Chłodzenie

Scythe Samurai ZZ

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366, AMD 754/939/940/AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
94 x 122 x 94 mm
Waga495 g
WentylatorTak (92 mm, 4 pin)
Średnia cena104 zł
   

 

Samurai ZZ to cooler o względnie kompaktowym rozmiarze, który powinien zainteresować posiadaczy obudów z małą ilością miejsca wewnątrz. Jest to chłodzenie o zorientowaniu horyzontalnym, co oznacza, że wentylator funkcjonuje w płaszczyźnie prostopadłej do procesora. Montaż jest taki sam jak w wypadku innych coolerów Scythe – chłodzenie zakładamy podobnie jak to w wersji BOX. Gdy w domu przypadkiem stłucze się jedyne lusterko, podstawa Samuraia ZZ godnie je zastąpi. ;-)

Horyzontalny układ chłodzenia wiąże się z negatywną dla wydajności sytuacją, w której wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze z finów radiatora z powrotem na podstawę. Wydaje się to mieć wpływ na końcową wydajność produktu z kraju Kwitnącej Wiśni – wystarczy spojrzeć na jego wynik w trakcie obciążenia procesora po podkręcaniu.

Kolejnym następstwem takiego rodzaju konstrukcji jest brak możliwości poprawy wydajności poprzez dołączenie drugiego wentylatora, na który po prostu nie znajdziemy miejsca.

Poziom hałasu wentylatora, jak to bywa w przypadku konstrukcji 92 mm, jest duży. Pomaga zmniejszenie jego obrotów na 2/3 wartości, co wiąże się ze wzrostem temperatury, która i tak nie jest najniższa. Scythe Samurai ZZ radzi sobie dobrze chłodząc procesory pracujące z domyślnym napięciem.

 

Temperatury [°C]

@2,66 GHz spoczynek 37
@2,66 GHz obciążenie 45
@4,0 GHz spoczynek 43
@4,0 GHz obciążenie 70

 

Obroty wentylatora [obr./min]

spoczynek 235
obciążenie 2721

 

 Scythe Samurai ZZ
 plusy:
niewielkie rozmiary
bardzo dobrze wypolerowana podstawa
prostota montażu
 minusy:
głośny wentylator na najwyższych obrotach 
nie nadaje się do wysokiego podkręcania
brak możliwości montażu drugiego wentylatora
niski stosunek wydajności do ceny
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 104 zł