Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10
Systemy operacyjne

Dlaczego warto przejść z Windows 7 na Windows 10

przeczytasz w 5 min.

Jak pewnie już wszyscy wiecie, Windows 7 podzielił los Windows XP i utracił wsparcie ze strony Microsoft. Z czym to się wiąże? Czy to dobry moment, aby przejść na dziesiątkę? Jaki jest sens życia? Na większość z tych pytań odpowiemy w tym zwięzłym artykule!

Co w praktyce oznacza brak wsparcia ze strony Microsoft dla Windows 7?

Zakończenie okresu wsparcia dla siódemki to nic innego, jak zaprzestanie świadczenia pomocy technicznej oraz wypuszczania aktualizacji – zarówno użytkowych, jak i krytycznych pod względem stabilności oraz bezpieczeństwa systemu. Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to ostatni moment, aby taki system porzucić, jeżeli nasz komputer jest podpięty do sieci lub używamy go do pracy.

Do dzisiaj Windows 7 jest zainstalowany na blisko 1/3 wszystkich komputerów podpiętych do Internetu, a prawdopodobnie nawet większym odsetku wszystkich PC!

Warto też mieć na uwadze, że system ten od dłuższego czasu jest bardzo różnie wspierany przez producentów sprzętu i nawet jeżeli sam system nas nie zawiedzie, to może się okazać, że nowa kamera albo drukarka nie będzie chciała działać lub będzie działać w sposób ograniczony pod kontrolą Windows 7. Jeżeli planujemy ulepszyć naszego PC, to tu również należy mieć na uwadze, że praktycznie wszystkie nowe procesory nie wspierają już tego systemu.

Koniec wsparcia dla Windows 7

Skoro nie siódemka, to co?

Bezpośrednim następcą Windows 7 jest co prawda (również już niewspierany) Windows 8, a następnie (jeszcze „żywy”) Windows 8.1. Oba te systemy dosyć znacząco różnią się od Windows 7 i nie zaskarbiły sobie dużej rzeszy fanów. Co pozostawia na placu boju właśnie Windows 10, który to według obecnie dostępnych informacji ma być już ostatnim systemem od korporacji z Redmond.

Windows 10 logo

Ze względu na dziennikarską rzetelność dodamy jeszcze, że alternatywą są również darmowe dystrybucje Linuxa, które czasem lepiej, czasem gorzej, naśladują Windows 7 (lub 10). Jednak należy mieć tu na uwadze, że systemy takie gorzej nadają się do grania, a i w pozostałych zastosowaniach, w rękach typowego użytkownika, niczym też się względem Windows 10 pozytywnie nie wyróżniają (a przy tym potrafią być znacznie bardziej kapryśne przy komunikacji z bardziej egzotycznym sprzętem). Ich bezsprzeczną zaletą natomiast jest znacznie mniejsze ryzyko podłapania wirusa, gdyż tych stworzonych z myślą o Linux zwyczajnie jest znacznie mniej.

Linux logo

Czy przejście z Windows 7 na Windows 10 jest darmowe?

Zastanawiacie się teraz pewnie, czy taka operacja zmiany systemu jest kosztowna? W teorii Microsoft oferował do 29 lipca 2016 roku przesiadkę na ich najnowszy system całkowicie za darmo. W praktyce, operację tą nadal można skutecznie przeprowadzić, choć jak wcześniej to opisaliśmy, niekoniecznie jest to w pełni legalny zabieg. Wystarczy ze strony Microsoft pobrać narzędzie do aktualizacji na nasz komputer z Windows 7 i pozwolić na automatyczną aktualizację – żadne pliki nie zostaną utracone w tym procesie.

Aktualizacja do Windows 10

Po ukończeniu takiego procesu, zakładając oczywiście, że posiadaliśmy legalną i aktywowaną kopię Windows 7, powinniśmy w zakładce „aktywacja” w panelu sterowania uzyskać potwierdzenie, że korzystamy z cyfrowej licencji. Alternatywą jest oczywiście zakup nowej licencji w sklepie. Tutaj jednak również należy uważać, gdyż łatwo trafić na ofertę równie legalną co wyżej opisany proces aktualizacji - dotyczy to praktycznie wszystkich licencji elektronicznych jakie można znaleźć np. przy pomocy Ceneo, których ceny zaczynają się już poniżej 100 zł. Realna cena w pełni legalnej licencji, to niestety zwykle ponad 400 zł (dla wersji Home OEM).

Dlaczego Windows 10 jest lepszy od 7? – 5 powodów

1. Bezpieczeństwo

Skupmy się teraz na tym, co tak naprawdę zyskujemy przechodząc na dziesiątkę. Najważniejsze jest to, o czym już wcześniej napisaliśmy – bezpieczeństwo. I nie tylko mamy tu na myśli dostęp do ciągłych aktualizacji systemu, ale również znacznie ulepszony pakiet zabezpieczeń, jakie względem Windows 7 posiada Windows 10. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym niedawnym artykule na temat Windows Defender.

Windows Defender

2. Szybkość

Zwykło się mówić, że Windows 7 jest tym szybszym systemem. O ile takie twierdzenie miało rację bytu w pierwszych latach po premierze Windows 10, tak obecnie jest raczej dalekie od prawdy. Najnowsze Okienka nie tylko znacznie lepiej wykorzystują współczesne podzespoły (zwłaszcza dyski SSD), ale też producenci oprogramowania skupiają się właśnie na tym systemie, dzięki czemu to na nim większość aplikacji oraz gier działa lepiej.

Wyniki wydajności Windows 7/8/10
Wyniki testu przeprowadzonego przez Tia Peterson

Niemniej należy mieć na uwadze, że starsze gry, korzystające z bibliotek DirectX9/10/11 będą ofertować wyższą wydajność na wcześniejszych systemach. Mówimy tu jednak o tytułach, które obecnie można grać nawet na zintegrowanej karcie graficznej, zatem nie ma to większego znaczenia.

3. Nowoczesność

O ile dziesiątka na pierwszy rzut oka może przypominać swoją konającą siostrę, tak im dłużej z nią obcujemy, tym więcej nowoczesnych rozwiązań dostrzeżemy. Menu Start po nieudanej przygodzie z kafelkami w Windows 8, wrócił w założeniach do tego, które znamy i szanujemy z Windows XP/7, ale nie obyło się bez licznych usprawnień oraz możliwości personalizacji! Nawet nie zauważycie, kiedy się przestawicie na odpalanie aplikacji przez klawisz „Windows” i wpisanie kilku pierwszych liter ich nazwy. Oczywiście pewnie znajdą się tacy, którzy zakrzykną, że nowe menu start to jeden wielki billboard z reklamami – tylko, że tę funkcję (podpowiadania treści) można bez problemu wyłączyć.

Windows 10 posiada „ukryte” Menu Start – jeżeli klikniemy na ikonkę Windows prawym przyciskiem (lub skrót „Win + x”), ukaże nam się menu szybkiego dostępu do kluczowych narzędzi systemowych!”

Kolejną dużą, choć nie od razu widoczną, zmianą jest sam pasek aplikacji. Z pozoru wszystko jest po „staremu”, jednak pojawił się nowy przycisk – „Widok zadań” – wybierając tę funkcję możemy sprawdzić historię otwieranych aplikacji/plików i bez problemu wrócić do przypadkiem zamkniętego okna (lub np. zdjęcia, które oglądaliśmy 2 tygodnie wcześniej, ale nawet nie wiemy gdzie go teraz szukać)! Tutaj też znajdziemy znaną głownie z systemów Linux funkcję dodatkowych pulpitów.

Aby uzyskać szybki dostęp do „Widoku zadań” wystarczy użyć skrótu „Win + Tab” – nie przypadkiem bardzo podobnego do legendarnego Alt-Tab

Można by się jeszcze długo rozpisywać o kolejnych unowocześnieniach (jak tryb tabletu, powiadomienia, funkcja „Skupienie”), a także o zwyczajnie ulepszonych aplikacjach systemowych, jak Microsoft Paint 3D albo przeglądarce Edge (choć te ostatnie można również pobrać na Windows 7). Jednak najwięcej zmian zaszło „pod maską” sprawiając, że system lepiej odpowiada na współczesne potrzeby użytkownika.

Lista zadań w Windows 10

4. Lepsza grafika w grach

Tu oczywiście nie mamy na myśli tego, że przy tych samych ustawieniach gry na Windows 10 wyglądają lepiej. Sprawa rozbija się o dostępność niektórych funkcji graficznych tylko dla systemu Windows 10. Wynika to z pełnego wsparcia dla biblioteki DirectX 12 przez ów system, podczas gdy poprzednie edycje systemu posiadają jedynie kompatybilność z tą biblioteką (dzięki czemu w ogóle można na nich grać w część nowych gier). Przykładowo obecnie tylko Windows 10 oferuje obsługę śledzenia promieni.

Wraz z zapowiedzią obsługi Ray Tracingu przez nowe konsole obu wiodących producentów, należy pogodzić się z myślą, że do uzyskania pełnej jakości grafik w nadchodzących grach potrzebny będzie system wspierający tę technikę

5. Brak terminu zakończenia wsparcia

Windows 10 na ten moment jest ogłoszony ostatnim wydaniem systemu Windows w formie licencji do zakupienia przez użytkowników domowych. Oznacza to, że nie czeka nas w przyszłości podobna sytuacja, jak teraz w przypadku Windows 7. Oczywiście Microsoft nie spoczął na laurach, tylko zmienił podejście – obecnie cyklicznie co pół roku wychodzi duża aktualizacja, która zmienia niejako wersję systemu. Przez pierwsze pół roku od jej publikacji nie jest ona obowiązkowa, zatem nie ma obaw, że narażamy się na tzw. choroby wieku dziecięcego.

Innej opcji tak naprawdę nie ma

Jak powyżej mogliście się przekonać – przejście na dziesiątkę wiąże się praktycznie z samymi zaletami. Sam system nie ma większych wymagań od sprzętu niż Windows 7 (choć radzimy używać minimum sprzętu z 2-rdzeniowym procesorem i 4 GB pamięci RAM), a argument dotyczący szpiegowania przestał być aktualny z chwilą, w której te same funkcje wprowadzono poprzez aktualizacje do Windows 7 (oraz 8.1).

Aktualizacja do Windows 10 jest nieunikniona

Oczywiście nie jest to system bez wad, ale takiego prawdopodobnie nie ma i nie będzie. Czy warto czekać z przesiadką na Windows 10? W zasadzie nic za tym nie przemawia, a co więcej, ostatecznie i tak producenci sprzętu zmuszą nas wszystkich do takiej zmiany (ze względu na brak sterowników dla wcześniejszych odsłon tego systemu).

Warto zobaczyć również:

Komentarze

61
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  22
  Propaganda... Artykuł jest koejnym z serii mającym stworzyć u lidzi potrzebę czegoś/strach przed kimś. W tym wypadku potrzebę przejścia na Win 10. Tego się nie da czytać. Win 10 jest bez skazy. To taki sam bełkot jak propaganda nazistowska, radziecka itp. Media, korporacje tak jak rząd piorą mózgi obywatelom. Jak powiedział mistrz propagandy III Rzeszy... "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.". Na Benchmarky prawdą objawioną do której dorabia się ideologię (jak ja kurka nienawidze ideologii!!!) jest to, że Win 10 jest najwpanialszym osiągnięciem programostą i daje szczęście i wgl świat bez niego to kupa. Nie ważne czy chesz czy nie to masz mieć Win 10. NIe masz samodzielnie i świadomie wybrać. Masz mieć i tyle. Goebbels chciałby żyć i pracować w XXIw. :)
  • avatar
   Xantis
   13
   "Ze względu na dziennikarską rzetelność dodamy jeszcze, że alternatywą są również darmowe dystrybucje Linuxa, które czasem lepiej, czasem gorzej, naśladują Windows 7 (lub 10). Jednak należy mieć tu na uwadze, że systemy takie nie nadają się do grania, a i w pozostałych zastosowaniach, w rękach typowego użytkownika, niczym też się względem Windows 10 pozytywnie nie wyróżniają (a przy tym potrafią być znacznie bardziej kapryśne przy komunikacji z bardziej egzotycznym sprzętem)."

   Mam pytanie do Pana redaktora, czy dziennikarska rzetelność oznacza nieznajomość tematu, o którym się pisze? Czy może celowe przekazywanie błędnych informacji? Bardzo mnie to ciekawi źródło tych informacji, ponieważ z moich, które pochodzą z własnego doświadczenia, wynika, że na linuksie bez problemu można grać nawet w najnowsze tytuły. Słyszał Pan redaktor o Wine? O Lutrisie? A może chociaż o Steam Proton? Dzięki tym narzędziom można bez problemu grać w przeróżne gry na Steamie jak i innych platformach. Użytkownicy systemów Linux ZA DARMO przygotowują gotowe skrypty instalacyjne, by niedoświadczony użytkownik kliknął jeden przycisk, przeszedł przez instalator i żeby potem wszystko działało poprawnie, czasami nie w 100%, ale jednak poprawnie. Druga sprawa, Linuks niczym pozytywnie się nie wyróżnia względem Windowsa 10? No tak, bo przecież praktycznie 100% kontrola nad systemem, jego aktualizacjami i możliwość ich cofnięcia to jest wada. Tak samo wadą jest domyślnie zablokowane prawa administratora, dzięki czemu żaden syf bez naszej wiedzy nie zostanie zainstalowany w tle. Bo przecież na Windowsie nie ma z tym problemu prawda? Oh, zapomniałem jeszcze o tym, że wadą jest też posiadanie kilku różnych interfejsów graficznych, które pozwalają płynnie działać systemowi nawet na dużo słabszych komputerach, na których Windows 10 ledwo działa. No i na koniec najważniejsza wada większości systemów z rodziny Linux - brak opłaty za licencję. Kto w normalnym kraju chce korzystać z darmowego oprogramowania i to nawet w celach komercyjnych? Chyba tylko głupi.

   Kontynuacja niżej.
   • avatar
    Woopy
    12
    Kolejny artykuł nakłaniający do win10. Wczoraj jeden, dzisiaj ten, ciekawe co będzie jutro. "Pokaż się przed znajomymi i zmień system na Windows 10." Albo "Zmień system na Windows 10, a w walentynki yyy no wiecie co."
    • avatar
     kombajn
     5
     Dawno większego bełkotu nie czytałem na Benchmarku. Szczególnie te dwa fragmenty zwracają uwagę:
     "Ze względu na dziennikarską rzetelność dodamy jeszcze, że alternatywą są również darmowe dystrybucje Linuxa, które czasem lepiej, czasem gorzej, naśladują Windows 7 (lub 10). Jednak należy mieć tu na uwadze, że systemy takie nie nadają się do grania, a i w pozostałych zastosowaniach, w rękach typowego użytkownika, niczym też się względem Windows 10 pozytywnie nie wyróżniają."
     Autor nie ma pojęcia o czym pisze. Po pierwsze na lInuxie gra się od lat, a od jakiegoś czasu coraz łatwiej. Po drugie w codziennych zastosowaniach mój 68 letni ojciec świetnie sobie radzi na linuxie. Po trzecie sam Linux nie naśladuje Win7, już prędzej Windows kopiuje rozwiązania Linuxa. a po czwarte "względem Windows 10 pozytywnie nie wyróżniają" noo np ceną się pozytywnie na tle Windows 10 wyróżnia bo jest darmowy, nie śledzi użytkownika i ma niższe wymagania sprzętowe.
     Ale mistrzostwo świata to poniższy fragment:
     "argument dotyczący szpiegowania przestał być aktualny z chwilą, w której te same funkcje wprowadzono poprzez aktualizacje do Windows 7 (oraz 8.1)."
     Czyli co analogicznie patrząc argument że np zostałem okradziony przestałby być aktualny gdyby sąsiada też okradziono? No patrz pan a wydawałoby się że wtedy będą dwie poszkodowane osoby, ale widać redakcja nie zwróciłaby uwagi na logikę, nawet gdy ta kopnęła by ją w cztery litery. Nawet Gebels na takie coś nie wpadł. Większej bzdury nie słyszałem.
     A w ankiecie oczywiście zapewne "Ze względu na dziennikarską rzetelność" brak opcji wybieram system innego producenta.
     • avatar
      Genocide
      5
      Jak zobaczyłem, że Benchmark.pl pisze iż Win10 jest bezpieczniejszy od Win7 ... Dopiłem Kawę do końca, spokojnie dokończyłem śniadanie, i poszedłem pobiegać...
      • avatar
       magnat_flexus
       4
       Żenujący artykuł choć rozumiem że serwis musi się z czegoś utrzymywać a skoro MS Polska posmarował to trza brać co dają...Artykuł nie wprowadza nic konkretnego tj.nikt nie używa Windows defendera,gry wymagające W10 to głównie gry Microsoftu a ja nie zmieniam systemu dla gier tak samo jak nie kupię konsoli dla jakiejś ekskluzywnej gierki,wręcz to dev ma się dostosowywać do mnie a nie JA sprzętowo czy software-owo do jego "tworu".Nowoczesność W10 w rozumieniu przeładowanie sklepami/reklamami/procesami szpiegującymi i tabletowymi kafelkami choć w mniejszym stopniu niż w W8(kafelki)? Szybkość taka sama jak W7 a na minus w W10 to że mieli dyskiem w trybie bezczynności - h..j wie co tam odczytuje i wysyła do MS - nie dziękuję. Aktualizacje - i tak aktualizuję raz na jakiś czas - zresztą więcej potrafią popsuć niż poprawić w związku z zainstalowanym już oprogramowaniem.
       Powiem tak : jak mi MS złoży nowego PC za 14000zł to może być z Win10 póki co moja oryginalna 10-ka 64bit oem leży w szafie(a śmiga Win 7 Pro 64bit) po tym jak mi bajzlu narobiła jako drugi system w okresie gdy była jakaś aktualizacja co uszkadzała ludziom pliki na wszystkich partycjach.
       Czekam na kolejne żenujące artykuły jak np:
       TOP5 Najlepsze prezenty na walentynki - Miejsce 1 : Windows 10
       Święto dziękczynienia - Indyk nadziewany Windowsem 10 (i tu W10 Pro Box wystający z indyka na zdjęciu)
       TOP 5 Atrybuty prawdziwego mężczyzny - Miejsce 1 : Windows 10

       Mam 10-tkę oryginał odinstalowany - i wolę siedzieć przy 7-ce - miałbym pewnie oba ale się gryzą i mi się chckdsc włącza uszkadzając pliki z 7-ki.Pozatym szkoda mi połowy programów użytkowych które bym utracił po przejściu na 10.
       Więc .... NIE K...a NIE!!!
       • avatar
        Paradroid
        3
        Brak wsparcia ze strony Microsoft dla Windows 7 oznacza przede wszystkim brak sterowników dla nowych podzespołów. I to jest główny powód, dla którego rzeczywiście musimy migrować na Windows 10. Wcale nie zaprzestanie świadczenia pomocy technicznej oraz wypuszczania aktualizacji, bo w przypadku Microsoftu to ostatnie jest akurat zaletą nie wadą.

        Opór przed Windows 10 ma trzy główne przyczyny:
        1. Niezgoda na przesyłanie danych telemetrycznych do Microsoftu
        2. Niezgoda na przymusowe aktualizowanie systemu operacyjnego
        3. Utrata kontroli nad WŁASNYM komputerem domowym.

        W dniu gdy Microsoft wycofałby się z tych antykonsumenckich praktyk niechęć użytkowników do WIndows10 z pewnością zaczęłaby spadać. Bo w tej chwili spora część użytkowników Windows10 jest tak "zadowolona" z nowego systemu operacyjnego, że ma ochotę wbić panu Nadelli ołówek w oko. I czytając o spustoszeniach wywołanych przez kolejną przymusową aktualizację, lub o wycieku danych milionów użytkowników z serwerów Microsoftu (a nie z niechronionych komputerów domowych!), trudno twierdzić, że niechęć i drastyczny spadek zaufania do tej amerykańsko-indyjskiej korporacji są bezpodstawne.

        To prawda, że „innej opcji tak naprawdę nie ma”. Tylko czy aby na pewno tak miał wyglądać ten „wolny rynek”? Bo sytuację kiedy trzeba było bez marudzenia brać wszystko co producenci dawali (i to szybko, bo mogło nie starczyć dla wszystkich!), to już przerabialiśmy w PRL.
        • avatar
         Pawel7
         3
         Dzisiaj rano na moim i koleżanki komputerze w pracy uruchomiła się aktualizacja Win10. Po zaktualizowaniu nie działał dźwięk i padła sieć, a ponowne uruchomienie przyniosło BSOD. Po telefonie przyleciał serwisant, w trybie awaryjnym wywalił jakieś poprawki i zadziałało. W zeszłym roku podobne sytuacje zdarzyły się 2 czy 3 razy.
         Po padzie systemu w mamy komputerze na próbę zainstalowałem jej Kubuntu. Na dość starym kompie chodzi dość szybko. Na dobrą sprawę, mama nawet nie zauważyła zmiany systemu. Mozilla działa, Libre Office też, do zwykłego domowego użytku tak naprawdę nic więcej nie potrzeba.
         • avatar
          derunim
          3
          Linuks...
          "a przy tym potrafią być znacznie bardziej kapryśne przy komunikacji z bardziej egzotycznym sprzętem".
          Zgadza się, nie ma co ukrywać. Jest to wynikiem gorszego wsparcia przez producentów sprzętu z powodu małej popularności systemu. Trzeba zawsze sprawdzać, czy dany sprzęt jest obsługiwany.
          Ale zalety też są.
          Nie będę pisał o Lutrisie, już tu wspomniano w komentarzach.
          Zaletą niebagatelną jest bezpieczeństwo linuksa.
          Nie ma wirusów, nie ma potrzeby stosowania zamulaczy, antywirusów.
          Brak inwigilacji.
          System repozytoriów, który nota bene microsoft nieco naśladuje swoim sklepem. Repozytoria też zdecydowanie zwiększają wygodę korzystania z systemu, jak i bezpieczeństwo.
          Jest jeszcze jedno.
          Microsoft to globalna korporacja wyciskająca ze wszystkiego kasę.
          I linuks tworzony za darmo, często z potrzeby dzielenia się pracą z innymi ludźmi.
          2 przeciwstawne wizje cyfrowej rzeczywistości.
          Za pewne w10 ma taką formę też z powodu konkurencji ze strony linuksa.
          Microsoft przespał konkurencję na telefonach, ale w desktopach cały czas ma świadomość zagrożenia ;)
          Nawet Adobe przekupił by nie wydawała oprogramowania na linuksa. I sporo innych firm...
          Na linuksie w razie problemów przy chęci i czasie można "dogrzebać się" do przyczyn problemów. Nikt tego nie "utajnia" przed użytkownikiem, nie zasłania się licencją na system, mój komp i mój system, ja mam nad nim kontrolę...

          Aaa, jeszcze jedno. Wisienka na torcie. Na moim Ubuntu nie pamiętam, kiedy ostatnio system padł po jakiejś aktualizacji.
          A W10, na które microsoft wykłada nieporównanie więcej środków, co rusz się sypie...
          • avatar
           assistant
           2
           A ja w firmie mam Windows 10 I w sumie nie jest zły. Kwestia przyzwyczajenia. W laptopie mam win 7 z ustawionym motywem klasyczny Windows (tak ten z win 2000) I właśnie tego szczególnie brakuje mi w Windows 10
           • avatar
            mrocznysedes
            2
            Tak, przechodzisz z 7 na 10. I już na początku okazuje się, że za pomocą kombinacji alt-tab nie da się przejść do pulpitu windows. A po kolejnej chwili okazuje się, że funkcja wyszukiwania Windows 10 nie znajduje na dysku plików, które Windows 7 znajdował bez żadnych problemów. Na szczęście inne błędy, jak na przykład nie działający vpn, małomiękki już naprawił. Ogólnie jak ktoś lubi przygody i wyzwania to przejście na 10 jest ciekawym pomysłem. ;-)
            • avatar
             mobil12
             2
             O dziennikarskiej rzetelności to autor tych bzdur nie ma pojęcia ...
             Pisanie takich farmazonów na portalu mającym aspiracje do nazwy technologiczny (niestety jedynie aspiracje od pewnego czasu) to żenada ...
             • avatar
              Barubar24
              1
              Bardzo lubiłem Windowsa 7 i jego wygląd, Windows 8.1 to był mały szok ... jednak dokonałem aktualizacji do 10 i w sumie było po staremu. W tej chwili M$ poprawił wiele rzeczy w interfejsie i jest już normalnie, nie wróciłbym do starszego Windowsa. Z Windowsem 10 było tak samo jak z Vistą na początku, niedopracowany system, który tylko sprawiał frustrację, a dziś z perspektywy lat uważam Vistę za najlepszy OS od Microsoftu.
              • avatar
               Konto usunięte
               1
               Wojtku, ale pojechałeś po bandzie. normalnie same zalety w tym windows10 :)
               ja powiem tyle, że (jeszcze) na codzień aktywnie używam komputerów z windows7, windows8.1 oraz windows10. Z tej 3jki, za najlepszy uważam windows8.1 . równie szybki o ile nie szybszy od windows10, nie mieli bez sensu dyskiem jak 10 i 7, świetnie wykorzystuje nośniki ssd wbrew temu co piszesz, że najlepiej ich używa win10. bzdura. sposób używania ssd zmieni się na lepsze dopiero wtedy, kiedy MS zrezygnuje z fs HPFS na rzecz ReFS który niestety dosyć szybko został wycofany. Zgadnie ktoś czemu?

               zgodność z aplikacjami też jest słaba, chyba że to jest świeża aplikacja i na bieżąco ją poprawiają, i dostosowują do fanaberii microsoftu.

               wracając do windows8.1 , jego jedyną wadą jest METRO, gdzie wystarcza dosłownie 1 programik zastępujący menu windows, aby dało się z tym żyć.

               ps: a jak tam ze wszystkimi funkcjami konfiguracyjnymi w windows10 ? czy nadal trzeba w wyszukiwarce wpisywać: Panel Sterowania , i jego wywoływać aby mieć dostęp do ustawień które zostały olane w kafelkowym konfiguratorze? No właśnie.

               Windows10 to dno. nie piszę z punktu widzenia osoby która to zainstalowała i wywaliła, i sieje mitami, lecz osoby która używa tego badziewia codziennie tylko dlatego, bo nie dany konkretny komputer nie ma innej licencji.
               • avatar
                Konto usunięte
                1
                Na koniec, nie spotkałem się z sytuacją, by aktualizacje windows, zabezpieczyły go przed pochopnie odpalonym trojanem. Kto zna niech kamieniem rzuci :D
                • avatar
                 kzx9r
                 1
                 Przy zakupie nowego komputera na HDD był preinstalator tego tworu. Z ciekawości zainstalowałem w10. Ale po kilku dniach poleciał razem z HDD. Potrzebny był jakiś OS 32 bit. od Microtrolla. Padło na W7 (32 bity, moje oprogramowanie działa tylko na normalnym systemie 32 - bitowym, żadne symulacje, emulacji i inne wodotryski nie pozwolą uruchomić programu). Co do Windows 10. Nie mam konta na fiubzdziuku, na google, nie korzystam z WhatsUp, i innych pierdoł. OS jest mi potrzebny do uruchomienia oprogramowania, korzystania z przeglądarki, pobierania, wysyłania plików. Tylko do tego. Nie potrzebuję reklam, nie angażuje się świadomie lub nie świadomie w żadne statystyki. Cenię sobie prywatność. Windows 10 to jest narzędzie do inwigilacji nie OS. Linux jest o niebo lepszy od produktów Microsoft. Sam Microsoft powstał z przekrętu, gdy prekursor Linuxa już istniał. Disc Operation System nie został stworzony przez założyciela Microsoft. Pan Bill cały czas kombinował: DOS, IE, sprzedawanie danych osobowych klientów itd. A Windows 10 to już jest mistrzostwo świata, inwigilacja, telemetria po całości. Jak ktoś wspomniał o pewnym ministrze Josph-ie, on by nawet nie wpadł na taki pomysł, aby tak otwarcie inwigilować i wciskać ciemnotę, że to jest wszystkim najlepsze.
                 • avatar
                  blebleble
                  0
                  "producenci oprogramowania skupiają się właśnie na tym systemie"

                  I sprzętu i do tego DirecX 12.

                  Gdyby nie to to połowa ludzi używała by Windows 7.

                  Zainstalowałem tą szkaradę tylko dla tego, że muszę. Za miesiąc wracam do Windows 7.
                  • avatar
                   PIRAT_PL
                   0
                   Nie rozumiem czemu ludzie tak się bronią przed przesiadką.
                   Ja przesiadłem się jeszcze w szkole średniej (system dostałem za free z racji umowy/kontraktu między szkołą a microsoftem profil informatyk).
                   Minęło w przybliżeniu 4 lata jak używam windowsa 10, wśród wszystkich szeroko ogłaszanych problemów technicznych natrafiłem na 1 który został naprawiony w przeciągu dnia, także ciężko tutaj zarzucić coś na niekorzyść systemu.
                   Moim zdaniem najgłośniej krzyczą ci co mają sprzęty grubo po gwarancji, mam tu na myśli sprzęty powyżej 5 lat kiedy windows 10 wychodził dopiero na rynek i nie zawsze system jest w stanie do końca dogadać się ze starszą specyfikacją sprzętową.
                   Jednakże nie raz widziałem sprzęty które mogłyby lądować w demobilu/skansenie dla elektroniki i wszystkie podstawowe rzeczy na windowsie 10 działały jak należy.
                   Także pierw spróbujcie (chociaż miesiąc nawet na maszynie wirtualnej żeby nie instalować systemu) jak system działa wtedy można podyskutować.
                   • avatar
                    Qpers
                    0
                    Windows 10 jest toporną wersję Windowsa 7... Jest trudniejszy w konfiguracji (dla zaawansowanego użytkownika jest koszmarny)... Trzeba się nie lada natrudzić, żeby uświadczyć namiastki starego Panelu Sterowania...

                    Odnośnie wydajności jest wolniejszy: wystarczy prześledzić benchmarki tych systemów z ostatniego roku np.

                    https://www.google.com/search?q=windows+10+vs+7+performance&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&tbs=qdr:y&sa=X&ved=2ahUKEwiMqa23ubrnAhVVIMUKHX8hALkQ_AUoAXoECBIQAw&biw=1920&bih=944
                    • avatar
                     pawluto
                     0
                     A ja niedawno znalazłem nowiutkiego zafoliowanego XP-eka !!!
                     I chyba skuszę się i go zainstaluję.
                     • avatar
                      rqtdev
                      0
                      Win 7 działa miesiącami na starym 10-letnim sprzęcie bez resetowania komputera, Win 10 na 2-letnim sprzęcie muszę prewencyjnie resetować raz na kilka dni bo się rozjeżdża. Zaczynają się zamykać aplikacje, pojawiają się przekłamania w kopiowanych plikach, aż kończy się na BSOD o losowej treści. To nie problem RAMu, testowałem go MemTestem 24h. I mam lubić Win 10, za co? Za niestabilność?!?
                      • avatar
                       leto1987
                       0
                       Jak do pracy i sporadycznie do jakiś gierek, nie warto..
                       • avatar
                        tiger2280
                        -1
                        • avatar
                         kamild1996
                         -4
                         Nie, nie polubię. Ale będę zmuszony skorzystać, bo innych opcji nie ma. Z jednej strony stare Windowsy, które z czasem będą stawały się co raz większym zagrożeniem dla moich danych, i które z czasem będą tracić wsparcie co raz to większej ilości programów codziennego użytku. Z drugiej strony Linuxy, które na domowym komputerze są tylko stratą czasu.
                         • avatar
                          Smuga
                          -12
                          Ciekawe czy obecni zatwardziali właściciele Win 7 używają jeszcze tary do prania w rzece. Do której oczywiście dojeżdżają dorożką. Ech, płaskoziemcom, religijnym fanatykom, genderowcom, antyszczepionkowcom i właścicielom systemów Windows w wersjach starszych o 1-2 od najnowszej nie wytłumaczysz, że ich mózgi działają nieprawidłowo i zawsze będą wiedzieć swoje. A ich przypadki i subiektywne obserwacje to niepodważalne dowody ich Jedynej i Słusznej Racji.
                          • avatar
                           Mandalorian
                           0
                           Czy wszyscy redaktorzy benchmark.pl nie rozróżniają legalności i zgodności z regulaminem?
                           • avatar
                            luckyboy
                            0
                            Na win7 działa mi poprawnie drukarka sieciowa, działa poprawnie bluetooth, sterowniki pod win7 są zdecydowanie lepsze. Wentylator nie chodzi jak suszarka.