Odtwarzacze

DVD / CD Audio

przeczytasz w 3 min.

Tę kwestię można by sprowadzić do stwierdzenia, że nie ma tu prawie nic nadzwyczajnego. Jest to po prostu standardowy odtwarzacz DVD o dobrej jakości odtwarzanego obrazu i napisów. Wśród opcji odtwarzania jest tryb przewijania w przód i w tył, w pięciostopniowej skali (2/4/8/16/32x). Odtwarzanie w trybie spowolnionym (przód/tył), zabezpieczenie rodzicielskie oraz zoom. Plusem jest szybkość działania, przeskakiwanie między kolejnymi rozdziałami filmu DVD odbywa się bardzo szybko i płynnie. Jest jednak jeden mały szczegół który jest dużą zaletą tego odtwarzacza. Otóż istnieje możliwość usunięcia lub przestawienia odtwarzacza na obsługę płyt z przeznaczeniem na inny region niż region 2 (Europa...). Po wpisaniu odpowiedniego kodu można tak ustawić odtwarzacz, że odtworzy on każdą płytę DVD.

W przypadku odtwarzania płyt CD Audio nie natkniemy się na żadne niespodzianki. Na ekranie ujrzymy w postaci OSD numer ścieżki, aktualny czas odtwarzanego utworu, czyli to co powinien podawać każdy odtwarzacz płyt Audio. Przewijanie utworów odbywa się identycznie jak w przypadku filmów DVD czy DivX - trochę szkoda, że nie jest ono zbliżone do systemu jaki znajdziemy w każdym odtwarzaczu CD, czyli takim gdzie po przytrzymaniu przycisku przewijania, utwór przewija się, a gdy zwolnimy przycisk przewijania, to odtwarzacz powraca do trybu odtwarzania muzyki...

dodatkowe opcje konfigurowania głośników, barwy dźwięku i efektów specjalnych

Pliki graficzne - JPEG

W tym trybie też nic się nie zmieniło, a szkoda, bo odtwarzacz nadal bardzo wolno przetwarza kolejne zdjęcia i nawigacja nie należy do najprzyjemniejszych. Tak jak w poprzednio opisywanych modelach, na stałe włączony jest tryb slideshow i jedyny sposób na jego zatrzymanie to przycisk "Pause". Sądzę, że tę funkcję należało by naprawdę poprawić. Niegdyś zdjęcia przeglądało się w albumie fotograficznym, a dzisiaj można to robić sprawnie i przyjemnie np. dzięki odtwarzaczowi DVD. Tak jak poprzednik, również ten model radzi sobie bez problemów z wczytaniem nawet dużych obrazów.

DivX

Wreszcie dotarliśmy do części która stanowi sedno sprawy. Producent chwali swoje nowe urządzenie jako jeszcze lepiej obsługujące format DivX, Xvid oraz nowość w postaci dźwięku OGG.

Prawdą jest, że DVX-6700 obsługuje odtwarzanie plików dźwiękowych OGG. Niestety nie radzi sobie z odtwarzaniem pliku video w postaci obrazu skompresowanego przy pomocy kodeka Xvid i dźwięku w postaci OGG. W takim przypadku dźwięk odtwarzany jest płynnie ale obraz dekodowany jest bardzo nieregularnie powodując niemożność jego oglądania.

W przypadku formatu DivX i Xvid w połączeniu z dźwiękiem w postaci MP3 lub AC3 nie wystąpiły większe problemy choć nadmienić warto, że gdy dźwięk skompresowany jest do MP3 przy użyciu zmiennego bitrate'u (VBR) mogą pojawić się problemy z przewijaniem obrazu. Podczas testu zdarzało się, że po próbie przewinięcia pliku video (DivX, Xvid + MP3 VBR), odtwarzacz nie mógł powrócić do normalnego odtwarzania obrazu. W tym przypadku jedynym sposobem było wyłączenie i włączenie odtwarzacza i ponowne uruchomienie pliku.

Jeszcze jeden problem może pojawić się w sytuacji gdy plik video został poddany kompresji przy pomocy kodeka Xvid (v1.1) z włączonym algorytmem GMC (Global Motion Compensation). Przy próbie uruchomienia tak spreparowanego pliku, odtwarzacz nie jest w stanie płynnie odtworzyć obrazu.

W kwestii odtwarzania filmów divx pozostaje jeszcze jedna kwestia. Oczywiście chodzi tu o napisy. Yamada zachwala, że jej nowy produkt obsługuje teraz kilka formatów napisów w tym SRT, SUB, SMI, ASS, SSA. Niestety nadal brakuje wsparcia dla tradycyjnych TXT, a podejrzewam, że większość z Was korzysta właśnie z tego "formatu". Tak więc nadal pozostaje konieczność konwersji napisów z TXT na SRT, SUB lub innych, a w sytuacji gdy już mamy odpowiedni format napisów należy nastawić się na konieczność ich odpowiedniego "przycięcia". Odtwarzacz nie wyświetli napisów w więcej niż 2 liniach, do tego nie wczyta więcej niż 60 znaków na raz.

model 6700 ma lepsze rozmieszczenie napisów i mniejszą czcionkę niż w 6600

Odtwarzacz obsługuje bezproblemowo polskie znaki diakrytyczne ale przy standardowych ustawieniach musimy dokonać odpowiedniej modyfikacji w opcjach urządzenia. Niestety na temat tego jak to zrobić nie ma żadnych informacji w instrukcji. Cały proceder sprowadza się do znalezienia pozycji "Subtitles" w "Preferencjach" i wprowadzenia tam kodu "8076", który warto sobie zapisać, a najlepiej zapamiętać. Po zatwierdzeniu kodu, nie powinno być już żadnych problemów z poprawnym odczytem polskich znaków, aż do czasu gdy odłączymy player od zasilania - wówczas musimy ponownie wprowadzać kod.

MP3 / OGG

Odtwarzanie plików MP3/OGG jest równie proste jak w przypadku modeli DVX-6600 oraz PDix-770. Na ekranie pojawia się ta sama przeglądarka plików jak w przypadku Divx. Wśród informacji znajdziemy aktualny czas odtwarzania, stopień kompresji (bitrate) - szkoda, że nadal brakuje wsparcia dla znaczników ID3.
W przypadku odtwarzania plików dźwiękowych OGG, nie pojawiły się żadne problemy - nawet przy najwyższym bitrate. Jednak co ciekawe, odtwarzanie tych plików nie wygląda tak samo jak w przypadku plików MP3/WMA - podczas odtwarzania plików OGG niestety nie jest wyświetlana informacja o stopniu kompresji pliku.