Karty graficzne

Micron potwierdza przecieki - karty GeForce RTX 3000 będą korzystać superszybkich pamięci VRAM

przeczytasz w 1 min.

Premiera kart graficznych GeForce RTX 3000 to z całą pewnością jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w tym roku. Karty podniosą poprzeczkę w kwestii wydajności – będzie to wynikać nie tylko z użycia architektury Ampere, ale też zastosowania nowych kości pamięci GDDR6X.

Nvidia nie zdradza żadnych szczegółów na temat nowych kart GeForce RTX 3000 (spekuluje się, że zostaną one zapowiedziane 1. września na specjalnej konferencji). Ciekawe informacje ujawniła jednak firma Micron, która zajmuje się produkcją pamięci VRAM – amerykańska gigant (przypadkowo?) potwierdził, że wspólnie z Nvidią opracował nowe kości GDDR6X. 

Nowe pamięci do przede wszystkim jeszcze lepsza wydajność – moduły GDDR6X mają oferować przepustowość 19 - 21 GB/s (w przyszłości może ona dojść do 24 GB/s), podczas gdy obecne GDDR6 oferują "tylko" 14 – 16 Gb/s. Producent chwali się, że przy zastosowaniu 12 kości możliwe będzie przekroczenie przepustowości 1 TB/s (!). Mówimy więc o parametrach, które do tej pory były dostępne tylko przy zastosowaniu układów HBM2.

Porównanie poboru mocy poszczególnych typów pamięci VRAM
Porównanie wymagań energetycznych dla poszczególnych typów pamięci VRAM

To jednak nie koniec rewelacji. Dokumentacja pokazuje, że pamięci GDDR6X cechują się też lepszą efektywnością energetyczną – ta plasuje się pomiędzy modułami GDDR6 a HBM2.

Karty graficzne GeForce RTX 3000 będą korzystać z pamięci GDDR6X

Według informacji producenta, pamięci GDDR6X znajdą zastosowanie m.in. w nowych kartach Nvidii z generacji Ampere. Potwierdzałoby to wcześniejsze przecieki na temat specyfikacji kart akceleratorów.

Micron - porównanie kategorii pamięci VRAM

Za przykład podano model GeForce RTX 3090, a typowe karty mają dysponować 12 GB pamięci GDDR6X 384-bit o przepustowości 912 – 1008 GB/s. Możemy więc oczekiwać ~1,5-krotnego wzrostu wydajności VRAM względem modelu GeForce RTX 2080 Ti.

Czekamy na oficjalną zapowiedź kart, która powinna potwierdzić parametry nowych modeli.

Źródło: Micron

Zobacz więcej o kartach graficznych Nvidia GeForce RTX 3000:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Erikson83
  11
  Jak wam pokażą cenę o przepustowości
  6-7 tyś/szt. to wam kopary opadną hahaha
  • avatar
   Faflucy
   3
   Dawać te RTXy bo wysłużony już 1080Ti czeka na następcę :)
   • avatar
    Marek1981
    0
    Największym przegranym nowej serii kart graficznych będzie Intel. Już teraz chodzą słuchy że recenzenci są zobowiązywali do testów na platformie z pcie4. A więc największe grono entuzjastów Intela stoi przed trudnym wyborem.
    • avatar
     awesome1337
     -5
     >Za przykład podano model GeForce RTX 3090, który ma dysponować 12 GB pamięci GDDR6X

     raczej 24gb, Titan RTX w tej tabeli ma też 12gb a w rzeczywistości ma 24gb i wtedy by wypadało że to nie jest konsumencka karta
     • avatar
      kitamo
      0
      hmm tak jakos prawie w ogole nie interesuje mnie ampere - nie wiem, moze to przez to ze cena nie bedzie wspolmierna do wydajnosci.
      Cos czuję ze jeszcze przeczekam sobie zanim wymienie obecny gpu.
      • avatar
       mobil12
       0
       A to nie Microna pamięci się sypały jak lawina w Himalajach ?