Telewizory

Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć na pytanie który telewizor UHD jest najlepszy. Samsung HU8500 z pewnością można zaliczyć do grupy najlepszych. Jakość obrazu jest wyśmienita, nowoczesne i przemyślane funkcje są przyjemne w użytkowaniu, technologicznie również nie budzi zastrzeżeń. Jedyne co może mu zarzucić specyficzna grupa użytkowników, to brak złącza DisplayPort.
Największy opór  wywołuje cena w jakiej jest sprzedawany - na tle konkurencji i w porównaniu do innych modeli samego Samsunga. UE65HU8500 to jeden z droższych telewizorów o przekatnej 65" i ekranie UHD. Podobnie jest z modelem o przekatnej 55". Przynajmniej w naszym kraju i w chwili gdy to pisze.  Czy jego zalety, a przede wszystkim zakrzywienie, warte są tej różnicy w cenie? Może to cena gorącej nowości i nowinki stylistycznej jaką jest "curved tv".

UHD oferuje rewelacyjną jakość obrazu, a to co może powstrzymywać przed zakupem, to raczej stosunkowo wysoka cena, niż brak filmów 4K. Na rozdzielczości UHD skorzysta wyrazistość i płynność obrazu FullHD w dynamicznych scenach. Jak wiadomo na telewizorach 1920x1080, podczas ruchomych obrazów, mało który telewizor jest w stanie wyświetlić więcej niż 850 linii (na 1920, którymi dysponuje). UHD świetnie nadaje się oglądania zdjęć.

Czterordzeniowy procesor ma jeszcze więcej mocy, co może mieć odzwierciedlenie w efektywności przetwarzania obrazu. Wiekszość funkcji i algorytmów odpowiedzialnych za optymalizację oraz jakość obrazu, jak np: miejscowe wygaszanie (Micro Dimming), dynamiczny kontrast, korekcja płynności ruchomego obrazu (Clear Motion Rate), korekcja kolorów (PurColor), korzysta z mocy procesora. Dzięki niemu TV świetnie radzi sobie także z poczwórnym Multi-Screengiem.

Największym rozczarowaniem jest odtwarzanie filmów z aplikacji youtube w maksymalnej rozdzielczości 720p. Przy 65calowym telewizorze 4K takie ograniczenie wydaje się być nieco komiczne. Czy, albo lepiej kiedy, youtube i producenci TV coś z tym zrobią. Rozwiązanie wydaje się być bardzo proste, nie potrafimy pojąć dlaczego jeszcze nie zostało wdrożone.

 

Szczegółowa ocena

Jakość obrazu
Funkcje jakości obrazu
Menu i oprogramowanie
Ergonomia
Funkcje i usługi on-line
Pilot i sterowanie
Jakość wykonania
Głośniki - jakość dźwięku

 

 Opinia redakcji
 plusy:
• rozdzielczość UHD
• świetna jakość obrazu, dobra jakość czerni,
• zewnętrzny box ze złączami,
• bardzo mocny procesor i bezproblemowe dekodowanie materiałów UHD H.265
• dobre opcje strojenia jakości obrazu,
• super płynne działanie Smart HUB,
• przyjemny i intuicyjny interfejs graficzny Smart Hub
• wygodna obsługa pilotem ze wskaźnikiem
• przeglądarka www z obsługą flash,
• sposób aktywacji kamery - sprzętowe wyłączenie
• Bluetooth obsługa klawiatury i myszki,
• sterowanie ze smartfona,
• design i jakość obudowy - cienka ramka ekranu
 minusy:
• filmy z youtube maksymalnie w 720p.
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 19 000 zł

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  10
  A ja powiem inaczej - na razie takie telewizory nie maja sensu - chyba, że kupuje je ktoś kto traktuje je jako drogie zabawki i tak jak autorzy testu przez jeden dzień poogląda materiały UHD, a potem bardziej niż do oglądania ma służyć podkreśleniu statusu materialnego właściciela.
  Nie ma sensu dlatego, że jak każdy telewizor jest narzędziem do konsumowania treści jak to ładnie określają specjaliści.
  W związku z tym, ja oczywiście szukam jak najlepszej jakości obrazu, ale to nie jakość obrazu, ale to co oglądam jest 100 razy ważniejsze.
  Jak to co oglądam jest ciekawe i wciągające to przestaję zwracać uwagę na to czy to SD, HD, czy FHD i czy jest mocno skompresowane czy nie.
  Po prostu aktualnie mimo, że materiały są różnej jakości to większość ma akceptowalną jakość, by nie powodować irytacji przy oglądaniu.
  W związku z tym brak ciekawych materiałów w jakości UHD (kanałów TV, VOD z tą jakością, filmów na półkach sklepów) jest powodem, że nie ma kompletnie sensu kupowanie takiego TV za 19000 - dopiero jak cena spadnie do ok. 5000 - 6000 za 50" można zacząć się zastanawiać.
  Wypuszczenie 100 czy iluś tam filmów w UHD niewiele w tej kwestii zmienia tak samo jak pojedyńcze transmisje w TV, czy trochę filmów na YouTube.
  Chyba, że jest tak jak z audifilami co wydają majątek na sprzęt i to jego słuchają, a nie muzyki (znam paru takich - prawdziwi miłośnicy muzyki czy filmu (bez względu na zasobność portfela) podchodzą do kwestii technicznych dużo bardziej rozsądnie).
  • avatar
   gacekfirewall
   4
   Kupie sobie za pół roku takiego Samsunga... jak Chińczycy wyregulują ceny:)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Te 720p to chyba ogranicznie YT przy użyciu html5. Jak wcześniej miałem dostęp do wszystkich rozdziałek w YT, korzystając z ich standardowej odtwarzajki to po przełączeniu na html5 zostało mi tylko 720 i 360, które jeszcze zawsze startuje jako domyślne.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     z takim input lagiem, to on się do gier nie nadaje...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      taki tv ma sens w dużym pomieszczeniu. bardzo dużym. ciekawe kiedy pojawi się następny hit, telewizor z regulacją krzywizny ekranu :)
      co do laga, czy nie jest on spowodowany wirtualnym mechanizmem powielania ramek do wyższej częstotliwości? w moim "tradycyjnym" panasłoniku tak właśnie jest. wyłączam opcję i lag znika.
      • avatar
       Snake73
       0
       "Jak wiadomo na telewizorach 1920x1080, podczas ruchomych obrazów, mało który telewizor jest w stanie wyświetlić więcej niż 850 linii (na 1920, którymi dysponuje)."
       Nie zgadzam się. Już stare plazmy miały 900 linii ruchomego obrazu. To LCD kaleczą obraz nie potrafiąc utrzymać rozdzielczości.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mam pytanie do autora testu, dlaczego wam wyszedł kontrast 28000:1, a na drugim portalu testującym (http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/samsung/test-ue55hu8500l-samsung-curved-zakrzywiony-ul-r856) już tylko 1900:1? Przecież to różnica rzędu wielkości, to kto ma rację? Zgłupieć można :(
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         Aplikacja YouTube w Smart Hubie bez problemu odtwarza domyślnie firmy w 2160p.
         • avatar
          kubencjusz
          -1
          Tak jest ponieważ jakość w aplikacji YT jest dostosowywana dynamicznie do szybkości łącza. Jeżeli ktoś chce narzucić najwyższą jakość niezależnie jak wolny jest internet może to zrobić przez przeglądarkę.