Karty graficzne

AMD testuje kartę Big Navi? Są przecieki o specyfikacji topowego Radeona

przeczytasz w 1 min.

Czekacie na konkurenta dla karty GeForce TX 2080 Ti? Co prawda topowy Radeon ma zadebiutować dopiero w kolejnych miesiącach, ale w laboratorium producenta podobno już trwają jego testy.

AMD mocno zaatakowało kartami graficznymi Navi – w tamtym roku pojawiły się modele Radeon RX 5500 XT, RX 5700 i RX 5700 XT, a niedawno dołączył do nich Radeon RX 5600 XT. Wiemy jednak, że to nie koniec ofensywy czerwonych i producent pracuje nad tzw. Big Navi.

Przecieki o specyfikacji topowej karty graficznej AMD Navi

W sieci pojawiły się przecieki, które informują o próbce inżynieryjnej topowej karty graficznej Navi (tzw. Big Navi). Układ podobno trafił do laboratorium AMD i jest poddawany wewnętrznym testom.

Według nieoficjalnych informacji, karta bazuje na rdzeniu Navi 21 z 80 blokami obliczeniowymi (CU – Compute Units) na bazie udoskonalonej architektury RDNA2. Teoretycznie powinniśmy otrzymać konkurenta dla GeForce RTX 2080 Ti... lub modeli z kolejnej generacji Nvidia Ampere.

Premiera topowej karty graficznej AMD Navi jeszcze w tym roku

Trudno zweryfikować czy plotki krążące w sieci są prawdziwe, więc sugerujemy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem. Pewnym jest, że karta oparta o Big Navi pojawi się jeszcze w tym roku – informacje te potwierdziła szefowa AMD.

AMD RDNA2

Z wcześniejszych informacji wiemy, że karty oparte o architekturę RDNA2 będą produkowane w technologii 7nm+. Dodatkowo powinniśmy oczekiwać wsparcia dla ray tracingu, którego brakuje w obecnych modelach Navi (RDNA).

Źródło: WCCFTech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Kibicuję AMD od... zawsze? Jednak TOP-owe konstrukcje, czyli segment gdzie liczy się wydajność a nie opłacalność zawsze był i wciąż jest niszowy. HighEnd kart grafiki do gier to max kilka procent rynku dGPU o znaczeniu bardziej wizerunkowym niż praktycznym. To jak oglądać olimpiadę, ciekawe co pokażą zawodnicy, jednak osobiście nigdy nie kupiłem karty grafiki do gier (czyli zabawki) za więcej niż 1000zł i tak już pozostanie. Swoje słabości trzeba temperować.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   1
   No to zakładając, że nie będą grzebać bardzo w tej nowej architekturze względem obecnej, gzie na jeden blok CU przypada 64 jednostki obliczeniowe, to to coś będzie ich miało 5112. Czyli dokładnie dwukrotność Radeona 5700XT. No ale jeśli udało im się sztuka z podwojeniem liczby rdzeni w świecie CPU z TR, bez podwojenia TPD i poboru mocy, to jestem w stanie uwierzyć, że coś takiego ma rację bytu i powstanie.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Jeszcze wiele wody upłynie zanim AMD doścignie NV w segmencie topowym. Problemem grafik AMD nie jest to że chipy są gorsze, mniej wydajne i tak dalej. One są bardzo wydajne, porównywalne z NV. Niestety sterowniki które AMD wypuszcza, nie są w stanie wycisnąć z grafiki maxa. To przychodzi zazwyczaj z czasem, kiedy AMD wypuszcza kolejne wersje sterów, lepiej zoptymalizowanych. W przypadku NV jest dokładnie na odwrót, skupiają się na najnowszych wypuszczonych grafach, i zazwyczaj najlepsza optymalizacja jest właśnie dla nich. Za to staresze edycje są traktowane coraz gorzej, i po prostu zwalniają na nowszych sterach, jeśli na rynku już istnieje nowa edycja.

    Druga sprawa, NV zrobiła bardzo wiele w sprawie przepychania do GPU rozkazów przez jednowątkowe API z DX11 i wcześniejszych. Jakoś to później dzielą już po przejściu przez DX11, co przyspiesza pracę. Zrobili dokładnie to, co MS wcześniej zawalił, i częściowo nadrobił w DX12. Tyle że wiele implementacji to pseudo DX12, które mają przebłyski wielowątkowości. Vulcan ma wielowątkowość od początku, po to został stworzony, na bazie prototypu AMD Mantle. Efekt jest taki, że typowo Radeony wygrywają w Vulcan i pełnym DX12, zaś w pseudo DX12 i wcześniejszych wygrywa GTX / RTX.

    AMD ma do nadrobienia jeszcze bardzo wiele, ale mają też mocno ograniczony fundusz w porównaniu z Intelem, a nawet z Nvidią. cudów nie ma. Laby trzeba wyposażyć, ludzi zatrudnić i im zapłacić, kupić jakieś technologie, a to jest jeszcze droższe jeśli celem jest otwartość architektury i uwolniony kod implementacji, z czym Nvidia ma poważny problem.

    No cóż, życzę by AMD w CPU nadal miało masę sukcesów, bo tylko to jest batem dla Intela aby przestali dozować nam technologię kroplówką, i to za zawyżoną kasę. Liczę na to, że w nowych generacjach ryzenów uda się też zredukować opóźnienia w komunikacji na wewnętrznych szynach w CPU, co jest powodem dlaczego AMD z RTX nie jest w stanie wycisnąć tyle co Intel. Niestety bardzo mało się o tym pisze. W każdym razie w serii Ryzen4xxx jest już bardzo blisko :)

    Jednocześnie mam nadzieję że jak AMD ugruntuje swoją pozycję, to nie zrobi tego błędu co Intel i Nvidia, tj. brudne zagrywki, nie konkurowanie lecz niszczenie konkurenta, sięganie po monopol i działanie jak monopolista.

    Co do AMD i GPU, mam też nadzieję że w końcu potną grafikę na kawałki tak jak to zrobili z CPU, co powinno tak jak w CPU znacznie zjechać z kosztami produkcji. To nie je
    • avatar
     sn00p
     -3
     Po co nam jakieś przecieki? Na youtube mamy informacje po testach. Temperatura w stres testach i wydajność robią wrażenie youtube.com/watch?v=g--T9dNrn8Q
     • avatar
      Torrentowy Pirat
      -4
      Jak tu zrobić dobrą reklamę i zapowiedź produktu, o której każdy będzie mówił i pisał, nie wydając ani dolara? Zrobić super tajny przeciek/wyciek :D