Płyty główne

Testy karty dźwiękowej

przeczytasz w 7 min.

Dla wielu użytkowników bardzo ważna jest jakość dźwięku. Przekonamy się, czy wbudowana karta muzyczna w testowane płyty główne jest wystarczająca do poprawnego odtwarzania dźwięków.

Test wykonany był na słuchawkach Sennheiser HD 212 Pro oraz na głośnikach Microlab SOLO7C. Na ocenę miała wpływ jakość odtwarzanego dźwięku w muzyce (rock, techno i muzyce klasycznej), grach i filmach. W trakcie przeprowadzania odsłuchu oceniałem poszczególne aspekty dźwięku w skali od 1 do 6. Jako odnośnik stosowałem odsłuch z karty dźwiękowej Auzentech Prelude X-Fi 7.1 (której jakość oznacza 6).

 H55M-S2HH57M-USB3
 SOLO7CHD 212 ProSOLO7CHD 212 Pro
Niskie tony
Średnie tony
Wysokie tony
Szczegółowość
Szumy
Zniekształcenia
Separacja

 

Obie płyty główne prezentują zbliżony poziom. Myślę, że jakość dźwięku dla wielu ludzi będzie zadowolająca, jednak dla ceniących wysoką jakość i szczegółowość zintegrowana karta dźwiękowa okaże się niewystarczająca. Na SOLO7C po zwiększeniu basu słychać bardzo wyraźnie zniekształcenia, które są nie do przyjęcia. Głośność w porównaniu do Auzentecha jest ponad 2x niższa! Aby na słuchawkach posłuchać w miarę głośno muzyki, trzeba przesunąć suwak głośności prawie na maksa w prawo.

Słuchanie muzyki przy płaskim ustawieniu korektora graficznego nie należy do przyjemności. Dopiero po kilku minutach ustawiania suwaków można osiągnąć względnie dobry efekt.