Systemy operacyjne

Czas pożegnać Windows 7 na dobre

przeczytasz w 1 min.

Czas zakończyć pierwszy etap żałoby po Windows 7

Do testów podchodziliśmy raczej spodziewając się minimalnych różnic, tak jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że obecnie najnowszy sprzęt w zasadzie wymaga od nas również aktualizacji systemu. Poniżej prezentujemy wykres uśrednionego przyrostu w średniej, jak i minimalnej wydajności FPS, na podstawie wszystkich 12 przetestowanych gier. Kolejne dwie wartości dotyczą średniej z 10 gier, czyli po wyłączeniu z niej wyników dwóch gier ze skrajnymi wynikami – CS:GO oraz PUBG.

Średnia z wyników testów [%]

Legenda Windows 10
 Windows 7 
Średni FPS 105,8%
100%
Low 1% FPS 149,4%
100%
Średni FPS bez PUBG i CS:GO 107,2%
100%
Low 1% bez PUBG i CS:GO 125,2%
100%

Skupiając się na tych zawężonych wynikach, mamy wynik w postaci przyrostu ponad 7% średniego FPS oraz ponad 25% dla minimalnego FPS po przejściu na Windows 10 w naszej maszynie testowej wyposażonej we współczesne podzespoły. Taki wynik ciężko zignorować...

RIP Windows 7
F

Sama średnia prezentuje zysk, jaki oferuje wybór znacznie droższego modelu karty graficznej z fabrycznie podbitymi zegarami i lepszym chłodzeniem. Minimalny FPS odpowiada w praktyce różnicy, jaką możemy uświadczyć stosując klasę wyższy model procesora, co ponownie przekłada się na kilkaset złotych dopłaty przy składaniu zestawu.

Testy wykazują, że Windows 7 coraz częściej jest zapominany przez producentów gier w procesie optymalizacji

Oczywiście przyrost wydajności nie ogranicza się tylko do gier. Nasz testowy dysk SSD M.2 NVME odnotował znaczny wzrost wydajności – do tego sam start systemu był znacznie, blisko dwukrotnie, szybszy. Ogólny wniosek, jaki nasuwa nam się po przeprowadzeniu testów brzmi następująco: planując modernizację PC z wykorzystaniem dzisiejszych podzespołów, zdecydowanie warto zainwestować również w aktualizację systemu do najnowszej odsłony Windows!

Warto zobaczyć również:

Komentarze

61
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bleblebIe
  20
  Windows 7 archaiczny? Archaiczny to jest Windows 3.11

  Gdyby nie sztuczne uśmiercanie poprzez brak DirectX 12 i rezygnacji producentów urządzeń i programów ze wsparcia ta szkarada Windows 10 nie miała by 10% udziałów w rynku.

  Gdyby Windows Xp 64 Bit. miał wsparcie producentów i DirectX 12 to by miał więcej udziałów w rynku niż Szkarada Windows 10.
  • avatar
   cyberant
   18
   Test powinien wygladać tak - stary komputer bez żadnych zmian sprzętowych, na nim instalujemy win10 i ostatnią dostępną wersję win7 i sprawdzamy czy przesiadka jest możliwa i co daje.. a nie wymiana podzespołów za 7k... jak ktoś wywala na kompa 7k to raczej nie będzie na im instalował win7. Marnujecie czas czytelników takimi debilnymi testami. Aż żałuję kliknąłem w ten art...
   • avatar
    Konto usunięte
    12
    "Stary redakcyjny komputer pracujący na i7-2700K, 8 GB RAM oraz karcie graficznej GeForce GTX 570 został poddany modernizacji do dziewiątej generacji Core i7,"

    Tzn. co zmodernizowaliście dokładnie? Ewentualnie mogła ze starego zostać buda, PSU i HDD/SSD. Chociaż nie wiem czy stare 10 letnie PSU też nie musiało zostać poddane "modernizacji". To ja nie wiem czy wymiana cpu + mobo + ram + gpu (+psu) to można jeszcze modernizacją nazwać, czy już po prostu wymianą na nowy....
    • avatar
     Wiedzmin69
     8
     Benchmark jest oplacany za reklame win10 ! . Bez czytania w ciemno wiesz jaki wynik
     • avatar
      mutissj
      8
      Windows 7 i tak lepszy we wszystkim

      https://www.youtube.com/watch?v=9CFIDz2hgd8
      • avatar
       COD418
       5
       Dlaczego to nie test na sprzęcie z epoki windowsa 7? Wiadomo że najnowszy sprzęt z dedykowanymi sterownikami pod win 10 będzie szybszy od 7. Ale coś czuję że jak by test był przeprowadzony na sprzęcie który wychodził w czasie windowsa 7 to wykresy wyglądały by totalnie inaczej.
       • avatar
        mic_dys
        4
        Ja "zachęcony" do instalacji 10tki zablokowaniem mi portów USB i możliwości instalowania sterowników przez Microsoft na moim starym, dobrym Windows 7, od pół roku używam Linuksa Ubuntu (Microsoft coś tam pozmieniał w systemie i przy próbie uruchomienia pliku wykonywalnego pojawiał się komunikat, że mój procesor Pentium 4560, "nie jest przeznaczony" do tego, systemu mimo że jeszcze tydzień temu działał...). I jakoś specjalnie nie narzekam, bo 90% tego co potrzebuję, na LInuksie mam. Windowsów (oczywiście 7kę) używam okazyjnie na starym laptopie, zaś solennie sobie przyrzekłem nie instalować 10tki (a ja raczej staram się słowa dotrzymywać).
        • avatar
         Lord_Krecitsqa
         3
         Cóż za durne pytanie...
         NO PRZECIEŻ ŻE SIE NIE OPŁACA !!!
         Dziekuje Dobranoc.
         • avatar
          Anavrin990
          3
          To od razu wiadomo, że nowe podzespoły ze starym systemem, to nieporozumienie. I to bez robienia testów, które by to potwierdziły. Nad czym się tu w ogóle zastanawiać, to oczywiste.
          • avatar
           pawluto
           3
           Wielkie dzięki za ten test - Dobra robota i znakomity pomysł !
           Test pokazał że win 7 to znakomity system !
           Starsze komputery mogą spokojnie pracować nadal na win 7 - nowsze niestety musza zrobić przesiadkę na win 10 !
           Niestety - Nie zatrzymamy postępu techniki !
           Win 7 na siłę był wygaszany i nic już tego nie zatrzyma.
           Dziś króluje win 10 ale za dwa lata znowu nowy system...i tak od lat !!!
           • avatar
            wojtek_pl
            3
            Windows 7 vs Windows 10 to trochę dziwne porównanie. Ale nawet wtedy Windows 7 jest lepsze.
            Przy porównaniu Windows 8.1 i Windows 10 zdecydowanie wygrywa 8.1
            Dziesiątka jest strasznie głupim systemem dla głupich ludzi. Coraz głupszych z każdą nową aktualizacją...
            • avatar
             Konto usunięte
             2
             Artykułu na Benchmarku na nt. Win10 są tendencyjne. Zawsze ten system jest wychwalany i nie ma wad. Jak by ktos dał w łapę.

             A tak ode mnie:

             1. Start większości systemów trwa podobnie. Na HDD ok. 45-55s. Na SSD ok. 22s. Na stacjonarnych. +/- coś tam. Nie ma dwukrotnej różnicy chyba że porównujemy dobrze skonfigurowany szybki PC z jakimś wolnym, zamulonym, zaśmieconym. To wtedy tak.

             2. Różnice w grach rzędu 5-7% nie są dla mnie zauważalne bez względy czy to będzie 5fps, 15fps, 50fps czy 150fps. Robiłem kiedyś testy. Musi być min 20% aby moje zauważyło coś a od 50% ma ręce i nogi. Tutaj to kosmetyka nie warta rozważań. Nie wpłynie na jakość rozgrywki. Tu bym ubolewał nad Brakiem DX12 w starszych systemach. Tyle, że to jest sztuczne postarzanie produktu. Czyli sztuczny problem z czarnej pupy wprowadzony na siłę aby uszczęśliwić ludzi WIN10

             3. Win10 jest pierwszym system MIcrosoftu, do którego czuję antypatię i niechęć. Dopiero po dezaktywacji wielu jego wodotrysków ten system ma ręce i nogi. Ale ustawienie tego systemy aby chodził tak jak tego oczekuję to droga przez mękę.
             • avatar
              chotnik2
              2
              "Jakież było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że obecnie najnowszy sprzęt w zasadzie wymaga od nas również aktualizacji systemu."
              Jeżeli to was zaskoczyło, to może pora się oganąć.
              • avatar
               kiko80
               1
               Wszystko zależy na jakim sprzęcie ma pracować winda. Jeśli są sterowniki itd to wolę 7 ale jeśli nie ma to niestety pozostaje 10 lub pingwin.
               • avatar
                Konto usunięte
                1
                I7 9700K i z390 pod kontrolą win7 - ciekawe.
                • avatar
                 Ari93
                 0
                 A ja się przyczepię nieco zdania "do tego sam start systemu był znacznie, blisko dwukrotnie, szybszy."
                 Aż tak Win7 zwolnił na przestrzeni ostatnich kilku lat? Pamiętam że po przesiadce na W10 (oczywiście po pełnym formacie) ten był znacznie wolniejszy od Win7 który był ponad 2 lata od ostatniego formatu... i nadal nie chodzi lepiej, często explorer się zamula czy czasami jakieś bugi interfejsu się pojawiają ale przez te lata jakoś przywykłem ;p
                 Na Win7 była apka Intel Rapid Storage z nowymi sterownikami AHCI? Po instalacji tychże kiedyś laptop mi przyspieszył a czas pracy na baterii niemalże się podwoił bo w idle komputer praktycznie w ogóle nie pobierał prądu (mniej niż 1W) i tylko ekran zależnie od jasności nawet kilka watów ciągnął.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Czy się komuś podoba czy nie Windows 7 już zakończył swój cykl życia. Oczywiście, Windows 7 był lepszy od 10 i a XP od 7. Za kilka lat będzie artykuł, że Windows 10 był lepszy od Windows 20. Zastanawianie się, czy nadal pracować na tym systemie czy nie naprawdę nie ma sensu. Porównywanie produktu bez wsparcia i aktualizacji to nieporozumienie.
                  • avatar
                   Gosite
                   0
                   Gdyby stare systemy były aktualizowane na bieżąco jak win10 to nadal uzyskalibyśmy win 3.11
                   • avatar
                    Mały Miki
                    -1
                    Czy to jest artykuł sponsorowany?Nie każdej osobie odpowiada najnowszy system,stwarza sporo problemów,praktycznie z każdą aktualizacją.Nie mówię że wszystkim,ale coś musi być na rzeczy.W porównaniu do Windowsa 7 czy 8.1 to 10 jest nieudana.Co do nowego sprzętu to wystarczyło by dodać odpowiednie sterowniki i starszy system również będzie działał.Tu przewaga jest już po stronie W10.
                    • avatar
                     szymcio30
                     -2
                     O co ten lament i płacz bo w wielu nowych tytułach min fps jest po prostu miażdżący na korzyść 10. Macie klapki na oczach?? Być może maksymalny fps 8-10FPS to jest nic, ale RTX 2080 na 7 będzie miał wydajność RTX 2070 i to ze spadkami jeszcze niżej. https://www.youtube.com/watch?v=G8rotnrhTuc https://www.youtube.com/watch?v=h-JiTn96XAQ
                     • avatar
                      force
                      -4
                      Kumplowi ostatnio robiliśmy upgrade. Z athlona ii x4 na ryzena 1600AF
                      Nowy procesor nie wspópracuje z tak starym systemem jak windows 7. Wszystkie porty USB i PCI odmawiały współpracy ze sterownikami i wręczy wyświetlała się informacja od Microsoftu, żę ten procesor nie współpracuje z tak starym systemem.
                      • avatar
                       Sander Cohen
                       -6
                       Krotka odpowiedz.
                       W 2020: WIN 7 papa dla wiekszosci uzytkownikow.
                       • avatar
                        kalkulatorek
                        0
                        Nie da się stabilnie zainstalować Win7 na systemach z nowymi ryzenami ??? Ops przebiliście pudelka. Otóż da się i są mega stabilne. Owszem przy istalacji wymagają trochę wysilku, ale da się.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Problem w tym że windows7 nie jest archaiczny. windows10 bazuje na całej masie bebechów z windows7.
                         a mogli wydać metro czy też środowisko dla aplikacji uniwersalnych jako patch/fix do windows7. wcześniej tak zrobili z .NET dla windowsXP, gdzie .NET w późniejsze windowsy został wbudowany na stałe.

                         najgorsze jest to, że wiele aplikacji i gier które działają pod 7, 8, 8.1 , które działały we wcześniejszych wersjach windows10, w obecnych działać nie chcą. no super.......

                         aha i jeszcze ograniczanie DirectX12 do Win10 i XboxOne....... to tez takie sztuczne, aby miliony much nie musiały się mylić.
                         • avatar
                          duzers
                          0
                          A jak wygląda wydajność pracy samego systemu? Otwieranie okien, przesuwanie, czy nadal "haczy" brzeg ekranu gdy przeciągam program z monitora na monitor, obciążenie procesora z otwartymi programami itp. Tego chciałbym się dowiedzieć.
                          • avatar
                           miedzianek
                           0
                           'Całkowity koszt modernizacji (zakładając że obudowa, chłodzenie procesora i zasilacz pozostały bez zmian) to około 7000 zł'

                           Serio? Parę podzespołów wymieniliście, a ja lepszego kompa rok temu za 6000zł kupiłem(z budą, monitorem i 2xSSD)