Monitory

24" BenQ VW2420H

przeczytasz w 2 min.

Wykonanie, ergonomia i podstawowa specyfikacja

 

Model ten jest jednym z nielicznych monitorów na rynku oferujących zaawansowaną matrycę, wykonaną w technologii VA (Vertical Alignment), która w porównaniu do wyświetlaczy z matrycą TN (Twisted Nematic) oferuje znacznie szersze kąty widzenia oraz wierniejsze odwzorowanie barw. Model ten jest ponadto podświetlany diodami LED, które zapewniają niskie zużycie energii elektrycznej (o tym jak niskie, przekonamy się w dalszej części artykułu).

Urządzenie wyposażono w ekran o dużej powierzchni roboczej oraz rozdzielczości, która powinna w zupełności wystarczyć do wszelkich typowych zastosowań domowych. Pokrycie matrycy można określić jako półmatowe, gdyż rozprasza światło zdecydowanie lepiej niż typowa, błyszcząca powłoka, ale nie aż tak dobrze jak matowa. Jest to w dodatku pokrycie rozpraszające w określonym kierunku - gdy patrzymy na ekran idealnie z przodu wydaje się być matowy, jednak, gdy staniemy z boku powłoka robi się błyszcząca.

Wyświetlacz otoczony jest dość wąską ramką wykonaną z czarnego błyszczącego plastiku. Jest to rozwiązanie atrakcyjne wizualnie, ale niezbyt praktyczne, gdyż widać na niej wyraźnie osiadający kurz, ślady po odciskach palców oraz wszelkie rysy. Zaznaczyć tutaj trzeba, że ramka jest niestety dość podatna na zarysowania. Na jej dolnej krawędzi umieszczono przyciski pozwalające poruszać się po menu OSD oraz duży, podświetlany na żółto przycisk zasilania.

Przekątna ekranu24”
Rozdzielczość1920 x 1080 pikseli
Czas reakcji25 ms / 8 ms GTG
Rodzaj matrycyVA
Powłoka ekranupółmatowa
PodświetlenieLED Edge
Jasność i kontrast250 cd/m2, 3000:1
Kąty widzenia
poziom/pion
178/178 stopni
Złącza wideoHDMI z HDCP, DVI, D-sub
Zasilaczzewnętrzny
Inne cechySenseye 3, Advanced Motion Accelerator

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 

 

Monitor oferuje zadowalający zestaw złączy. HDMI pozwala na współpracę z nowszymi laptopami i konsolami do gier, dzięki czemu można przesyłać zarówno sygnał audio, jak i wideo za pomocą jednego przewodu. DVI przyda się głównie przy współpracy z komputerem stacjonarnym i kartą graficzną oferującą cyfrowe złącze DVI - ma takie większość nowych kart, w dodatku niekoniecznie tych droższych. D-Sub z kolei okaże się pomocy głównie przy współpracy z większością dostępnych na rynku laptopów. 

  

Ergonomia i wykonanie

 

Obudowa ma około 18 milimetrów grubości, zarówno u góry, jak i u dołu, co osiągnięte zostało przez "wyciągnięcie" zasilacza na zewnątrz. Tylna ścianka obudowy jest całkowicie płaska. Producent umieścił tam swoje duże logo oraz zestaw złączy sygnałowych. Oprócz wejść wideo znajdziemy też gniazdo zasilacza oraz wyjście słuchawkowe.

Pojęcie ergonomii jest w przypadku tego modelu całkowicie obce. Jedyną regulację jaką możemy wykonać jest pochylenie ekranu w pionie o 5 stopni do przodu i 15 do tyłu. Wielu producentów, w tym BenQ, uważa że tyle możliwości wystarczy użytkownikom domowym.

Całość waży niemal 4 kg, opierając się na krótkiej i cienkiej nóżce, łączącej się ze stylową okrągłą podstawką wykończoną metalowym pierścieniem w kolorze szampana. Na jej spodzie znajdziemy gumowe podkładki, które dobrze trzymają się podłoża.