Chłodzenie

NOCTUA NH-U9B

przeczytasz w 2 min.
SocketIntel 775/1156/1366, AMD AM2/AM2+/AM3
Wymiary
(wys., szer., dł.)
125 x 96 x 95 mm
Waga550 g
WentylatorTak (92 mm 2x NF-B9, 3 pin)
Średnia cena215 zł
   

Wysoki jedynie na 125 mm cooler zmieści się w każdej obudowie Midi-Tower. Jak przystało na high-endowy produkt, wykonany został z dbałością o najmniejsze szczegóły. Rurki cieplne są odlane bardzo dokładnie, nie ma na nich żadnej skazy, a podstawka została wypolerowana na "lusterko". Nie można się w niej wprawdzie przejrzeć, ale nie zmienia to faktu, że jest idealnie gładka.

W opakowaniu, podobnie jak w przypadku reszty produktów od Austriaków: 2 wentylatory (tym razem dwie sztuki 92 mm NF-B9), pasta Noctua NT-H1, masa przejściówek, świetna instrukcja montażu i śrubokręt. Instalacja chłodzenia przebiega bezproblemowo, radiator niczego nie zasłania bez względu na jego orientację.

Na poczet wad należy zaliczyć brak PWM, bo w stanie spoczynku procesora wystarczyłby raczej delikatny zefirek, a  mamy huragan. Nie jest to problematyczne o tyle, że wentylatory Noctua słyną z cichej pracy. NF-B9 są nieco głośniejsze od większych braci, jednak hałas jaki emitują mieści się w normie i nie będzie irytował nawet wybrednych.

Noctua to jeden z mniejszych coolerów w teście. Nie dajcie się jednak zwieść niepozornemu wyglądowi. Jest to jedna z najwydajniejszych, o ile nie najwydajniejsza konstrukcja o tych rozmiarach dostępna na rynku. Dość powiedzieć, że efektywnością dorównuje dużo większemu Scythe Mugenowi 2.

 

Wykres temperatur

@2,66 GHz spoczynek 27
@2,66 GHz obciążenie 40
@4,0 GHz spoczynek 32
@4,0 GHz obciążenie 61

 

Wykres obrotów

spoczynek 1834
obciążenie 1834

 

 NOCTUA NH-U9B
 plusy:
2 wentylatory w zestawie
kompaktowe wymiary
bardzo dobrze wypolerowana podstawa
bogate wyposażenie (przejściówki do wentylatorów, świetna pasta i śrubokręt w zestawie)
prostota montażu
 minusy:
brak PWM
cena
Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 215 zł