Dyski

WD 3200AAKS Raid0, WD 5000AAKS i Samsung SpinPoint F1 HD753LJ

przeczytasz w 4 min.

Ciężko jest stwierdzić, która firma produkuje dziś najlepsze dyski. Jedni twierdzą, że najlepsze są Seagate’y, inni Western Digital. Czasem słyszy się również o Maxtorze i Samsungach. Sytuacja może się jednak niebawem zmienić gdy dyski SSD wyprą dzisiejsze talerzaki. Póki jednak wciąż z nich korzystamy i  dla przeciętnego zjadacza chleba, jednak ich porzucenie nie zapowiada się zbyt szybko, przetestujmy ich parę.

Dyski

Rok temu kupiłem dwa dyski WD3200AAKS o  pojemności 320GB każdy (łącznie i realnie około 600GB). Dyski zostały podłączone w macierz Raid0. To najlepsza rzecz jaką może zrobić każdy entuzjasta czy gracz. Co bowiem daje nam super szybki procesor, 4GB ram, wydajna karta graficzna, jeśli dysk wciąż pracuje z maksymalnym transferem 60-100 MB/s? Sytuacje zmienia diametralnie macierz Raid0, czyli najprostszy (i najniebezpieczniejszy zarazem) sposób na przyspieszenie partycji systemowej, bo to z niej ładujemy najważniejsze pliki, gry czy programy.  


Niedawno dokupiłem nowe dyski. WD5000AAKS czyli nowy, w miarę szybki dysk o pojemności 500GB, dysponujący 16MB buforem oraz Samsung SpinPoint F1 HD753LJ 750GB, 32MB.

 WD 3200 AAKSWD 5000 AAKSSamsung SP1 HD735LJ
Pojemność (realna)320 (298) GB500 (465) GB750 (698) GB
Waga600 g600 g640 g
Bufor16MB16MB32MB
Ilość talerzy233
NCQ/S.M.A.R.T.TAK / TAKTAK / TAKTAK / TAK
Cena150 zł180 zł250 zł

Do przetestowania posłuży nam program HD Tach. Programu nie uruchomimy na systemie Windows Vista, o ile nie zastosujemy kompatybilności z systemem Windows XP SP2. W moim przypadku nie udało się tego uruchomić, dlatego musiałem zastosować zmiany w rejestrze, aby wymusić na systemie wsparcie dla tego programu.

Pomiary dokonano przy użyciu testu 32MB.


Sprzęt testowy

 • Procesor : C2D E4300 @ 3400 MHz
 • Płyta główna :  MSI P6N SLI-FI
 • Chipset płyty :  NForce 650 SLI
 • Pamięci :  OCZ Platinium rev 2 4x1GB 800MHz
 • Karta graficzna :  Palit 8800GT 512 MB
 • System operacyjny :  Windows Vista Ultimate 32bit SP1 
 • Zasilacz :  Thermaltake PurePower 460W

 


Western Digital 3200 AAKS Raid 0

Western Digital 3200 AAKS Raid 0

Dyski radzą sobie w miarę dobrze. Wartości są znacznie zaniżone, ponieważ system jest w miarę przeładowany oprogramowaniem. W Windows XP wartości rozpoczynały się od wartości 120MB/s.

 


Western Digital 5000 AAKS 

 Western Digital 3200 AAKS Raid 0

Co rzuca się w oczy to fakt, że dysk 5000AAKS jest znacznie szybszy, aniżeli 3200AAKS (pojedynczy ma wydajność w okolicach 70MB/s). Sam zastanawiałem się czy nie dokupić takiego drugiego, aby stworzyć dwie macierze. Ta zapewne byłaby o wiele szybsza od Raid0 3200AAKS. Wybór na kupno nowego dysku padł jednak ze względu na .. pojemność i tak kupiłem:

 


Samsung SpinPoint F1 HD753 LJ

Samsung SpinPoint F1

Są to wartości bardzo wysokie. To jeden z najszybszych dysków. Wydajnościowo porównywalny z niegdyś wielbionym Raptorem. Dziś wystarczy kupić dwa SpinPointy by mieć znacznie szybszy i cichszy sprzęt.


 

Przesyłanie danych z Raid0 na pozostałe dyski

1. Raid 0 do WD500AAKS
2. Raid 0 do SpinPoint F1

 

W sieci LAN przesył danych oscyluje na poziomie 12MB/s, czyli prawie pełne 100MBit.


 

Temperatura i poziom hałasu

Każdy z  prezentowanych dysków jest dość cichy. Pojawiają się jednak głosy, że niektóre dyski WD3200AAKS są bardzo głosne i  słychać prace głowic. Jest to problem techniczny, który co prawda nie nieumożliwia korzystanie z dysku i nie podlega reklamacji, ale jest bardzo uciążliwy. Udało mi się jednak zakupić produkty bez takich wad. Temperatura również nie jest problemem. Przegrywałem niegdyś około 500GB danych z każdego z wymienionych dysków i najbardziej grzał się .. SpinPoint. Temperatura, choć niezmierzona, powodowała, że dysk potrafił oparzyć. W codziennym użytkowaniu ten problem nie występuje.

Kompatybilność i bezpieczeństwo

Pod tym tajemniczym tytułem zamierzam opisać jak czasem uciążliwa może być praca na dyskach połączonych w macierz. Na poczatku pojawiły się problemy z instalacją Windowsa XP, który bez Service Packa 2 nie posiadał odpowiednich sterowników do sATA'y, a co dopiero do macierzy. Vista również nie przechodzi tego testu w 100%. Sterowniki do systemu 64 bit powodują (na mojej konfiguracji), że instalacja trwa 2 razy dłużej. Nie wspominam już nawet o problemie (albo raczej głupocie systemu), który wykrywając 3 dyski (macierz + 2 dyski fizyczne) zgłupiał do tego stopnia, że nie pozwalał na wybór macierzy na instalację. Jak taki problem rozwiązać? Najprościej jest ... pozostałe dyski rozłączyć. Brawo Microsoft.

Należy również pamiętać, że w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek z dysków w macierzy Raid0, dane tracimy bezpowrotnie z obu dysków. Istnieją inne możliwości połączenia dysków co doskonale jest opisane na Wikipedii.

Defragmentacja

Przy okazji chciałem pokazać jaki bałagan można "osiągnąć" w miesiąc od poprzedniej defragmentacji. Dane prezentowane przez program OO Defrag. Dla dysku systemowego wartość fragmentacji wynosi 7,6% (nie defragmentowanego od instalacji), a dla dysku fragmentowanego miesiąc temu - 3%. 

 


Podsumowanie

Nie ma sensu oceniać i porównywać pojedynczych dysków z macierzą. Dlatego postaram się wypisać jakie są korzyści i niekorzyści z posiadania macierzy dla zwykłego usera.

 Moja ocena:
 plusy:
 • Dyski pracujące w macierzy osiągają wydajność ~190% ich szybkości ogólem.
 • Znacznie szybciej uruchamiają się programy wykorzystujące dużo pamięci, w tym gry.
 • Przesyłanie plików wielkości 4GB pomiędzy dyskami a  macierzą nie stanowi problemu i nie spowalnia systemu.
 minusy:
 • Znacznie łatwiej o utratę danych.
 • Niekoniczące się problemy z kompatybilnością z systemiami XP i Vistą. 

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  mam dysk WD 320GB AAKS od kilku miesięcy i wyniki ma zadawalające, z instalacją xp nie było problemów ale z drugim starym dyskiem ata źle działał, co do chałasu to u mnie chrobocze
  • avatar
   Dragon
   0
   Jestem tylko ciekawy dlaczego w programie HDTach dyski połączone w RAID0 mają najmniejszą prędkość zapisu - 127,5 MB/s, gdzie inne pojedyncze dyski mają po 156,5 MB/s oraz 144,8 MB/s.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    czemu nikt wydaję się nie zdaje sobie sprawy że istnieją także inne tryby RAID niż 0 i 1 ?

    RAID 5 - pozwala uzyskać wysoką prędkość odczytu (hdtach podaje mi średnią ~125MB/s) z niezawodnością.
    • avatar
     Czarny_PL
     0
     Ja natomiast jestem szczesliwym posiadaczem Dwoch dyskow Samsung 320GB-HD322HJ (cudem udalo mi sie je zdobyc:)) polaczonych w Raid_0 i szybkosc ich przekroczyla moje najsmielsze oczekiwania.Z wlaczona opcja: pamiec podreczna z opoznionym zapisem sredni transfer W HDTach-211MB! natomiast w HD TUNE-177MB na plycie AsusP5Q-Deluxe z ICH10 + bardzo mocny overlocing proca i gray.Dodam jeszce ze mam utworzone 4 partycje,dwie dla XP i VISTY i wszystko chula stabilnie !
     • avatar
      SubZero
      0
      @ razorjack
      Raid 5 - minimum dysków 3, dostępna przestrzeń 2 dysków. Czyli w zasadzie to Raid0 ale z bezpieczeństwem utraty danych na jednym i trochę szybszym transferem.
      Moja następna macierz będzie i tak Raid0. Czas kupić 2x1 TB.