Chłodzenie

Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev. 2

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366, AMD 939/AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
126,5 x 104 x 58 mm
Waga520 g
WentylatorTak (92 mm, 4 pin)
Średnia cena77 zł
   

 

Nazwa chłodzenia Freezer Pro 7 powinna obligować do osiągania rewelacyjnych rezultatów w zakresie schładzania procesora. Czy jednak układ o tak niewielkich wymiarach jest w stanie poradzić sobie z wysokim napięciem i częstotliwością pracy?

Od razu zwróciliśmy uwagę na kiepskiej jakości rurki cieplne, które były nieco zdeformowane. Nie ma wątpliwości, że ten fakt może źle wpłynąć na wydajność całości układu chłodzącego. Montaż naprzykrza również problemów, głównie za sprawą metody przekładania kołków rozporowych na drugą stronę płyty. Prawdziwą sztuką jest także ich wyjęcie w razie chęci demontażu, po uprzednim ich solidnym wciśnięciu. Elementy, za które trzeba pociągnąć są za krótkie, co na szczęście poprawiono we Freezerze Xtreme.

Niestety podmiana wentylatorka fabrycznego na inny jest niemożliwa. Jeśli jednak nie zależy ci na podkręcaniu, zapewne nie zechcesz go zamieniać, bo jego kultura pracy stoi na wysokim poziomie – na najwyższych obrotach (a te sięgają blisko 2000 obr./s.) jest niesłyszalny. Na jego niekorzyść przemawia to, że jest zbyt mało wydajny po podniesieniu taktowania oraz napięć. Nawet gdybyśmy chcieli nieco poprawić jego osiągi, to drugiego wentylatora niestety nie zamontujemy, gdyż producent nie przewidział takiej opcji.

 

Temperatury [°C]

@2,66 GHz spoczynek 35
@2,66 GHz obciążenie 47
@4,0 GHz spoczynek 43
@4,0 GHz obciążenie 72

 

Obroty wentylatora [obr./min]

spoczynek 602
obciążenie 1962

 

 Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev. 2
 plusy:
niewielkie rozmiary
wentylator cichy nawet na najwyższych obrotach
niska cena
 minusy:
brak możliwości wymiany wentylatora
rurki cieplne kiepskiej jakości
uciążliwy montaż
brak możliwości montażu drugiego wentylatora
niska wydajność
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 77 zł