Drukarki i skanery

Komunikacja

przeczytasz w 2 min.

Podłączenie urządzeń

Podstawowe modele urządzeń wielofunkcyjnych dysponują tylko portem USB. Jeżeli z takiego kombajnu korzystać będzie więcej osób to warto podłączyć je do komputera, na którym udostępnimy urządzenie w sieci. Nie jest to jednak zbyt wygodne rozwiązanie i utrudnia ono pracę osobie, która korzysta z tego udostępniającego zasób komputera – choćby w ten sposób, że osoby skanujące czy odbierające wydruki „kręcą się” obok biurka.

Pozbawione modułu sieciowego urządzenie wielofunkcyjne podłączyć do sieci LAN można  korzystając z tzw. serwera wydruku. Jest to dodatkowe urządzenie, które podłącza się z jednej strony do sieci LAN i wyposażone jest w specjalne porty emulujące komputer przeznaczone do podłączania drukarek. Za jego pośrednictwem urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka są widziane w sieci przez inne komputery jako drukarka sieciowa.

Bardziej zaawansowane urządzenia wielofunkcyjne wyposażone są w moduł sieciowy, dzięki temu któremu można je podłączyć bezpośrednio do firmowej sieci LAN. Co raz więcej modeli pozwala też na korzystanie z sieci Wi-Fi – funkcja ta staje się powoli standardem. Moduł sieci bezprzewodowej sprawia, że nie musimy doprowadzać przewodów sieciowych, do miejsca, w którym ustawiony zostanie nasz kombajn.

Komunikację w urządzeniu wielofunkcyjnym przeznaczonym do biura zapewnia albo standardowe złącze USB, albo moduł sieciowy LAN bądź bezprzewodowa karta Wi-Fi

Podobnie jak w wypadku drukarek, w urządzeniach wielofunkcyjnych coraz częściej spotkać też można funkcję umożliwiającą prowadzenie wydruków przez Internet, taką jak np. ePrint firmy HP. W wypadku rozwiązania HP, po zarejestrowaniu urządzenia na stronie producenta otrzymujemy e-mail dla drukarki. Wszystkie wysyłane na niego plik są drukowane, niezależnie od tego skąd zostały wysłane.

Tusze i tonery

Ponieważ urządzenia wielofunkcyjne wykorzystują te same mechanizmy drukujące jakie stosuje się w drukarkach nie ma więc większych problemów z nabyciem odpowiednich tuszy czy tonerów. Zwykle dostępne są też zamienniki, ale ich stosowanie może wiązać się z utratą gwarancji. W urządzeniach z atramentowym modułem druku dochodzi wówczas też ryzyko zalania drukarki tuszem ze źle napełnionego kałamarza.

Urządzenia wielofunkcyjne wykorzystują te same mechanizmy drukujące jakie stosuje się w drukarkach

Serwisowanie

Z użyciem urządzeń wielofunkcyjnych wiąże się jeden problem. Otóż w przypadku awarii jednego z modułów musimy do naprawy przekazać całe urządzenie. W tym momencie firma pozbawiona jest zarówno kserokopiarki, skanera, drukarki czy faksu. Należy mieć to na uwadze decydując się na urządzenie wielofunkcyjne. Jeżeli jednak popsute urządzenie nie było już objęte gwarancją to najprościej jest kupić nowy kombajn, bo zazwyczaj naprawa nie będzie już opłacalna.

Zalety i wady urządzeń wielofunkcyjnych

Zalety:
– integracja wielu funkcji w jednym urządzeniu,
– ograniczenie kosztów zakupu sprzętu,
– wygoda w użytkowaniu,prosta obsługa,
– możliwość pracy bez udziału komputera,
– praca w trybie kserokopiarki.

Wady:
– w najtańszych modelach możemy mieć do czynienia z gorszą funkcjonalnością poszczególnych urządzeń składowych niż dla oddzielnego sprzętu porównywalnej klasy, 
– o jakości i przydatności urządzenia wielofunkcyjnego decyduje jego najsłabszy moduł,
– w wypadku awarii jednego podzespołu i oddaniu urządzenia do serwisu użytkownik pozbawiony jest wszystkich urządzeń wchodzących w skład kombajnu. 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!