Komputery

Aktualizacja Maca Pro. Bardzo drogo i bardzo bez sensu

przeczytasz w 2 min.

Krótko po wtorkowej prezentacji firma Apple nieznacznie odświeżyła komputer Mac Pro. Podstawowy model zyskał bardziej pojemny dysk SSD oraz lepszą kartę graficzną, a jego cena nie uległa zmianie. Czy w czasach Maca Studio Mac Pro za 28 tysięcy złotych ma sens?

Odświeżony Mac Pro

Podstawowy model Maca Pro jest obecnie wyposażony w dysk SSD o pojemności 512 GB, a jeszcze tydzień temu wynosiła ona 256 GB. Zmianie uległa także karta graficzna, która montowana jest w najtańszym wariancie tego komputera. AMD Radeon Pro 580X została zastąpiona przez model Pro W5500X.

Warto przypomnieć, że Mac Pro to jeden z ostatnich komputerów w ofercie firmy Apple, który wyposażony jest w procesory Intela. Jest jeszcze Mac mini z Intel Core i5 8. generacji.

Mac Pro
Mac Pro

Podczas wtorkowej konferencji „Peek Performance” zapowiedziany został Mac Pro z układem Apple Silicon, ale nie podano żadnych szczegółów na ten temat.

Mac Pro kontra Mac Studio

Wydaje się, że zakup Maca Pro po premierze Maca Studio nie ma sensu. Po pierwsze jest on dużo droższy, a po drugie mniej wydajny niż Mac Studio.

Mac Studio
Mac Studio

Kupno modelu Pro uzasadnić można jedynie trzema argumentami.

Pierwszy to procesor Intel, dzięki któremu na tym komputerze zainstalować można standardową wersję systemu Windows.

Kolejny to fakt, że z pewnością jeszcze nie wszystkie aplikacje działają na urządzeniach z układami Apple Silicon. Trzeba jednak dodać, że problem nie dotyczy zdecydowanej większości oprogramowania. Mogą się jednak zdarzyć jakieś specjalistyczne aplikacje, które nie będą działać na komputerach z procesorami o architekturze ARM, czyli Apple Silicon.

Apple Silicon

Przypomnijmy, że są dwa sposoby dostosowania aplikacji do działania na komputerach z czipami Apple. Pierwszy to wykorzystanie środowiska Rosetta 2, które potrafi automatycznie „przetłumaczyć” kod, dzięki czemu można uruchomić aplikację na nowej platformie, ale wydajność działania nie będzie tak wysoka jak w przypadku drugiego sposobu, którym jest aktualizacja i dostosowanie programu przez jego twórców do nowej architektury. Aby sprawdzić czy aplikacja działa na komputerach z Apple Silicon warto zajrzeć na stronę Is Apple Silicon ready?

Trzeci argument to możliwość rozbudowy Maca Pro. Komputer wyposażyć można między innymi w 1,5 TB pamięci RAM. W przypadku Maca Studio maksymalna pojemność pamięci RAM to 128 GB.

Testy wydajności

Warto jednak dodać, że wydajność podstawowej wersji Maca Pro jest dużo niższa niż podstawowego Maca Studio, a jej cena jest o ponad 17 tysięcy złotych wyższa. MacBooki Pro z układem M1 Max (takim samym, który montowany jest w najtańszych Macach Studio) zdobył w testach wydajnościowych Geekbench 5 1747 i 12232 punktów.

układ M1 Max

Rezultat, który osiąga podstawowy Mac Pro z 8-rdzeniowym procesorem Intel Xeon to 1016 i 8017 punktów. Różnica jest zatem znaczna.

Intel Xeon

Przypomnijmy, że kilka dni temu pojawiły się pierwsze wyniki testów wydajności nowego układu M1 Ultra. Nadroższy wariant Maca Studio wyposażony w ten układ kosztuje 40799 złotych i jest dużo szybszy niż Mac Pro za ponad 250 tysięcy złotych.

Mac Pro czy Mac Studio - którego wybrać?

Zdecydowanie Maca Studio. No chyba, że potrzebujesz więcej niż 128 GB pamięci RAM, musisz zainstalować Windowsa albo korzystasz z aplikacji, której nie można uruchomić na komputerach z procesorami o architekturze ARM.

Źródło: AppleTrack

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarioA
  7
  Zainstalować Windows to nie powód. Po to się maka kupuje by nie mieć Windows. Rosetta zabiera kilka procent wydajności. Nie jest to zatem jakiś duży problem. Ale fakt. Mac Pro w tym momencie przestaje mieć sens w większości zastosowań. Jedyna rzecz, która może trzymać kogoś przy Mac Pro to specjalistyczne karty rozszerzeń. Na przykład do video / audio. Nie zawsze się da zastąpić jakąś kartę wersją na Thunderbolt. Bo raz - wydajność mniejsza niż na PCI, dwa - zazwyczaj bardzo specjalistyczne karty dla wąskiej grupy odbiorców nie mają odpowiedników pod Thunderbolt. Ciekawi mnie jak właśnie to rozwiążą w wersji Mac Pro na ARM. Wydajnością się nie ma co martwić, będzie wystarczająca. Softem też nie - awaryjnie Rosetta daje radę, użytkownik nawet nie odczuwa, że coś jest tłumaczone na ARM pod maską. Pozostają gniazda kart rozszerzeń.
  • avatar
   sn00p
   6
   Grzegorz Świątek jaki jest sens pisania o nowościach od Apple skoro trollujesz już w nagłówku?
   • avatar
    Yamaraj6
    3
    Mac Pro ogólnie w całej historii ludzkości nie miał sensu. Komputer kilka razy droższy niż odpowiednik o tej samej wydajności z Windowsem na pokładzie, a do tego nie wiadomo za bardzo za co taka ogromna cena jest płacona.
    • avatar
     Barubar24
     2
     następny układ obstawiam M1 Ultra Pro, a po nim M1 Ultra Pro Max
     • avatar
      bunnyWoop
      2
      Kolejna osoba i kolejny serwis dają przykład jak dziennikarstwo to puste słowo. Ktoś tu ma za to ścisk dupy i mózgu, który uniemożliwia proste przekazanie informacji albo jej analizę.
      Oto przykład postawy, która odrzuca możliwość indywidualizmu czy stosowania rozwiązań wg konkretnych osobistych czy profesjonalnych zapotrzebowań.
      Ale do rzeczy.
      Mac pro, mimo że nazwa sugeruje zastosowania profesjonalne, nie jest maszyną specjalistyczną i jest ni mniej ni więcej tylko sprzętem pro, którą można też robić zadania "nie pro".
      Nie wiem skąd pomysł, że windows to środowisko profesjonalne. Jest to niemal czysto system konsumencki, w którym można wykonywać zadania pro i to jest istotna różnica.
      Windows to śmietnik technologiczny a zastosowane rozwiązania odbierają chęć życia. Są tacy co to lubią albo im to nie przeszkadza i to jest ok.
      Idąc dalej, system typu PC jest tak zdefragmentowanych rozwiązaniowo, że dwa identyczne sprzęty, na tych samych sterach i komponentach i sklonowanym systemie może skrajnie różnie reagować.
      Dotyczy to oczywiście także systemu Macowego jak i każdego innego i dlatego mamy "tolerancje".
      Niestety system PC ma zdecydowanie dużo więcej zmiennych niż mac.
      "Aktualizacja Maca Pro. Bardzo drogo i bardzo bez sensu"
      Serwis technologiczny który produkuje takie potworki dziennikarskie nie ma racji bytu.
      Koniec końców, jeśli ktoś nie rozumie, czegoś takiego jak grupy docelowe, targeting, grupa odbiorców czy rynek zbytu nie powinien udzielać się na temat rynku technologicznego.
      Rynek dla produktów Apple istnieje i ma się wyśmienicie, nawet jak jest zbyt drogi dla większości Polaków.
      Autorowi nie mieści się w głowie, że ktoś nie chce składać swojego kompa, albo uczyć się czym jest GPU albo taktowanie czy też bloatware, że ktoś po prostu chce coś plug&play ze zintegrowanym środowiskiem, niezależnie od tego czy złym czy dobrym. Są to wybory osobiste każdego z nas i dobrze że ciągle je mamy.
      Tak właśnie powinno to wyglądać, bez pouczania, wyśmiewania, kpienia czy pobłażliwego traktowania.
      Ale do tego trzeba mieć kulturę i otwarty umysł a nie podejście trola i światopogląd autorytarny gdzie wszyscy muszą myśleć i robić tak jak ja.
      • avatar
       danieloslaw1
       1
       Długo na renomie nie pociagną
       • avatar
        pawluto
        -2
        Wygląda jak dawna tarka do bułki czy warzyw...hahahahaha
        • avatar
         Raider0001
         -4
         czyli najtańszy zestaw za 10 799zł wolniejszy o trochę od Core i5 12600k, nie mający GPU w tej cenie... padło
         • avatar
          FunkyKoval
          0
          APPLE dziwaczy tak jak wtedy, kiedy Jobs wracał do firmy a APPLE było na krawędzi bankructwa. Mieli niezrozumiałą ofertę dla klientów, to wtedy im narysował słynną tabelkę według której mieli zrobić nową ofertę produktów.
          • avatar
           Marucins
           0
           Żaden powyższych ten i ten jest "Nadroższy"