Serwery plików NAS

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Producentowi udało się opracować świetnie działający serwer NAS. Na uwagę zasługują bogate opcje konfiguracyjne – zarówno w przypadku podstawowych usług sieciowych jak i dodatkowych usług.Thecus N4310 nie jest jednak serwerem, który może podobać się pod względem wyglądu zewnętrznego. 

Na pochwałę zasługuje również zestaw pakietów dodatkowych, rozbudowane mechanizmy kopii zapasowych a także rozszerzone funkcje obsługi obrazów ISO i nagrywarek CD/DVD. Szkoda, że producent implementując redundantny system zasilania nie pokusił się o dodatkowy kontroler sieci LAN. Jednak pomimo tego drobiazgu rozwiązanie Thecusa to świetny stosunek ceny do możliwości i wydajności.

Ocena końcowa:

  • Atrakcyjna cena
  • Zestaw pakietów dodatkowych
  • Możliwość pracy jako inicjator iSCSI
  • Bogate opcje tworzenia kopii zapasowych
  • Bardzo dobra wydajność w kategorii serwerów NAS do domu i małego biura
  • Redundantne zasilanie
     
  • Brak możliwości migracji z JBOD do wyższych poziomów RAID

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    2
    Himoto - po części masz rację. Po części nie. Mozna postawić NAS-a budując go jak każdy PC, ale jak już kiedyś wspomniałem - trzeba wiedzieć co się robi. Tzn - mając wiedze, można sobie na ramie od poloneza zbudować fajny samochód wyścigowy. Tylok nie każdy ma wiedzę, narzedzia i umiejętności. Można także upiec sobie w domu chleb - wytłumaczenie jw. :)
    • avatar
      Himoto
      1
      Fajnie ale nadal to za drogo wychodzi, lepiej kupić jakąś małą budę wsadzić tam najtańszego proca z płytą główną i z jednym gnatem 4GB ramu i masz NASa na 6-8 dysków za około 1200-1400zł.
      • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Nigdy nie zrozumiem dlaczego jakieś pudło z biednym procesorem, 1 gig ramu kosztuje więcej niż cały laptop...

        Albo ktoś nieźle goli klientelę na tych nasach, abo laptopy i tablety są tak tanie...
        Chyba wiadomo, która odp. jest prawidłowa :P
        • avatar
          Stripe
          -1
          Można się śmiać i opowiadać o "Andrzeju Słodowym" ale prawda jest taka, że każdy kto potrafi sam złożyć kompa, może mieć NAS znacznie lepszy i tańszy, niż te komercyjne rozwiązania. Soft do tego niezbędny nazywa się unRaid. Zapewniam, że pod względem kosztów energii elektrycznej jest również dużo tańszy, bo w przypadku unRaid serwera, przy odczycie wzbudzany jest tylko ten dysk na którym są potrzebne dane a nie jak w w/w produkcie wszystkie zainstalowane dyski.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            SW się automagicznie wyczaruje?
            • avatar
              raffal81
              0
              Przerabiałem już wiele takich urządzeń, stawiałem też oprogramowanie na poczciwych PC'tach, wszystko ma swoje plusy i minusy, np. Płyta główna na q1900, do tego zasilacz PICO, 2 dyski, 2GB RAM i stał na tym serwer plików, pobór prądu jakieś 20-23W, czyli jest bardzo dobrze, wydajność też spora, cena w porównaniu z SYNOLOGY spooro niższa, da się? da się.

              Ale tak owszem przecież dochodzi oprogramowanie, tutaj synology nie ma sobie rownego, zarządzanie, pełno oprogramowania i wszystko pod reką, więc jak to, no tak to płacimy za oprogramowanie.

              Ale jak ktoś się orientuję w NAS i śledzi na bieżąco to wie że można zainstalować takie oprogramowanie z SYNKA na zwykłym PC ;))))) tak tak wiem nielegalnie i w ogóle, ale tylko o tym piszę ;)))) do tego taki FREENAS, czy NAS4FREE, darmowe oprogramowanie jest naprawdę w 100% wystarczające by postawić pełnoprawny NAS, za małe pieniądze, lecz trzeba się trochę pomęczyć by wszystko hulało jak trzeba.
              • avatar
                rambosz
                0
                Przy synology soft tego czegoś wygląda jak nie z tej epoki (swoją drogą to niesamowite jak można zrobić niemal kompletny frontend systemu operacyjengo via http)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Zbudowalem nasa tylko do testow, zeby jakis film wrzucic czy pare piosenek: Via epia ln10000aeg, do tego bylejaki zasilacz, dwa dyski 2,5" z recyclingu, 15" monitor lcd, klaw+mysz ps2, system: nas4free. Chodzi to 24/7 juz od ponad roku, a pradu ciagnie jak dobrze liczylem ok. 48W.