Płyty główne

Gigabyte 890FXA-UD7- BIOS i oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

BIOS Gigabyte’a zaspokoi potrzeby większości użytkowników. Skoki ustawień napięć nie są tak precyzyjne jak w Asusie, ale myślę, że są na tyle wystarczające, że nikt nie powinien narzekać.

   

Główne parametry, które można ustawić także są identyczne, dlatego poniżej prezentuję zestawienie, które pasuje do obu płyt głównych.

Mnożnik CPU
5x- 35x
skok co 0,5x
Szyna HTT
200- 500 MHz
skok co 1 MHz
Mnożnik NB
5x- 20x
skok co 1x
Mnożnik RAM
4x, 5,33x, 6,66x, 8x
 
Mnożnik HT Link
1x- 13x
skok co 1x
Szyna PCI-E
100- 150 MHz
skok co 1 MHz
Napięcie RAM
1,21- 2,41 V
skok co 0,02 V
Napięcie CPU
-0,6 V - +0,6 V
skok co 0,025 V
Napięcie HT Link
1,1- 1,46 V
skok co 0,02 V
Napięcie NB
0,95- 1,45 V
skok co 0,02 V
Napięcie CPU/NB
-0,6 V - +0,6 V
skok co 0,025 V

Oprogramowanie

Zacznę od programu, który prawdopodobnie zaciekawi większość osób – EasyTune 6. Służy on do zmiany głównych parametrów platformy bez potrzeby wchodzenia do BIOS-u płyty. Możemy między innymi zwiększyć taktowanie szyny HTT, zmienić napięcia, mnożnik dla procesora, czy dzielnik dla pamięci.

W zakładce Tune mamy do wyboru kilka opcji podkręcania: Easy oraz Advanced. W zależności od tego, który tryb wybierzemy, będziemy mieć więcej lub mniej opcji do zmiany.

               

Oprócz overclockingu EasyTune pozwala także na zmianę ustawień kontroli prędkości wentylatora na procesorze. Przy ustawieniu Auto program automatycznie dostosuje prędkość wentylatora do aktualnej temperatury. Po zaznaczeniu Advanced możemy sami określić, jaki będzie zakres prędkości obrotowej (procentowo) w zależności od temperatury. Przy ustawieniu Disabled kontrola wentylatora jest wyłączona.

  

EasyTune 6 wyświetli nam także informacje o procesorze i pamięciach w pierwszych dwóch zakładkach.

  

Szósta odsłona programu do OC od Gigabyte’a mile mnie zaskoczyła. Aplikacja ma dużo więcej opcji niż jej starsze rewizje. Szkoda, że producent nie dodał obsługi profili – można tylko zapisać i wczytać ustawienia z pliku. Niemniej jednak uważam, że jest to dość dobra aplikacja, zwłaszcza dla początkujących.

Easy Energy Saver zapewni trochę niższe rachunki za prąd. Gdy włączymy tę aplikację pobór energii komputera powinien być zmniejszony.

Teraz przejdę do sterowników od karty dźwiękowej. Jest to dość popularne oprogramowanie na kartach z układem Realtec. Nie mamy dostępu do rozbudowanego korektora graficznego – możemy wybrać tylko przygotowane przez producenta ustawienia, jak Pop, Live, Club, Rock. Poniżej prezentuję zrzuty ekranu z możliwościami ustawień.

Bardzo wygodnym i przydatnym narzędziem jest @Bios. Służy on do pobierania aktualnych wersji BIOS-u  i wgrania go do płyty głównej. Wszystko przebiega szybko i sprawnie w środowisku Windows. Należy pamiętać, że wgrywanie BIOS-u z poziomu systemu operacyjnego wiąże się z minimalnie większym ryzykiem uszkodzenia go (np. przez zawieszenie się systemu).

Gigabyte dodał małą, aczkolwiek ciekawą aplikację – Face Wizard. Dzięki niej można zmienić logo, które pojawia się podczas uruchamiania komputera. Możemy pobrać logo ze strony producenta lub dodać swoje.


Na krążku znajduje się także program o nazwie SMART 6, który zawiera w sobie sześć, pomocnych według producenta, funkcji. SMART QuickBoot pozwala na przyspieszenie uruchamiania komputera, SMART QuickBoost zawiera w sobie zakładkę Tune z programu EasyTune 6 (tylko tryb easy). SMART Recovery służy do odzyskiwania danych. Najciekawszą jednak funkcją jest SMART TimeLock, dzięki której możliwe jest zablokowanie uruchamiania komputera w określonych przez użytkownika godzinach.