Na topie

Co to jest Ray Tracing?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry komputerowe

Algorytm śledzenia promieni pozwala poprawić realizm animacji, ale jeszcze do niedawna nie był on stosowany w grach... aż do opracowania technologii Nvidia RTX.

  • Co to jest Ray Tracing?
A A

Grafika komputerowa stale ewoluuje i korzysta z nowych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu coraz lepiej oddaje rzeczywistość. Jedną z takich technik jest śledzenie promieni (ang. Ray Tracing).

Co to jest Ray Tracing?

Najprościej mówiąc jest to technika, dzięki której są generowane fotorealistyczne obrazy scen trójwymiarowych. Technologia bazuje na analizie tylko tych promieni świetlnych, które trafiają bezpośrednio do obserwatora (również poprzez załamania i odbicia). Efektem jest bardziej realistyczna animacja cieni, odbić i okluzji otoczenia.

Ray Tracing - schemat

Większość z nas mogła spotkać się z ray tracingiem w nowych, animowanych bajkach lub w projektach wnętrz. Inaczej wygląda sprawa z funkcją śledzenia promieni w czasie rzeczywistym - jest ona okupiona bardzo wysokimi wymaganiami sprzętowymi, przez co jeszcze do niedawna nie była powszechnie wykorzystywana w grach.

Nvidia Real-time Ray Tracing

Sytuację zmieniła jednak technologia Nvidia Real-time Ray Tracing (RTX), która korzysta ze specjalnych algorytmów oraz dodatkowych jednostek wykonawczych w kartach graficznych z generacji Volta i Turing. W rezultacie możliwe jest kilkukrotne przyspieszenie renderowania animacji z funkcją śledzenia promieni względem kart z poprzedniej generacji Pascal.

Technologia RTX jest częścią interfejsu Microsoft DirectX Raytracing (DXR), który został zaimplementowany w silnikach Unreal Engine, Unity i Frostbite. Już teraz wiadomo, że superrealistyczne efekty świetlne będzie można podziwiać w takich tytułach, jak: Battlefield V, Metro Exodus czy Shadow of the Tomb Raider. Z biegiem czasu lista powinna poszerzać się o kolejne pozycje.

Źródło: Nvidia, Wikipedia, inf. własna

Odsłon: 2553 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!