Płyty główne

AMD blokuje obsługę Ryzen 5000 na starych płytach? Ujawniono zaskakujące informacje

przeczytasz w 2 min.

Mówi się, że wsteczna kompatybilność to jeden z głównych atutów procesorów AMD. Czy aby na pewno? W sieci pojawiły się głosy, że producent sztucznie ogranicza obsługę modeli Ryzen 5000 na starych płytach głównych z serii 300.

Procesory Ryzen 5000 (Vermeer) pierwotnie miały działać tylko na płytach głównych A520, B550 i X570, ale AMD postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępniło producentom płyt głównych mikrokod do obsługi jednostek także starszych modelach B450 i X470 (z ograniczoną funkcjonalnością).

Płyty główne ASRock X370 z obsługą procesorów Ryzen 5000

Ostatnio temat odżył za sprawą firmy ASRock. Producent postanowił pójść o krok dalej i udostępnił nieoficjalne BIOS-y z obsługą Ryzenów 5000 dla niektórych płyt głównych X370 (mówimy więc o wsparciu, jakiego nie zapewniało AMD).

AMD Ryzen 5 5600X na płycie głównej AMD X370
Procesor AMD Ryzen 5 5600X działający na płycie głównej ASRock X370 Taichi

Oliwy do ognia dodał post jednego z użytkowników forum HardwareLuxx, w którym pojawiła się informacja od jednego z pracowników firmy ASRock – producent podobno dostał ostrzeżenie od AMD, aby nie wydawać BIOS-ów dla płyt głównych X370. Pliki z BIOS-ami były więc udostępnione nieoficjalnie.

Niestety otrzymaliśmy ostrzeżenie od AMD, że (płyty główne) X370 nie powinny obsługiwać procesorów Vermeer. Oczywiście, jakiś klient nie utrzymał tego w tajemnicy, co zauważyło AMD i powiedziało, że ASRock nie powinien tak robić. Załączony plik to ostatni BIOS, który mogę ci udostępnić, przekaż go użytkownikowi w nieoficjalny sposób.

AMD blokuje obsługę procesorów Ryzen 5000 na starych płytach głównych?

W sieci zawrzało, bo z przekazanej wiadomości można wywnioskować, że to AMD blokuje obsługę procesorów Ryzen 5000 na starych płytach głównych. Taka decyzja mogłaby nadszarpnąć wizerunek „czerwonych” - szczególnie, że są oni kojarzeni właśnie z prokonsumenckim podejściem w tych sprawach.

Na ten moment trudno jednak potwierdzić tę teorię (znamy wersję tylko jednej strony). Pojawia się też kilka niewiadomych. Nie wiadomo dlaczego producent miałby sztucznie blokować wsparcie - w końcu w przypadku modeli Ryzen 3000 takiej obsługi też miało nie być, ale producenci ostatecznie i tak wydali BIOS-y. Zagadką jest również brak wsparcia dla modeli B350, A320 i niektórych X370.

Czekamy aż producent odniesie się do sprawy.

Źródło: HardwareLuxx, ASRock, HKEPC

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zef1r
  2
  Ale jak się AMD odkuło. Kiedyś można było wyhaczyć Athlonka za 3 stówy, a teraz jak dali łupnia Intelowi to takiego przeciętnego Ryzena X5600 za 1,5k sprzedają. Gdyby Intel nie dał ciała to by po 500 zł chodziły.
  • avatar
   zack24
   2
   Na co tu narzekać? Niebiescy co procek to nowa podstawka, a czerwonym zarzuca się, że nie chcą wspierać starej platformy. Dopiero co była artykuł, że można sobie Samsunga S8 posłać na emeryturę, a jaka jest relacja ceny płyty x370 do ceny nowej słuchawki, której producent zakup poniekąd wymusza?
   Tak przy okazji, zmieniasz procek AMD na nowszy i wszystko pasuje wraz z chłodzeniem, a weź zgub spinki czy inne pierdoły pod Intela to dojdzie również koszt nowego coolera.
   Niech blokują, niech sprytni piszą swoje biosy, a odważni niech testują!
   • avatar
    KMN123
    1
    Co tu komentować? Stare MB (B350, A320, X370) nie wykorzystają możliwości CPU serii 5000 (chociażby PCIe 4.0, nowych SSD M.2 4x4.0). Dla nich można zastosować CPU z rodziny 3000 lub 4xxxG. Czy znajdzie się entuzjasta, który do A320 chciałby włożyć R9 5950X?... Jaki jest sens takiego upgrade-u? 4kPLN za procka do płyty za 200 PLN, która za chwilę i tak będzie awaryjna (tanie kondensatory)? Nie sądzę, żeby AMD zabroniło celowo przygotowywanie nowych biosów do starych MB. Uwaga ze strony AMD może wynikać jedynie z pewnych zapisów umów pomiędzy odbiorcami chipsetów i producentów MB, a nie z celowego ograniczania funkcjonalności.
    • avatar
     Ad_Lou
     0
     czyżby postawa pro konsumencka miała swoje granice ? :P brzmi to nieco jakby próbowali przenieść na amd odpowiedzialność za to, że ludzie muszą wymienić płyty, a przecież to oni zarobią na wymianie mobo? czy to ja tutaj czegoś nie ogarniam?
     • avatar
      Shiriu89
      0
      ...A ja cały czas czekam na możliwość uruchomienia 5900X na X370. Oby nie podążyli drogą Intela i nie bawili się w sztuczne ograniczanie żywotności produktów.
      • avatar
       Silverstar
       -1
       Od początku było jasne że stare płyty z serii 300 nie obsłużą Ryzena z serii 5000. Asrock nie powinien wydawać biosów pozwalających na obsługę nawet jeżeli technicznie jest to możliwe. Jednak zawsze się znajdzie jakiś bałwan i teraz powinien ponieść tego konsekwencje.
       Niektórzy mogą być zbulwersowani tym, że wsparcie jest ograniczane, jednak AMD jak na razie wywiązuje się z obietnic dotyczących wsparcia dla MB a nikt nie obiecywał że stare rozwiązania będą wspierane w nieskończoność.
       • avatar
        awesome1337
        -6
        Fake news, wszyscy wiedzą że amd cant do no wrong
        Pewnie to Intel zapłacił asrockowi żeby takie coś mówili

        Potwierdzone info
        • avatar
         Kenjiro
         0
         Nie wiadomo, jak wyglądała wiadomość, aczkolwiek mam podejrzenia, że jeden z pracowników technicznych AMD odpisał innemu technicznemu w Asrocku, że ma d... nie zawracać problemami, gdyż AMD nie wspiera powiązania chipsetów serii 300 z procesorami serii 5000. Z takiej wiadomości został wyciągnięty wniosek A, a dalej był już głuchy telefon i na reddicie mamy wniosek X...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          skoro AMD nie chce dowolnie parować płyt(chipsetów) i procków, niech po obu stronach wprowadzi kody kompatybilności i tyle. nie widzę przeszkód, by w obecnej sytuacji AMD pozostawiło kwestię zgodności samemu producentowi z klauzulą, że samo AMD takiej konfiguracji nie wspiera. i pozamiatane.

          niestety AMD idzie inną drogą, dlatego nie mam ochoty wywalać większej kasy na najnowsze konstrukcje. pozostaję przy tych starszych.