Smartfony

Palm Pre

przeczytasz w 1 min.

O Palm Pre zrobiło się głośno już jakiś czas temu, głównie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie palmtop jest również przygotowywany na wejście na polski rynek. Nie ma cienia wątpliwości – jest to wyjątkowy produkt w naszym zestawieniu.

Wyobraźcie sobie palmtopa, którego system operacyjny, Palm webOS, powstał na jądrze słynnego Linuksa. Robi się ciekawie, prawda? Jednak urządzenie obsługuje także programy tworzone pod popularny wśród PDA system PalmOS. Takie rozwiązanie ma sprawić, iż budowanie nowych aplikacji pod Palm Pre będzie wyjątkowo łatwe i nie zmusza programistów do uczenia się nowych języków programowania. Co więcej, tych aplikacji już troszkę jest i wszystkie, wraz z przeglądarką internetu, grami czy obsługą multimediów, znajdziemy w telefonie. Twórcy, opierając się na wspomnianym PalmOS, zdecydowali się też na zrezygnowanie z podziału pamięci na RAM i ROM, co wedle ich zapewnień przyspiesza pracę urządzenia.

Palm Pre jest na wskroś nowatorski. Jako pierwszy palmtop pracuje między innymi w sieci CDMA (o której póki co więcej wiedzą Amerykanie), lecz europejska wersja zostanie oczywiście dostosowana do pasma GSM. Jest to także debiut procesora Texas Instruments OMAP 3430. Wygląd zewnętrzny również jest atrakcyjny. Palm Pre jest mobilnym grubaskiem, ponieważ ma aż 17 milimetrów grubości. To dużo i nie każdemu się spodoba, ale z drugiej strony wysuwana klawiatura QWERTY to niewątpliwy atut. Urządzenie dysponuje dotykowym ekranem o rozdzielczości 3,1 cala (480x320) z 24-bitową paletą kolorów. Wewnątrz znajdziemy także A-GPS i aparat 3 megapiksele. Cena na eBayu to już nawet 250 dolarów.

 

ProcesorTexas Instruments OMAP 3430 (ARM Cortex A8 + PowerVR SGX) 600 MHz
Pamięć8 GB
System operacyjnyPalm webOS
Wymiary (dł. x szer. x gr.)59.57 x 100.53 x 16.95 mm
Waga135 gram (z baterią)
BateriaLithium-Ion 1300 mAh
Czas rozmów do 240 minut, czas czuwania do 250 godzin
ObsługaEkran dotykowy + wysuwana klawiatura QWERTY
SiećCDMA, GSM
ŁącznośćEV-DO Rev. A 
Bluetooth 2.1 + EDR z A2DP
MicroUSB
Wi-Fi 802.11b/g z WPA, WPA2, 802.1X authentication
Pamięć flashb/d
Multimediab/d