Technologie i Firma

Szyfrowanie i zasilacze awaryjne - mile widziane

przeczytasz w 2 min.

Wszelkie dane przesyłane choćby pomiędzy oddziałami firmy warto szyfrować, chyba że nie są one aż tak ważne i ich przejęcie nie będzie skutkowało problemami. Zwykle szyfrowanie można uruchomić w programach pocztowych czy innych aplikacjach.

Oprogramowanie i dane to nie wszystko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo komputerów i elementów infrastruktury informatycznej. Aby zapewnić ciągłość pracy oraz uchronić sprzęt przed przypadkowymi awariami sieci energetycznej, warto pomyśleć o wyposażeniu serwerów i innych najważniejszych komputerów w firmie za pomocą odpowiednio dobranych zasilaczy awaryjnych UPS. Dzięki nim, nawet gdy zabraknie energii w sieci, praca będzie mogła być dokończona lub zapisana - bez ryzyka jej utraty.

bezpieczenstwo w firmie

Dla większych firm przewidziano systemy podtrzymania napięcia oparte nie na akumulatorach, lecz na spalinowych generatorach prądu, które włączają się, zapewniając zasilanie całej firmie, lecz niestety, zanim ruszy silnik i prądnica, mija zazwyczaj kilkanaście sekund, co sprawia, że UPS-y nadal są konieczne.

Bezpieczeństwo dla sieci Wi-Fi

Jeśli w firmie korzysta się z sieci bezprzewodowej, to warto pomyśleć o jej dobrym zabezpieczeniu. Nie chodzi tylko o stosowanie sprzętowego firewalla, który zazwyczaj jest wbudowany w router, ale choćby o coś tak prostego, jak hasło dla administratora, pracowników i gości.

Dzięki takiemu podziałowi nikt nie będzie w stanie zablokować sieci, unieruchamiając router, nie będzie ściągał danych na nasz koszt, nie będzie w stanie przechwycić transmisji danych, które są poufne, a także nie dokona za pomocą naszej sieci żadnych czynów, które mogłyby narazić firmę na szwank poprzez zachwianie jej wiarygodności lub dokonując czynów zabronionych prawem.

Warto rozważyć także konieczność ustalenia poziomów dostępu do danych i operacji na nich dla poszczególnych pracowników lub grup roboczych. Nie każdy musi mieć prawo do kasowania zawartości katalogów na serwerze, dostępu do danych zarządu, czy innych informacji lub czynności, które nie są potrzebne na danym stanowisku. Podobnie jest z dostępem do internetu, drukarek, skanerów i innych urządzeń podłączonych do sieci firmowej.

Zabezpieczenie fizyczne

Fizyczne zabezpieczenie sprzętu także jest ważne. Jeśli laptopy, projektory czy inne drobniejsze sprzęty stoją w miejscu, gdzie ktoś mógłby pokusić się o ich kradzież, warto pomyśleć o zabezpieczenie specjalnymi linkami czy łańcuszkami ze złączem Kensington Lock, które nie dość, że jest bardzo powszechne i znajduje się w obudowach wielu urządzeń (komputery, laptopy, drukarki, monitory, projektory, itp.) to jest na tyle solidne, że używają go firmy na targach czy wystawach w marketach.

Najważniejsze to, jak mawiają starsi ludzie, przewiduj nieprzewidzianego i zabezpiecz się, nawet jeśli bezgranicznie ufasz ludziom. Wystarczy jeden błąd, by stać się ofiarą kradzieży sprzętu, danych, utraty poufnych informacji, czy działań zabronionych prawem. Myślenie przede wszystkim.

 

  • Zapraszamy do strefy bezpieczeństwo - zbieramy dla Ciebie informacje i porady dotyczące anonimowości w sieci, ochrony danych osobowych, bezpiecznego surfowania, ochrony przed spamem, kontroli rodzicielskiej, bezpiecznych zakupów w sieci, legalności, ewentualnych zagrożeń.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!