Chłodzenie

Corsair A50

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366, AMD AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
159,5 x 124,6 x 81,2 mm
Waga470 g
WentylatorTak (120 mm, 4 pin)
Średnia cena173 zł
   

Corsair A50 nie ma ambicji mierzenia się z konstrukcjami high-endowymi. Została zaprojektowana w bardzo podstawowy sposób (wystarczy spojrzeć na wygląd radiatora). Corsair nie jest producentem, który odnosiłby wielkie sukcesy w dziedzinie chłodzenia procesorów, a mimo to A50 to model udany.

Klatka montażowa na wentylator ma gumowe podkładki – nie musimy więc martwić się o drgania przenoszone na resztę układu chłodzenia. Dodatkowo, w celu jeszcze skuteczniejszego wyciszenia, dołączony wentylator przytwierdzany jest do klatki gumowymi kołkami.

Produkt zaskakuje od momentu otwarcia pudełka – bardzo estetyczne opakowanie, schludnie upakowane części wewnątrz. System montażu, mimo tego że wymaga użycia narzędzi, jest bardzo intuicyjny i nie sprawia absolutnie żadnych problemów. Sam sposób zakładania wentylatora w klatce na radiator powinien stanowić wzór dla innych producentów. Nabywca nie będzie musiał siłować się z zapinkami, podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości innych coolerów. Klatka zatrzaskuje się na żeberkach nie stawiając dużego oporu.

Wydajność jest niezła, szczególnie jeśli rzucimy okiem na niewielkie wymiary radiatora. Patrząc jednak na cenę wypada nieco gorzej od konkurencji. Minusem jest brak kontroli PWM, co sprawia, że wentylator pracuje zawsze na najwyższych obrotach. Rozwiązaniem może być zakup kontrolera bądź wymiana wentylatora. Maksymalne obroty wiążą się również z emisją hałasu, który na dłuższą metę może być irytujący. Nie przeszkadza on jednak zupełnie w trakcie gry, czy też podczas słuchania muzyki.

 

Temperatury [°C]

@2,66 GHz spoczynek 29
@2,66 GHz obciążenie 47
@4,0 GHz spoczynek 32
@4,0 GHz obciążenie 62

 

Obroty wentylatora [obr./min]

spoczynek 2008
obciążenie 2008

 

 Corsair A50
 plusy:
bardzo łatwy montaż
prostota zamontowania wentylatora na radiator
niewielkie wymiary
niezła wydajność
 minusy:
brak kontroli PWM
dołączony wentylator jest głośny
cena
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 173 zł