SSD

Testy dysków SSD Kingstona i Intela, czyli wydajność przede wszystkim

przeczytasz w 2 min.

Testowaliśmy wiele dysków, ale ten jest najszybszy! Mowa o Kingstonie SSDnow z serii E, który ma 32 GB i kosztuje 1900 zł. Zobacz wyniki testów, poznaj zalety i wady dysków SSD.

Czy dyski SSD wytrzymają potężny wybuch z centrum naszego układu słonecznego, który może zniszczyć nośniki o zapisie magnetycznym? Ostatnio teoria głoszona przez naukowców, o potężnych magnetycznych wybuchach na Słońcu zagrażających Ziemi i urządzeniom elektronicznym staje się coraz popularniejsza.

Z programów popularno-naukowych, filmów i opowieści katastroficznych można dowiedzieć się, że na pewno nie przetrwają tego klasyczne dyski oparte na zapisie magnetycznym. Czy przesiadka na dyski SSD może w przyszłości uratować nasze dane od unicestwienia? :) Czym różni się zapis danych na zwykłych dyskach od dysków z pamięciami flash? Zerknijmy jeszcze raz na budowę i zasadę działania takich urządzeń do magazynowania danych. Testujemy cztery nowe modele dostępne na rynku.


Na łamach Benchmarka przetestowałem już kilkanaście modeli różnych napędów SSD. W większości przypadków skupiałem się głównie na wydajności, w zasadzie nie zastanawiając się czego powinniśmy oczekiwać od takich napędów. Obecnie naprawimy ten błąd.

Czym jest SSD?

Stacja półprzewodnikowa, bo tak brzmi jedna z oficjalnie promowanych nazw takich napędów, to nic innego jak urządzenie pamięci masowej, zbudowane na bazie półprzewodnikowych pamięci typu flash. W tradycyjnym dysku twardym nośnikiem informacji są talerze pokryte materiałem magnetycznym, w napędzie SSD ich rolę przejęły zaś kostki pamięci flash. Tylko tyle i aż tyle. Większość z was od dawien dawna używa dysków SSD w postaci... pendrive'a.

SSD i dyski twarde (HDD) pomimo podobnej nazwy mają całkowicie różną budowę. Na tyle różną, że napędów SSD w zasadzie nie powinniśmy nazywać dyskami. Nie ma tam przecież wirujących talerzy pokrytych materiałem magnetycznym, od których pochodzi nazwa dysku twardego. Stacja półprzewodnikowa to termin na tyle abstrakcyjny, że trudno go zapamiętać, dlatego zdecydowana większość użytkowników napędy SSD nazwa po prostu dyskami. Ważne, że wiemy o czym mówimy.

Jak zbudowany jest dysk SSD?

Przeciętny napęd SSD składa się w zasadzie z dwóch elementów: kontrolera oraz kostek pamięci flash. Niektóre bardziej zaawansowane, a zatem wydajniejsze konstrukcje, podobnie jak klasyczne dyski, są także wyposażone dodatkowo w bufor pamięci. Co ciekawe nie jest on konieczny do działania napędu SSD. Niemniej to właśnie od kontrolera zależy, jaki interfejs nasz napęd będzie miał na zewnątrz oraz z jakich kości flash będzie korzystał wewnętrznie.