Procesory

AMD: udziały w rynku CPU ciągle kiepskie

przeczytasz w 1 min.

Niskie ceny procesorów AMD najwidoczniej nie skutkują. Udział w rynku jednostek centralnych ciągle pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o firmę AMD. Intel z kolei ma się świetnie i cieszy się fantastycznymi wynikami.

Jak wynika z najnowszych badań opracowanych przez Mercury Research, udział AMD w rynku procesorów to 17,7 proc., podczas gdy Intel ma aż 81,2 proc. Zdecydowanie częściej wybieramy układy Core 2, mimo że stosunek ceny do wydajności niektórych Phenomów jest naprawdę dobry.

Okazuje się, że najnowsza strategia AMD nie bardzo skutkuje. Dlaczego? Ponieważ jest – najprawdopodobniej – nietrafiona. AMD wprowadziło kilka istotnych obniżek cenowych. Obecnie procesory takie jak trzyrdzeniowy X3 8450 czy czterordzeniowy X4 9550 kupimy za odpowiednio niespełna 100 oraz 145 dol. (ceny podajemy za serwisem Pricegrabber.com). Jednak to nie procesorami desktopowymi AMD powinien się martwić, lecz jednostkami mobilnymi.

Rynek komputerów biurkowych nie ma się obecnie tak dobrze jak segment laptopów i netbooków. Ogólny wzrost sprzedaży procesorów wynosił w 3 kwartale 13,3 proc., ale wynik ten zapewnił przede wszystkim segment rynku procesorów mobilnych, których wzrost wynosił 27 proc. Laptopy, a już tym bardziej netbooki, kupujemy teraz bardzo często, podczas gdy klientów standardowych desktopów nie przybywa tak dużo jak dawniej.

Dlatego dziennikarze PC Magazine wywnioskowali, że AMD powinna skupić się obecnie przede wszystkim na procesorach mobilnych, ponieważ to właśnie ten rynek zapewnia aktualnie najwyższe zyski. Warto wspomnieć, że modne dziś netbooki najczęściej wyposażone są w procesor Intel Atom, kiedy zaś AMD nie oferuje żadnej platformy, która mogłaby trafiać do tych tanich komputerków. Koncern pracuje co prawda nad platformą o roboczej nazwie Bobcat, ale Intel już od długich miesięcy zbija majątek na „atomowym biznesie”.

Najwyższa pora aby AMD porządnie wzięło się za laptopy i netbooki. Bez wątpienia to właśnie na tym polu firma traci najbardziej.

Źródło:TG Daily.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jedyna szansa na odzyskanie równowagi to przeniesienie części obliczeń na kartę graficzna i to wtedy AMD będzie miało lepiej bo Intel ma słabe układy graficzne. Karty graficzne to przyszłość.
  • avatar
   ArmaQ
   0
   A tendencja nie ma być odwrotna?! Procesor GPU zaimplementowany jako jeden z rdzeni CPU?
   • avatar
    Thompson
    0
    Nie powiedziałbym że intel ma słabe układy graficzne. Prawda jest taka że to NVIDIA ciągle robi najwydajniejsze karty na rynku. Cena to inna sprawa. Radeony nigdy nie były w stanie dobić do osiągnięć GeForce'ów.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     poczekajmy trochę to zobaczymy kto nie będzie w stanie kogo dogonić, bo AMD od niedawna w grafiki weszło, na wiosnę będą nowe modele i wtedy się zobaczy. A jak AMD by skupiło się tylko na układach graficznych to by porażka była bo ceny intela by jeszcze skoczyły :/
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      #thompson a co ma dobre karty? AMD musi korzystać i iść w tym kierunku bo jak Intel skapnie się o co chodzi to będzie za późno.
      • avatar
       Szymon331
       0
       Mam nadzieję że AMD pozostanie jednak przy komputerach biurkowych, że będzie konkurencją dla Intela. W przeciwnym wypadku Intel ogłosi hegemonię na rynku czego konsekwencją będą nienaturalnie wysokie ceny...
       • avatar
        nazaropeth
        0
        AMD nie raz pokazało, że gdzie Intel nie może, tam "durona" wciśnie :) Choć fakt, przydałby się absolutnie nowy procesor... Jednak obniżka cen układów AMD780/790 także korzystnie odbiłaby się na sprzedaży procesorów: AMD Athlon + Chipset AMD = tanie media center. A co do mobilnych platform, to wystarczyłoby obniżyć minimalne napięcie procesora... sam w stacjonarnym mam 5600 na Wolfdale gdzie procesor pracuje stabilnie z napięciem 1,2V zamiast 1,35 a jednordzeniowy LE1620 działał z napięciem 1,05V przy nominalnym 2,4GHz... Czas pokaże. Puma musi rozwinąć skrzydła i trafić do "tanich" notebooków pokroju ACERA Extensa 5220.