Systemy operacyjne

Instalacja Windows 10

przeczytasz w 1 min.

Nie odstraszyliśmy Cię? No to pobierz Windows 10

By to zrobić, wystarczy wejść na zalinkowaną tu stronę i pobrać obraz płyty na swój dysk. Najlepiej w języku angielskim, ponieważ wersja polska systemu nie jest jeszcze dostępna. Gdy tak się stanie, należy przygotować pendrive o pojemności 8 GB lub większej i wgrać na niego wspomniany obraz.

Co prawda Microsoft wspomina, że pendrive musi mieć pojemność równą 4 GB lub więcej, jednak należy pamiętać o tym, że producenci sprzętu podają ją w systemie dziesiętnym, a co za tym idzie, sprzęt taki ma faktyczną pojemność na mniejszą niż deklarowana. Właśnie dlatego potrzebny jest większy nośnik.

Najlepszą metodą na stworzenie dysku instalacyjnego jest użycie bezpłatnego narzędzia Windows 7 USB/DVD Download Tool. Dzięki niemu możliwe jest nagranie praktycznie dowolnego systemu Windows na płytę DVD lub pendrive.

Po instalacji programu konieczne jest wybranie z listy podłączonego pendrive’a oraz podanie lokalizacji obrazu systemu. Następnie trzeba zgodzić się na sformatowanie pamięci flash i czekać na zakończenie procesu. Ten może trwać kilka minut.

Po utworzeniu dysku startowego powinno się ponownie uruchomić komputer. Następnie konieczne może być wybranie ustawienie w BIOSie jako pierwszego urządzenia bootującego pendrive’a, często opisywanego jako dysk USB.

Microsoft podaje na oficjalnej stronie klucz do tej wersji Windows (NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR) jednak nie jest on wymagany. Teraz wystarczy czekać na zakończenie instalacji.

Warto pamiętać, że testowa wersja Windows 10 będzie działała do 15 kwietnia 2015 roku, następnie konieczne stanie się zamienienie jej na inne oprogramowanie, na przykład finalną wersję systemu.