, bądź bardziej zaawansowane, pozwalające użytkownikowi na bardziej szczegółową konfigurację. 

Konfiguracja funkcji QoS w oprogramowaniu Tenda WiFi

Bohater dzisiejszego testu posiada funkcję QoS, której konfiguracja ograniczona została do podania przepustowości łącza Internetowego, natomiast jego wykorzystaniem zarządzają wbudowane przez producenta reguły. 

Kontrola rodzicielska

Nie ma co ukrywać, że kontrola rodzicielska powinna być tym co świadomi rodzice konfigurują w pierwszej kolejności i na szczęście coraz rzadziej można spotkać producentów, którzy nie implementowaliby tego typu rozwiązań. 

Kontrola rodzicielska potrafi być zaawansowanym narzędziem filtrującym. A jak to wygląda w przypadku Tendy Nova MW3 (AC1200)?

Konfigurację należy rozpocząć od utworzenia grupy w której będą się znajdować urządzenia mające podlegać kontroli. 

Panel konfiguracyjny kontroli rodzicielskiej oprogramowania Tenda WiFi

Gdy taka grupa zostanie utworzona, można przypisać do niej harmonogramy zezwalające na dostęp do Internetu, bądź go blokujące (np. okres snu). Harmonogram można ustawiać z dokładnością dni tygodnia oraz minutową w ciągu dnia. Z tej strony wygląda to dość dobrze. 

Ale to tyle. Jak na kontrolę rodzicielską nie jest to rozwiązanie, które można by było uznać za chociażby w minimalnym stopniu wystarczające. Brakuje tu filtra słów zakazanych, automatycznie aktualizowanych blacklist, ale też najbardziej prozaicznego rozwiązania jakim jest ręczna blokada wybranych adresów URL. Ostatnie rozwiązanie nie jest zbyt kosztowne obliczeniowo, więc można mieć nadzieję, że zostanie ona zaimplementowana w przyszłych wersjach oprogramowania.