Ciekawostki

1-terabajt na 200 warstwach

przeczytasz w 0 min.

Mało znana szerszym kręgom izraelska firma Mempile zapowiedziała prezentację nowego nośnikach danych o pojemności jednego terabajta. Publiczna odsłona planowana jest na styczniowe targi CES w Las Vegas. Wygląda na to, że mamy do czynienia z nośnikiem, który realnie może pojawić się użyciu już w niedalekiej przyszłości. Przypomnijmy, że plany wprowadzenia wielowarstwowych nośników już nie raz kończyły się na szumie medialnym.

Czy pomysł Mempile jest czymś nowym? Niezupełnie. Nośnik o średnicy 12-centymetrów ma składać się nawet z 200 warstw, a jego pojemności finalnie może sięgnąć ponad 1-terabajt. Póki co wiadomo, że planowane są dyski o pojemności 700-gigabajtów i 1-terabajta. Pojedyncza warstwa nośnika miałaby pomieścić 5GB, co nie jest jakimś przełomowym wyczynem. Tym co rzeczywiście może budzić podziw, to wspomniana ilość warstw danych. Więcej informacji na temat konstrukcji nośnika z pewnością pojawi się dopiero w trakcie styczniowej premiery.


Według planów, nośnik miałby pojawić się w zastosowaniu komercyjnym już w 2011 roku. Jego zastosowanie? Na pewno jako nośnik wideo wysokiej rozdzielczości, a także jako nośnik do archiwizacji danych. W tym pierwszym przypadku wspomnieć warto, że 1TB to 40-krotność jednowarstwowej płyty Blu-Ray o pojemności 25GB. Choć dziś gdy większość z nas dopiero przesiada się na Blu-Ray lub HD-DVD, takie pojemności mogą wydawać się nieco absurdalne, warto zastanowić się czy za kilka lat rozdzielczość 1920 x 1080 nadal będzie robiła wrażenie.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login