Karty graficzne

Temperatury i pobór energii

przeczytasz w 2 min.

Zasilanie i chłodzenie

Od początku było wiadomo, że dwie karty GeForce GTX 480 zgłoszą spore zapotrzebowanie na energię elektryczną. Po otwarciu obudowy pierwsze co rzuca się w oczy to zasilacz o mocy 1 kW. W teorii powinien on wystarczyć do zasilenia praktycznie każdego domowego komputera. Jeszcze nie tak dawno temu, z  okazji różnych imprez branżowych, można było podziwiać dwa komputery obsługiwane przez jeden zasilacz o takiej mocy.

Do obciążenia obu kart graficznych używaliśmy programu FurMark (wersja Multi GPU). Należy zaznaczyć, że w codziennym użytkowaniu raczej nie zdarzy się sytuacja obciążenia obu układów graficznych w 100%. Naszym celem było jednak sprawdzenie maksymalnych wartości, zarówno jeśli chodzi o pobór energii, jak i o temperatury.

Zastosowanie chłodzenia wodnego miało oczywisty wpływ na temperatury układów obu kart, ale również na ilość pobieranej energii. Odpowiednia temperatura pracy Fermi wpływa więc również znacząco na oszczędność energii elektrycznej.

Chłodzenie powietrzem: temperatury

W przypadku wysokowydajnych systemów  multi-GPU nie ma co liczyć na niskie temperatury. Trzymajcie się - będzie gorąco.

Odczyt z GPU-Z w stanie spoczynku przy standardowym systemie chłodzącym

Niespodzianki nie ma. Przy maksymalnym obciążeniu najwyższa zarejestrowana temperatura GF100 to prawie 100 stopni Celsjusza.

Letnie upały mogą być dla Fermi prawdziwym wyzwaniem, chociaż reszta dwuprocesorowych mocarzy również lubi grzać się w ciepełku. 

Chłodzenie powietrzem: pobór energii

Oczywiście dwie karty graficzne to nie to samo co jedna z dwoma układami GPU, ale i tak apetyt na energię testowego zestawu z Fermi po prostu wgniata w ziemię.

Maksymalną wartość poboru energii jaką udało nam się zarejestrować przy referencyjnym chłodzeniu obu kart GTX 480 to ok. 960W. Dlaczego rodzaj chłodzenia jest tu tak istotny, przekonacie się już za chwilę. Należy też zaznaczyć, że jedynie karty graficzne zostały obciążone w stopniu maksymalnym (nie obciążaliśmy dodatkowo CPU).

Biorąc pod uwagę to, że zastosowany zasilacz firmy Corsair należy do klasy wydajnościowej 80+, to przy 960 W pobieranych z sieci, do podzespołów komputera trafiało około 750 W energii.

2 x GTX 480 z chłodzeniem wodnym: temperatury, a pobór energii

Zastosowanie chłodzenia wodnego diametralnie zmienia sytuację. Poniższa tabelka przedstawia wzrost zapotrzebowania kart na energię wraz ze wzrostem temperatury układów graficznych.

 Temperatura (stopnie Celsjusza)Pobór energii (W)
Idle ¹ 239
Furmark Multi GPU45725
 53772
 55782
 59790
 63803
 65815
najwyższa temperatura przy maksymalnych obrotach pompki i wentylatorów ²68826
 71839
 74851
 78868
 80879
najwyższa temperatura przy minimalnych obrotach pompki i wentylatorów ³82887

¹ woda 32 °C, powietrze z chłodnic 28 °C

² przy tej temperaturze GPU woda ma 48 °C, a powietrze wydmuchiwane z  chłodnic 37 °C

³ przy tej temperaturze GPU woda ma 56 °C, a powietrze wydmuchiwane z  chłodnic 45 °C

Temperatura układu GF100 ma kolosalny wpływ na ilość pobieranej energii. Przy maksymalnym obciążeniu kart i średnich obrotach wentylatorów i pompki, platforma z chłodzeniem wodnym pobierała niemal 100 W mniej niż w przypadku standardowego chłodzenia powietrzem.

Powtórzymy, że w normalnych zastosowaniach jest niemal niemożliwe obciążenie GPU w takim stopniu. Przy zastosowaniu chłodzenia wodnego zapotrzebowanie na energię podczas rozgrywki czy w czasie trwania testu 3D Mark wahało się od 600 do 700W.