RTV

Abonament RTV doliczany do rachunku za prąd?

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
63 komentarze Dyskutuj z nami

Taki jest najnowszy plan ministerstw kultury i finansów. Pytanie tylko, czy będzie to bardziej sprawiedliwe niż obecna forma...

Opłata RTV

O tym, że abonament RTV zmieni się w opłatę audiowizualną, słyszymy już od dłuższego czasu. W tym tygodniu potwierdzono, że tak rzeczywiście się stanie, a szczegóły poznamy w okolicach 10 marca. Krzysztof Czabański, wiceminister kultury ujawnił, że obecny plan zakłada doliczanie opłaty do rachunku za prąd. 

Wiceminister Czabański stwierdził, że powiązanie opłaty audiowizualnej z rachunkiem za prąd jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż wcześniej proponowane doliczanie jej w ramach PIT-u, CIT-u i KRUS-u. Ministerstwo Finansów jest podobno „za” tym pomysłem, ponieważ będzie to łatwiejsze w realizacji. – „Poza tym wychodzimy z założenia, że każdy odbiorca prądu ma możliwość odbioru programów audiowizualnych” – stwierdził wiceminister.

Przypomnijmy, że nowa opłata audiowizualna dotyczyć ma bowiem każdego podatnika zameldowanego w Polsce, a nie tylko tych, którzy posiadają odbiorniki radiowe i/lub telewizyjne. Nie wiadomo jeszcze ile ona wyniesie na miesiąc, ale mówi się o dwóch scenariuszach: 10 zł za gospodarstwo domowe lub 8 zł od osoby.

Według nieoficjalnych informacji nowa opłata będzie obowiązywała od 1 stycznia 2017 roku. Celem tej reformy jest natomiast zwiększenie wpływów i tym samym poprawienie kondycji radiowo-telewizyjnego budżetu. Obecnie płaci ponoć zaledwie 7,5 proc. obywateli, co nie pozwala Telewizji Polskiej „uniezależnić się od rynku reklamowego i skupić na realizacji misji”

Źródło: PAP, TVP Info, WP

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  "Poza tym wychodzimy z założenia, że każdy odbiorca prądu ma możliwość odbioru programów audiowizualnych"

  no to pozamiatane. Teraz zamkna mnie za gwalt, bo 'mam mozliwosc'.
  52
 • avatar
  Flynn
  Macie mi wszyscy zapłacić po 100zł miesięcznie z tytułu usług, które oferuje moja firma. Nie korzystacie? Co z tego? Macie przecież możliwość skorzystać.

  Socjalistyczna bzdura i aż mnie złość roznosi jak słyszę o kolejnych takich durnych pomysłach.

  Nie wiadomo ile będzie wynosić opłata dla firm, ale wcześniej mówiło się o horrendalnych 200 - 300zł niezależnie od rozmiaru firmy (ilości zatrudnionych). Jak to wprowadzą, to ja to wszystko serdecznie p$#le i wracam do "szarej strefy", bo w tym kraju się firmy prowadzić po prostu nie da (uczciwie), a jak mam lawirować pomiędzy półlegalnością, a legalnością, to wolę się nie użerać ze skarbówką wcale.
  24
 • avatar
  ciomasta
  Ja nie oglądam wcale tv i nie mam wdomu telewizji i co ? mam też płacić ?? gdzie ta sprawiedliwość
  20
 • avatar
  Finear
  „uniezależnić się od rynku reklamowego i skupić na realizacji misji”.

  tak bo głownym powodem dla którego nie ogladam TVP to nadmiar reklam
  12
 • avatar
  NanoXen
  no co, aktualna siedziba tvp już się opatrzyła, trzeba postawić nową...
  12
 • avatar
  PIRAT_PL
  Niezależnie ile im przyjdzie z abonamentu pieniędzy reklam i tak będzie wciąż pełno bo to daje zysk.
  Uwierzę jak zobaczę, chcę zobaczyć w przyszłości choć 1 program należący do TVP który przez 365 dni nie będzie emitował ani jednej reklamy komercyjnej!
  11
 • avatar
  Atak-Snajpera
  Hurra! Nowy podatek! 8 zyla od osoby? Nieźle się nachapią pisiory. Nie ma to jak pobierać opłatę od bobasa ,który niczego za bardzo nie kuma ;)

  Śmiem twierdzić że większość społeczeństwa zaakceptowałaby fakt jakby TVP było kodowane. Dajesz dychę i masz odkodowane na miesiąc. Nic prostszego i sprawiedliwszego chyba nie da się wykombinować.
  11
 • avatar
  Konto usunięte
  Z tego kraju to nic tylko spieprzać ...

  - Manipulacja mediami oraz ludźmi,
  - Tworzenie teorii spiskowych (w tym i wytwarzanie mgły w Smoleńsku (xD)),
  - Podmienianie prezesów na swoich,
  - Zapychanie ministerstw swoimi kolegami / koleżankami - nawet kuzyn obecnej marionetki Andrzeja Dudy dostał pracę,
  - Nierespektowanie wyroku TK w sprawie przyjęcia ślubowania od pozostałych sędziów

  I tak można wymieniać bardzo długo, niestety lud jest durny to i jest jak jest. Dopóki lud nie zmądrzeje i przestanie być podzielony to żadnych zmian na LEPSZE nie będzie.

  Co do abonamentu to powiem krótko, wy(...) bo i tak nie oglądam TV.
  11
 • avatar
  michael85
  Idiotyzm irytuje mnie to zwłaszcza że nie oglądam szamba zwanego TV (żadnego)!!! Nic jednak nie przebije pomysłu idiotki Merkel aby każdy europejczyk płacił w paliwie podatek na nachodźców!
  11
 • avatar
  Tofer
  Zakodowac ja tego nie chce ogladac. Misja - tak okradanie jeszcze bardziej ludzi.
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  Przymusowy podatek od usługi której się nie chce?
  To haracz.

  Co na to trybunał konstytucyjny?
  8
 • avatar
  sabaru
  Zwykły Haracz na całego. 8zł od osoby to znaczy że u nas 40zł by się płaciło bo piec osób zarabia? Całkowicie bez sensu ta druga opcja. W jednym by płacili 8zł w drugim 14 itd bez sensu. Zwykła kradzież i nic więcej. Ta pierwsza zresztą też jak i ten cały pomysł na abonament.

  A reklam przez to wcale nie będzie mniej.
  7
 • avatar
  Konto usunięte
  Dla mnie to nie zrozumiałem, Mam TV wyłącznie podpięty pod komputer, nigdy nie miałem w nim anteny, a ni nigdy nie miałem WŁASNEGO Tv z anteną, jak już miałem tylko komputer podłączony do TV, a tym bardziej nie miałem żadnego abonamentu, zawsze internet.

  Jka juz takie cyrki chcą, to inaczej mogli to rozwiązać, każdy kto kupuje antenę czy podpisuje jakąś abonamentową umowę, musi podpisać oświadczenie że to czy to nabył i ten papierek idzie do złodziei i po problemie, a tak na siłę chcą wyciskacz z ludzi kasę co nie maja z tym chłamem zwanym polską telewizja nic wspólnego.
  5
 • avatar
  miedzianek
  Ok, co jak mam Cyfrę+? Z jakiej paki mam płacić, mając abonament?
  4
 • avatar
  SpioH
  Głosujcie dalej zamiennie na POPIS to będziecie mieć zmianę -,-
  Polacy i tak są opodatkowani po uszy i jeszcze im się dokłada....czemu nie zrobią "abonamentu" albo TVP na kartę? Chcesz oglądać? Kup sobie "pakiet TVP", nie chcesz? Nie kupuj i święto....A już wiem dlaczego! Bo NIKT NIE CHCE OGLĄDAĆ TVP (i w sumie już nie tylko bo TV umiera na rzecz VOD)
  4
 • avatar
  Atak-Snajpera
  "Przypomnijmy, że nowa opłata audiowizualna dotyczyć ma bowiem każdego podatnika zameldowanego w Polsce"
  Widzę furtkę. Ciekawe co by było jakbym się wymeldował?
  1
 • avatar
  rlistek
  Banda lewaków. %*&#$&* kraj.
  1
 • avatar
  keisimjom
  Wprowadzić chore przepisy, a później dziwić się czemu ludzie uciekają z tego chorego kraju - Logika rządu.

  Nie ma to jak zmuszać ludzi do płacenia za coś z czego się nie korzysta. Jedyne słuszne(sprawiedliwe) rozwiązanie to kodowanie TVP, ale przecież tego nie zrobią bo wiedzą, że nikt nie będzie za to płacił skoro obywatele mają alternatywę w postaci wielu prywatnych, lepszych i darmowych kanałów TV.
  Lepiej wprowadzić przymusowe opłaty i ciągnąć dalej nierentownego molocha, Brawo.

  Mamy trzy możliwości:
  - dać się naciągać
  - żyć bez meldunku
  - uciekać stąd(tak jak zrobiło już miliony osób)
  1
 • avatar
  Marucins
  "Przypomnijmy, że nowa opłata audiowizualna dotyczyć ma bowiem każdego podatnika zameldowanego w Polsce..."

  Zameldowanego piszecie... hmmmm ZOBACZYMY ile w tym prawday.
  1
 • avatar
  07013391
  Jest jeszcze inna opcja - odłączenie "prądu" z sieci en. i zastosowanie zasilania z oze (np. panele fotowolt.) na własny rachunek, tylko mało kogo na to stać?
  Swoją drogą, to dlaczego obywatele mają płacić wielokrotnie za to samo? Pierwszy raz - płacą poprzez podatki, drugi (część z osób) - poprzez abonament za kablówkę / "satelitę", a trzeci raz - w postaci abonamentu RTV? Poza tym, narobili tyle tych kanałów, że nic dziwnego, że potrzeba im kasy, ale jeżeli już chcą to utzrzymywać, to powinni to robić z kasy z podatków, którą trwonią na biurokrację.
  Jeżeli chodzi o reklamy, to nie jest tak źle, gdy się porówna TVP z "komercją", choć momentami są nieco przydługie. Reklamy, pomiędzy programami - są potrzebne, gdyż nie każdy jest robotem niemuszącym się załatwiać. Ewentualnie, nie każdy ma telewizor w kuchni lub aneks kuchenny w swoim pokoju, by np. zrobić kawę/herbatę, nie odrywającsię od TV.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  opłata za "możliwość" ... i wszystko jasne
  1
 • avatar
  Piotr Potarzycki
  Pocieszam się, że widzowie TV TRWAM zapłacą podwójnie:) Dobra. Zmiana.
 • avatar
  pticq
  Ale miałczycie jak stare baby, wielki lament, bo trzeba zapłacić za abonament a nikt nie ma telewizora. Takich ludzi jest mały procent i nikt nie będzie wymyślał coś specjalnie dla nich. Zobaczymy, czy jak założysz jeden z drugim rodzinę, będziesz miał dziecko, czy dzieci, to czy wtedy nie będziesz miał telewizora. Mój syn też nie ogląda telewizji, bo woli obejrzeć coś na kompie tak jak ja kiedyś, ale wyrosłem już chyba z tego i wieczorem jeżeli jestem w domu, to wolę coś obejrzeć w TV jak siedzieć przed komputerem. Pewnie jest część społeczeństwa żyjących bardzo aktywnie i nie mają czasu na telewizję, ale jest to mały procent.
  -4
 • avatar
  mufasa
  tak policzyć liczbę emerytów/rencistów +75 lat... i wpływy drastycznie spadną.
  niech się kręci,ja od ponad pięciu lat nie włączyłem tv i żyję.
  płacić za chłam co niby jest darmowy?
  nigdy
 • avatar
  kerios83
  @silvver no wlasnie placisz ale to jest zle.

  @Piotr Potarzycki niestety nei bo w 90% sa to emryci, ktorzy go nie musza placic.

  @n1tros zgoda, ale to kropla w morzu.

  @Siogun mam dokladnie tak samo, ale jak widac to nikogo nie interesuje z gory i chca sie tylko nachapac za nic nie robienie.

  @07013391, @cezett, @dangh - kuriozum? No ale szaraczki polaczki zaplaca bo przeciez nie wyjda na ulice. I biznes sie kreci mozna nadal udawac, ze sie cos robi i intreresuje 'gospodarkija'.