Dyski

AMD porzuca StoreMI i przygotowuje lepszą technologię. Pytanie czy jej potrzebujemy...

przeczytasz w 1 min.

Technologia AMD StoreMI miała zrewolucjonizować rynek tanich komputerów, ale ostatecznie przeszła bez większego echa. Wiemy, że szykują się tutaj zmiany.

AMD porzuca technologię StoreMI

Technologia StoreMI została opracowana jako alternatywa dla konkurencyjnego rozwiązania Intel Optane (tak naprawdę była to zmodyfikowana wersja oprogramowania FuzeDrive firmy Enmotus, która została bezpłatnie udostępniona użytkownikom platformy AMD).

AMD StoreMi vs Intel Optane

Jak działała funkcja? StoreMI pozwalało na wykorzystanie nośnika SSD do przyśpieszenia działania HDD. W odróżnieniu od rozwiązania Intela, funkcja działała z dowolnym nośnikiem i pozwalała na wprowadzenie dodatkowego buforu z pamięci RAM.

AMD StoreMi vs Intel Optane

W teorii wszystko wyglądało pięknie – komputer z „twardzielem” działał dużo szybciej, a użytkownik miał do dyspozycji pojemność obydwóch dysków. Gorzej w praktyce. Ceny SSD poszły mocno w dół, więc lepiej było kupić od razu taki nośnik. Ostatecznie StoreMI przeszło bez większego echa.

Okazuje się, że technologia została porzucona także przez AMD. Z końcem marca usunięto instalkę ze strony producenta (jeżeli ktoś miał zainstalowany program, oczywiście nadal może z niego korzystać, ale producent nie oferuje tutaj wsparcia technicznego).

W planach ulepszona technologia

Producent zapowiedział, że obecnie pracuje nad rozwiązaniem zastępczym z nowymi funkcjami. Najprawdopodobniej byłaby to autorska technologia.

AMD skoncentruje swoje zasoby programistyczne na rozwiązaniu zastępczym ze zmienionym zestawem funkcji

Nowa funkcja miałaby zostać udostępniona jeszcze w tym kwartale. Pytanie czy rzeczywiście potrzebujemy takiej technologii, skoro nośniki półprzewodnikowe w komputerach wyparły tradycyjne dyski talerzowe. Trudno jednak na tę chwilę wyrokować, więc czekamy na oficjalną premierę.

Źródło: AMD, Overclockers3D

Zobacz inne newsy o dyskach SSD:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  2
  ciekawe czy to będzie inne softwarowe rozwiązanie czy planują wypuścić konkurencje dla optane
  jeżeli ta 2 opcja to powinno pomoc sprzedaży serwerowego sprzętu bo optane przyciąga wielu klientów nawet jeżeli xeony nie sa tak atrakcyjne jak epyc

  taki facebook z pół roku temu wymienił większość swoich SSD na własnie dyski optane
  • avatar
   kitamo
   1
   Gdzies na wysokosci 2018 roku pisałem o tym ze to rozwiązanie nie przetrwa. Już wtedy było wiadomo że storeMi będzie rozwiązaniem dla nielicznych osób ale niczym co mozna poważnie wykorzystać w świecie.
   Raczej dodatkowy mały ficzer dla pojedynczych użytkowników.
   • avatar
    sn00p
    0
    Konserwatyzm na rynku IT równa się rychła śmierć. Lepiej wprowadzać nowe rozwiązania i nie odnieść sukcesu niż zamulić się w starej technologi i próbować jeszcze coś z niej wycisnąć. AMD najlepiej to rozumie i pokazuje na przykładzie swoich CPU.
    • avatar
     loccothan
     0
     Od lat używam Primo Cache.
     RAM cache dla NVMe, a pod zwykłe HDD cache z SSD + RAM.
     Jesli chodzi o zwykłe HDD, to długie jest pierwsze uruchomienie, 2,3 już śmiga jak SSD.
     • avatar
      matikiller
      0
      "Pytanie czy rzeczywiście potrzebujemy takiej technologii, skoro nośniki półprzewodnikowe w komputerach wyparły tradycyjne dyski talerzowe." Odważne stwierdzenia. Chciałbym zobaczyć, jak autor kupuje sobie 2TB ssd oraz porównanie ceny tego SSD do HDD. Nadal jest przepaść. Nie wspominająć już o firmach, czy osobach korzystających z dysków 2TB+, czyli 5, czy 10TB.
      • avatar
       soulfly777kris
       0
       Na stronie AMD już od kilku tygodni jest nowa wersja AMD StoreMI ale na Polskich portalach nie ma o tym ani słowa. https://www.amd.com/en/technologies/store-mi