Procesory

Procesory Ryzen 4000 "Zen 3" nie pojawią się na rynku? AMD może mieć inny plan

przeczytasz w 1 min.

Ciągle czekamy na premierę nowych procesorów AMD Ryzen, które będą korzystać z mikroarchitektury Zen 3. Do tej pory myśleliśmy, że będą one należeć do serii Ryzen 4000, ale wcale nie jest to takie pewne.

Nowe procesory AMD mają należeć do serii... Ryzen 5000

Jak wskazuje jeden z użytkowników forum ChipHell, słynącego z przecieków na temat nowych sprzętów, procesory AMD z rdzeniami Zen 3 mają należeć do serii Ryzen 5000. Oznaczałoby to, że producent pominie serię Ryzen 4000 w tradycyjnych układach CPU.

Decyzja o pominięciu serii Ryzen 4000 może mieć więcej sensu niż to się wydaje. Firma AMD niedawno wydała desktopowe procesory z serii Ryzen 4000. Tyle tylko, że tak naprawdę są to modele APU, gdzie połączono rdzenie Zen 2 i grafikę Vega. Dodanie do tej samej serii nowych modeli Zen 3 mogłoby spowodować zamieszanie (podobne, jak w przypadku serii Ryzen 3000 - mamy tutaj zarówno procesory z generacji Zen 2, jak i układy APU z rdzeniami Zen+).

Nowe procesory AMD – co o nich wiemy?

Kolejna generacja procesorów AMD Ryzen ma bazować na architekturze Zen 3 i będzie produkowana w 7-nanometrowej litografii TSMC. Możemy oczekiwać poprawy wydajności, ale szczegóły na ten temat póki co są owiane mgłą tajemnicy.

AMD - plany wydawnicze procesorów

Osoby, które planują modernizację sprzętu, powinna ucieszyć deklaracja kompatybilności – producent potwierdził, że nowe procesory będzie można zamontować na płytach głównych AMD AM4 z serii 400 i 500 (nie będzie potrzeby zakupu nowego modelu).

W sieci krążą przecieki na temat próbek inżynieryjnych procesorów, ale wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższych miesiącach - jakiś czas temu szefowa AMD ujawniła, że nowa generacja procesorów Zen 3 ma pojawić się jeszcze w tym roku. Czy będą to modele Ryzen 4000 czy Ryzen 5000, dla klientów tak naprawdę nie powinno mieć to istotnego znaczenia.

Źródło: ChipHell

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  12
  I to byłby bardzo roztropny krok, bo rozjazd w numeracji Ryzenów powoduje coraz większe zdumienie klientów, które może się przerodzić w niechęć.
  • avatar
   danieloslaw1
   6
   na innych portalach podają ze 4950x ma 4.8ghz w boost. No ale mają miec napięcia do kazdego rdzenia. OBY sie taki 16 jajowiec albo jak bedzie mial wiecej krecił do 4.8 na wszystkich eh mokry sen
   • avatar
    awesome1337
    3
    jeżeli będą się dobrze tego trzymać w przyszłości to spoko, obecne nazewnictwo (kolejnych generacji) jest kompletnie bez sensu
    • avatar
     hexon6
     2
     Podobno próbka ma turbo do 4,8GHz, więc jest dobrze, zobaczcie ile miała próbka przed wypuszczeniem Ryzen 3000, a ile miała w rzeczywistości(R7 3800x 4.5 GHz): https://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-ryzen-3000-probka-inzynieryjna-procesora-zen-2.html 5Ghz będzie spokojnie osiągalne na każdym procku.
     • avatar
      raffal81
      2
      Dobra mnie ciekawi czy te ryzeny 4700G czy jakoś tak, które mnie interesowały w końcu będzie można kupić ?
      • avatar
       kitamo
       1
       "Czy będą to modele Ryzen 4000 czy Ryzen 5000, dla klientów tak naprawdę nie powinno mieć to istotnego znaczenia."

       Intel zmienił tylko grafikę na pudełku i już afera wielka a AMD zmienia całkowicie nazewnictwo serii i to się chwali? :)
       • avatar
        KENJI512
        -11
        Jak oni jednak nie wydadzą Zen3 według obietnic dla desktopowych Ryzenów 4000, to chyba kupię Intela dla równowagi, po takim ruchu. Było obiecane, więc niech nie bawią się w obiecanki cacanki. Zawsze mogą dać w mobilnych wyższą generację i tak wyrównać.
        • avatar
         racedriver
         -11
         szykuje się parta odgrzewanych kotletciorów - w amd jak zwykle po staremu