Systemy operacyjne

Zmiana rozmiaru woluminu

przeczytasz w 4 min.

Wielką zaletą systemu Windows 8 jest możliwość prostej zmiany wielkości woluminu utworzonego na dysku twardym. Nie jest przy tym konieczne usuwanie danych (oczywiście ich ilość musi być na tyle mała, aby możliwe było zmniejszenie woluminu). Możesz taką operację wykonać nawet na dysku z systemem operacyjnym i to w trakcie normalnej pracy systemu. Funkcja ta pojawiła się już w Windows Vista, ale jest na tyle przydatna, że warto ją przypomnieć, zwłaszcza osobom kupującym gotowy komputer w sklepie. Bardzo często w takich komputerach, a zwłaszcza w laptopach, dysk twardy nie jest podzielony na kilka woluminów lecz jest na nim utworzony tylko jeden wolumin widziany jako dysk systemowy o oznaczeniu „C:”. Rozwiązanie takie jest niekorzystne bowiem utrudnia odzyskiwanie danych w przypadku awarii systemu czy pojawieniu się błędów w zapisie plików na dysku. Trudniej też jest utrzymać porządek na dysku. Bardzo szybko pojawia się na nim wiele różnych folderów, których zawartość trudno rozpoznać po samej nazwie folderu.

Najlepiej jest zaraz po zakupie komputera utworzyć na dysku nowy wolumin, który będzie przeznaczony wyłącznie na dane. Można też utworzyć wolumin przeznaczony tylko na instalowane programy, co w pewien sposób chroni system i pozostałe dane przed uszkodzeniem, gdy programy źle działają. W przypadku gdy konieczne będzie odtworzenie systemu to dane zapisane na osobnym woluminie będą bezpieczne i nie grozi im zniszczenie. Co prawda Windows 8 ma już narzędzia pozwalające przywracać system do stanu w jakim był system zaraz po zainstalowaniu i to bez utraty danych ale zawsze bezpieczniej jest mieć dane na osobnym dysku.

Zanim zostanie utworzony nowy wolumin należy przygotować dla niego wolne miejsce. Wystarczy zmniejszyć wolumin już istniejący na dysku. Jest to bardzo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Wymiana dysku w Windows 8

Uruchom komputer i gdy pojawi się Menu Start kliknij kafelek Pulpit. W pasku szybkiego dostępu kliknij ikonę Eksploratora plików. W lewym panelu Eksploratora plików kliknij element Komputer, po czym kliknij we wstążce narzędzi przycisk Otwórz panel sterowania.

Wymiana dysku w Windows 8

Przypuszczalnie w oknie Panelu sterowania włączony będzie widok kategorii i na liście dostępnych funkcji nie będzie narzędzi do zarządzania dyskami. W takim przypadku kliknij przycisk Widok według i z listy, jaka się pojawi, wybierz polecenie Małe ikony.

Wymiana dysku w Windows 8

W oknie Panel sterowania kliknij dwukrotnie aplet Narzędzia administracyjne.

Wymiana dysku w Windows 8

W oknie Narzędzia administracyjne kliknij prawym przyciskiem myszy aplet Zarządzanie komputerem. Z menu kontekstowego wybierz polecenie Uruchom jako administrator. W oknie wyboru konta administratora kliknij Tak, pod warunkiem, że konto, które użyłeś do logowania się w systemie ma prawa administracyjne. Jeżeli aktualne konto nie ma takich uprawnień to wybierz odpowiednie konto i ewentualnie podaj hasło, jeśli jest ono wymagane do użycia konta administratora.

Wymiana dysku w Windows 8

W oknie Zarządzanie komputerem kliknij dwukrotnie element Magazyn, a następnie wybierz aplet Zarządzanie dyskami. W środkowym panelu pojawi się lista dysków dostępnych w systemie, a u dołu schemat utworzonych woluminów. Przypuszczalnie na liście dysków będzie jeden lub dwa dyski. Na rysunku przykładowym widać dwa dyski. Dysk 0 to podstawowy dysk komputera. Jest podzielony na wiele woluminów, ale dostępny jest tylko wolumin „(C:)”, na którym zainstalowany jest system operacyjny. Pozostałe woluminy są ukryte i na nich między innymi przechowywany jest obraz systemu do odtworzenia w przypadku awarii komputera. Dysk 1 jest zarezerwowany na pamięć podręczną przyspieszającą uruchamianie aplikacji i jest niedostępny z poziomu systemu.

Wymiana dysku w Windows 8

W oknie Zarządzania dyskami kliknij prawym przyciskiem myszy wolumin, który ma być zmniejszony, czyli w tym przypadku (C:) i wybierz polecenie Zmniejsz wolumin.

Wymiana dysku w Windows 8

System sprawdzi czy jest możliwość zmniejszenia woluminu, po czym wyświetli okno Zmniejsz. W dostępnym polu wpisz o ile megabajtów ma być zmniejszony wolumin. Poniżej możesz sprawdzić, jaka będzie docelowa wielkość zmniejszanego woluminu. Gdy wpisana wielkość będzie właściwa kliknij przycisk Zmniejsz.

Wymiana dysku w Windows 8

W zależności od rozmiaru woluminu krótszą lub dłuższą chwilę zajmie zmniejszenie woluminu, po czym w oknie Zarządzanie komputerem pojawi się uaktualniona lista woluminów. Wśród utworzonych na dysku woluminów widoczne będzie miejsce Nieprzydzielone, w obrębie którego możesz utworzyć nowy wolumin lub kilka woluminów Wystarczy, że klikniesz to miejsce prawym klawiszem myszy i wybierzesz polecenie Nowy wolumin prosty. Uruchomiony zostanie Kreator nowych woluminów prostych, w którym określ rozmiar woluminu i potwierdź zgodę na jego utworzenie, podobnie jak jest to opisane wcześniej.

Przywracanie fabrycznego systemu

Większość urządzeń przenośnych typu laptopy, netbooki czy tablety są wyposażone w mechanizm odtwarzania systemu operacyjnego w takiej postaci, jaką ma system z chwilą kupna urządzenia (procedurę taką uruchamia się zwykle włączając urządzenie i trzymając wciśnięty klawisz F4). Warto sprawdzić zaraz po zakupie sprzętu, jakie możliwości ma ten mechanizm. W sytuacji awarii systemu może się bowiem okazać, że przy odtwarzaniu pierwotnej postaci systemu operacyjnego nie tylko kasowane są wszystkie dane ale też odtwarzany jest pierwotny podział dysku twardego na woluminy, a to oznacza utratę wszystkich danych, jakie zostały zapisane w urządzeniu. Na szczęście niektóre z urządzeń mają bardziej rozbudowane możliwości odtwarzania systemu. Pozwalają one na odzyskanie systemu bez zmiany istniejącego podziału dysku, a nawet z zachowaniem danych zapisanych w wybranych folderach systemowych, np. Dokumenty. Może się też okazać, że program zarządzający odtwarzaniem systemu potrafi zapisać na ukrytej partycji nie tylko obraz systemu w postaci fabrycznej ale też obraz utworzony w dowolnym momencie. Dzięki temu możesz odtworzyć system z zainstalowanymi programami czy z danymi utworzonymi jakiś czas przed awarią systemu. Warto z takich możliwości korzystać i co jakiś czas aktualizować zachowany obraz systemu.

Polecamy:
Synchronizacja ustawień systemu Windows 810 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćSkróty klawiaturowe w Windows 8
Synchronizacja ustawień systemu Windows 810 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćSkróty klawiaturowe w Windows 8

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  ... weszłam przez przypadek... Myślę sobie o może coś napiszą jak wyłączyć stronnicowanie (wbrew pozorom nie da się wyłączyć), albo cokolwiek mądrego.
  • avatar
   kok88
   2
   Komputer Świat? Win8, to dla Redakcji być, albo nie być? Poproszę o instrukcję personalizowania folderów oraz obsługi Menu Start;) Zapamiętajcie sobie dobrze, będziecie dla każdego, będziecie dla nikogo!!
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Nachalne wciskanie win8 pod postacią tępackich "poradników" powoduje że ten portal staje się monotematyczny a ja (pewnie wiele osób również) mam coraz mniejszą ochotę tu zaglądać.
    • avatar
     Tomasz.B
     2
     A co do wtyczki SATA zasilającej powinniście dopisać że może występować piąty przewód koloru pomarańczowego.
     Jest to oczywiście napięcie 3,3V, o ile się nie mylę to one jest nie obowiązkowe.
     • avatar
      darry dooman
      1
      ...strasznie zawiła procedura wejścia do opcji zarządzania komputerem, nie prościej kliknąć prawym klawiszem na ikonkę Mój komputer i wybrać "Zarządzaj"?

      Autor chyba o tym nie wie...;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "W systemie Windows 8 nie ma niestety możliwości szybkiego utworzenia partycji rozszerzonych (są one oznaczone w oknie Zarządzania dyskami niebieskimi paskami). Partycje te można utworzyć w systemie XP albo za pomocą specjalnych programów narzędziowych" może nie da się szybko ale da się :) podobnie jak w viście i W7 i robi się to za pomocą komendy diskpart i jeszcze parę kroków później przed załadowaniem systemu lub też bootując go z płyty.