Ciekawostki

Proteus - ten robot Amazona odciąży ludzi

przeczytasz w 1 min.

Proteus to najnowszy i zarazem najbardziej zaawansowany technologicznie robot magazynowy Amazona. Tkwi w nim niemały potencjał.

Oto robot Proteus – to nim Amazon chce odciążyć ludzi

Potrafi podnosić, przenosić i odkładać przedmioty, a przede wszystkim przewozić wózki po brzegi wypełnione paczkami, nie powodując przy tym żadnego zagrożenia dla ludzkich pracowników – pierwszy w pełni autonomiczny robot magazynowy Amazona nazywa się Proteus i ma przynieść prawdziwą rewolucję w magazynach.

Proteus wykorzystuje „zaawansowaną technologię bezpieczeństwa, percepcji i nawigacji”, aby móc dzielić środowisko pracy z ludźmi. Gdy człowiek staje na jego drodze, robot błyskawicznie się zatrzymuje i kontynuuje pracę dopiero wtedy, gdy jest „czysto”. To właśnie dzięki temu ma realnie odmienić pracę w magazynach. 

Roboty w magazynach Amazona

Ten i inne roboty Amazona (bo firma ma ich co najmniej kilka) mają przyczynić się do poprawy efektywności bezpieczeństwa w magazynach. Zredukują konieczność ręcznego przenoszenia ciężkich przedmiotów, a także pochylania i wspinania się po nie. Nie zastąpią, lecz odciążą ludzi na tyle, ile to możliwe. A przynajmniej takie są plany. 

Wśród innych nowych rozwiązań znajdują się między innymi: Cardinal (robotyczne ramię do odbioru paczek, odczytu etykiet i segregacji przesyłek) oraz oparta na sztucznej inteligencji technologia do skanowania kodów kreskowych. Dziś pracownicy muszą używać ręcznych skanerów, a ten program jest w stanie zrobić to za nich i to w błyskawicznym tempie. 

Źródło: Amazon, The Verge, Engadget

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  1
  "Potrafi podnosić, przenosić i odkładać przedmioty, a przede wszystkim......"
  Dość ogólnikowe stwierdzenie. Nie wspomniano na wstępie, że te pod te "przedmioty" to on musi wjechać, a to bardzo ogranicza zasięg twierdzenia "Potrafi podnosić, przenosić i odkładać", bo warunki wstępne są bardzo szczególne. Pewien robot od Boston Dynamics (nie mówię o tym humnoidalnym) też potrafi "podnosić, przenosić i odkładać", choć jest dużo bardziej zaawansowany od tego wózka....
  • avatar
   Marti99
   1
   Nie zastapi ludzi. Przynajmniej nie w 1szej generacji ;) Musi troche pojezdzic i go musza dopracowac w potem naiwnoscia byloby myslec ze tego nie zrobi.
   • avatar
    xmexme
    1
    Odkurzaczem podnosić wózek w górę żeby przestawić go w inne miejsce, to mocno nie ekonomiczne rozwiązanie.
    • avatar
     levusek1992
     -2
     Ciekawe co jak wjedzie tym małym kółkiem w kawałek rozwalonej palety albo leżącego kartonu. To musiałby być całkowicie autonomiczny magazyn. Ludzie to najgorszy czynnik
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      amazon robi wszystko by roboty zastąpiły ludzi. najlepiej aby ludzi w magazynie było jak najmniej. można by uznać że to jest ok. ale najgorsze jest w tym to, że to ludzie muszą się dopasować do robotów, i dbać o swoje bezpieczeństwo nawet jak roboty się zachowują w sposób nieprzewidywalny.

      btw. amazon wreszcie zadbał o pracowników. jest wyznaczone krzesełko pod kamerką, na którym można sobie chwilę posiedzieć.
      jest też niestety sporo materiału video na youtube, które sugerują że amazon ma spore problemy z właściwym udzieleniem pomocy przedmedycznej, związanej z przypadkami nagłego zachorowania, np. zawału czy udaru. bo priorytetem jest kasa nie człowiek.

      aha. strajki pracowników amazonu w wielu krajach z listy tych bogatych finansowo, przypadają zazwyczaj na czas największych sprzedaży. ciekawe dlaczego tak się dzieje (tzw. tajemnica publiczna).
      • avatar
       cyna76
       0
       Bardzo fajny ten odkurzacz , ile kosztuje ?