HDD

Podłączenie do sieci Wi-Fi

przeczytasz w 2 min.

Z urządzeniem można się połączyć za pośrednictwem sieci Wi-Fi w trzech trybach. W pierwszym trybie możemy korzystać z sieci dystrybuowanej przez sam dysk (SSID: MyPassport) i uzyskujemy dzięki temu dostęp tylko do jego zasobów. Domyślnie ta sieć nie jest zabezpieczona, więc w ogólnodostępnych miejscach należy o tym pamiętać. Dostęp do urządzenia uzyskujemy przez adres http://192.168.60.1 lub http://mypassport bez loginu i hasła (można założyć później).

Drugi tryb to podłączenie do sieci Wi-Fi udostępnianej przez dysk i następnie przekierowanie naszych pakietów do Internetu przy użyciu innego rutera. Dostęp do dysku otrzymujemy jak w punkcie powyżej.

Trzeci tryb to łączenie się do dysku za pośrednictwem sieci lokalnej. W tym trybie musimy przeskanować sieć, albo sprawdzić na domowym routerze jaki adres IP został dyskowi przydzielony.

Przeglądanie folderów udostępnionych na dysku może się odbywać np. przez otoczenie sieciowe systemu Windows, lub przechodząc bezpośrednio do jego zasobów poprzez skrót, który można pobrać z panelu administracyjnego urządzenia i zapisać np. na pulpicie. Jest to dobry krok w kierunku użytkowników nie do końca rozumiejących zasady działania sieci komputerowych.

Producent zadbał o możliwość zdefiniowania kanału nadawania radia, dzięki czemu można uniknąć interferencji wynikających z nakładania się naszego sygnału na inne sieci, a tym samym problemów z połączeniem i jego jakością.


Ustawienia punktu dostępu

 


Nakładające się kanały sieci Wi-Fi


Odseparowane kanały siec Wi-Fi

Urządzenie nie ma pełnić roli rutera udostępniającego sygnał w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, jednakże postanowiliśmy sprawdzić jaką siłę ma jego radio. Warto posiadać taką wiedzę, chociażby po to aby wiedzieć, czy sąsiedzi w bloku, lub hotelu, będą razem z nami cieszyć się z oglądania naszych zdjęć i filmów jeżeli nie zabezpieczymy połączenia hasłem (bo domyślnie nie jest zabezpieczone).

Pomiar przeprowadzono aplikacją Wi-Fi Analyzer na telefonie Samsung Galaxy S5 w mieszkaniu ze ściankami działowymi z czerwonej cegły o grubości ~10cm.


Punkt nr 1


Punkt nr 2


Punkt nr 3


Punkt nr 4

Sygnał żółty (pkt 4) jest zdecydowanie najmocniejszy, gdyż w tym pomiarze telefon znajdował się 10cm od dysku.

Wobec braku możliwości konfigurowania mocy nadawania radia, lepiej włączyć szyfrowanie połączenia lub przynajmniej korzystać z połączenia USB. W przeciwnym razie – jeżeli jesteście znanymi celebrytami – świat mogą obiec Wasze zdjęcia, niekoniecznie przeznaczone do publikacji :)