Systemy operacyjne

Zmiany (build 10049) - część 6

przeczytasz w 2 min.

Wprowadzenie przeglądarki Spartan

Wraz z tą wersją systemu Windows 10 została wprowadzona przeglądarka Project Spartan, która docelowo ma zastąpić Internet Explorera. Cechuje się ona bardzo minimalistycznym interfejsem, który jest jeszcze prostszy niż w przypadku Chrome’a czy Firefoksa.

Mała liczba dużych, płaskich ikon sprawia, że przeglądarka ta jest bardzo łatwa w obsłudze zarówno za pomocą klawiatury i myszy, jak też ekranu dotykowego.

Idąc od lewej, kolejne elementy interfejsu przeglądarki są to: Przyciski “Wstecz”, “Dalej” i “Odśwież”, pasek adresu oraz przyciski “Tryb czytelnika, „Dodaj do Ulubionych”, “Ulubione, Lista lektur, Historia i Pobrane”, „Dodaj notatkę” oraz „Dodaj opinię (o działaniu Spartana - red.)”.

Tryb notatek na stronach internetowych

Co ważne, pomimo małej liczby przycisków, większość opcji jest dostępna z poziomu głównego interfejsu programu. Nie z poziomu ekranu ustawień, nie z poziomu menu kontekstowego, a prosto z ekranu głównego programu.

Pomimo że pierwsze chwile ze Spartanem mogą wydawać się problematyczne, to już po kilku, może kilkunastu minutach zapomina się, że kiedykolwiek korzystało się z innej przeglądarki. Do tej pory nie mogę zrozumieć, czemu nikt wcześniej nie stworzył tak ciekawego trybu robienia notatek na stronach internetowych.

Cóż, każde genialne rozwiązanie jest idealne w swojej prostocie i Spartan to tylko potwierdza. Niestety jak na razie nowa przeglądarka Microsoftu nie jest wyraźnie szybsza od Internet Explorera i chociażby pod względem wydajności w Javascript odstaje od produktów konkurencji. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jej finalna wersja i ten stan rzeczy zapewne z czasem się zmieni.

Drobne poprawki

Microsoft zdecydował się też na wprowadzenie nowych wersji aplikacji Alarmy, Kalkulatora oraz Rejestrator dźwięku. W poprzedniej edycji systemu miały one ciemne tła, a teraz zostały znacznie rozjaśnione. Dzięki temu będą o wiele lepiej pasować do kolorystyki systemu Windows i przeglądarki Project Spartan pod względem wizualnym.

Oprócz tego poprawiono drobne błędy związane z działaniem systemu.