Karty graficzne

Karta z dwoma rdzeniami Fiji przyłapana na konferencji VRLA [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Podwójny Radeon został wykorzystany do prezentacji możliwości gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive.

Falcon Northwest Tiki obudowa komputerowa
Obudowa Tiki ma tylko 4 cale szerokości, ale mieści najwydajniejsze karty graficzne

Firma AMD już od dłuższego czasu pracuje nad swoją topową kartą graficzną z dwoma rdzeniami Fiji - pierwsze informacje o niej pojawiły się już ponad pół roku temu, ale niedawno producent zdecydował się przesunąć jej premierę. Wygląda jednak na to, że debiut karty jest już bliski. Nowy model pojawił się bowiem na konferencji VRLA (Virtual Reality Los Angeles) przy okazji prezentacji gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive.

Dla wszystkich, którzy oczekiwali przecieków odnośnie specyfikacji, wydajności lub chociażby wyglądu akceleratora nie mamy dobrych wieści – producent jeszcze nie chce ujawniać takich szczegółów. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość i grzecznie poczekać do oficjalnej premiery. Tak tak, my też nie potrafimy wytrzymać :)

Na konferencji oczywiście pojawiły się gogle HTC Vive, a do ich prezentacji wykorzystano prototypowy komputer od firmy Falcon Northwest – konstrukcja ta została wyposażona właśnie w kartę graficzną z dwoma rdzeniami Fiji, a całość zamknięto w niewielkiej obudowie Tiki (bez problemu mieszczącej karty pokroju GeForce GTX Titan Z).

Na koniec zdjęcie "maszynki" od Antala Tunglera z zespołu Radeon Technologies Group.

 

Aktualizacja 01.02.2016 8:50

Falcon Northwest Tiki

Do sieci trafiło nagranie z konferencji, na której Roy Taylor ujawnił rąbka tajemnicy odnośnie wydajności akceleratora - wiceprezes AMD zapowiedział, że mamy do czynienia z najwydajniejszą konstrukcją na świecie, przy czym jej moc obliczeniowa wynosi około 12 TFLOPS.

O ile zapewnienia odnośnie najwydajniejszej konstrukcji były łatwe do przewidzenia, to moc obliczeniowa karty trochę zaskakuje - niestety negatywnie. Jest ona tylko o połowę wyższa względem pojedynczego Radeona R9 Fury X (8,6 TFLOPS) i niewiele wyższa od Radeona R9 295X2 (11,46 TFLOPS). Nie do końca wiadomo czym spowodowane są tak słabe osiągi, ale najbardziej prawdopodobne wydaje się drastyczne obniżenie częstotliwości procesorów graficznych w celu utrzymania niskiego poboru mocy i poziomu generowanego ciepła.

Powyżej możecie zobaczyć nagranie z konferencji AMD, natomiast sam fragment o wydajności podwójnej karty zaczyna się mniej więcej w 10:40.

Źródło: VideoCardz, Twitter, VRLA

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Gdzie ta karta? Nagłówek wprowadza w błąd.Zresztą często tak jest...
  • avatar
   anzeh
   3
   Karta z dwoma rdzeniami Fiji przyłapana na konferencji VRLA. Karta została natychmiast wyprowadzona przez ochronę jako że wnoszenie na konferencję więcej niż jednego rdzenia jest zabronione.
   • avatar
    shamoth
    -1
    Ja się tylko zastanawiam dlaczego nie zdecydowali się na projekt quad po 2 gpu na stronę? W końcu dzięki integracji HBM na chipe jest to do zrobienia, kwestia chłodzenia i zasilana ;)
    • avatar
     polios3
     -1
     295x2 miało problemy z używaniem całej mocy w grach przez błędy jego budowy. ciekawe czy FuryX2 będzie miał to poprawione
     • avatar
      Konto usunięte
      -20
      I tak go pewnie GTX 980 SLI zje więc o co ten cały show?
      • avatar
       polios3
       0
       niewiele więcej mocy ale można było się spodziewać tego... proces technologiczny sprawia że zużycie prądu jest dużym problemem. w końcu ten sam proces co 295x2