Karty graficzne

AMD zapowiada nowe Radeony. Poznaliśmy też wydajność układu

przeczytasz w 2 min.

Jesteśmy po premierze pierwszych kart graficznych AMD RDNA 2, ale sporo graczy wyczekuje kolejnych, słabszych modeli. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Wprowadzenie kart RDNA 2 było jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku, niemniej jednak póki co na rynku zadebiutowały tylko topowe modele: Radeon RX 6900 XT, Radeon RX 6800 XT i Radeon RX 6800. Wiemy jednak, że w planach producenta są kolejne modele.

AMD zapowiada nowe karty graficzne do gamingowych laptopów

Podczas ostatniej konferencji, producent zapowiedział mobilne wersje kart RDNA 2 dla gamingowych laptopów – wiemy, że w planach jest kilka układów, które będą konkurować z modelami GeForce RTX 3000. Specyfikacja nowych konstrukcji nie została ujawniona.

Żeby trochę podsycić atmosferę, producent zademonstrował potencjał jednego z nowych modeli. W tym celu odpalono grę DiRT 5 w rozdzielczości 1440p i ustawieniach Ultra High. Prezentację możecie zobaczyć na filmiku poniżej:

Co prawda licznik fps-ów został zasłonięty, ale producent twierdzi, że płynność animacji przekraczała 60 fps, co wydaje się bardzo dobrym wynikiem (podobne osiągi oferuje desktopowy Radeon RX 6800).

Mobilne karty graficzne AMD Radeon RDNA 2 mają zadebiutować w pierwszej połowie bieżącego roku (zakładamy, że w tym samym terminie pojawią się gamingowe laptopy z takimi układami).

AMD - zapowiedź nowych kart Radeon RDNA 2

Kiedy nowe karty Radeon RX 6000 dla komputerów?

Co prawda większość czasu poświęcono mobilnym układom, ale producent potwierdził, że przygotowuje również nowe karty dla desktopów.

AMD Radeon RX 6700 i RX 6600

Szczegóły na temat planowanych modeli nie zostały ujawnione, ale na jednym ze slajdów pojawiły się zdjęcia dwóch tajemniczych konstrukcji z jednym i dwoma wentylatorami. Czyżby był to Radeon RX 6600 i Radeon RX 6700?

Nowe karty dla komputerów też mają zadebiutować w pierwszej połowie roku. Miejmy nadzieję, że ich dostępność będzie lepsza niż obecnych modeli, których zakup graniczy z cudem.

AMD już pracuje nad kolejną generacją kart graficznych RDNA 3

Na tym plany producenta się nie kończą - wiemy, że inżynierowie już pracują nad kolejną generacją kart opartą o architekturę RDNA 3. Podczas wywiadu dla mediów, potwierdzono, że nowe konstrukcje mają odznaczać się jeszcze lepszą efektywnością energetyczną względem modeli RDNA 2.

Źródło: AMD, AnandTech

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  9
  Karty widmo , amba fatima było i nima :D
  • avatar
   Lukasz Migda
   6
   Brak dostępności to po pierwsze. A po drugie rynek zbytu, nasz kraj nie bardzo liczy się na światowym rynku, więc nikt sobie głowy nie zawraca wobec kilku tysięcy układów sprzedawanych w PL, a kilkanaście milionów w Chinach, Indiach, Japonii, Korei czy w USA. Jakby ktoś nie zauważył to u nas na Wisłą zaczyna brakować niemal wszystkiego, a ceny resztek sprzętu "wyprzedażowego" osiągają absurdalne ceny. Wszystkiemu winna jest owa "pandemia", która nie jest już kwestią zdrowia, a wirus zagnieździł się w świadomości polityków i mediów, którym się ten stan podoba. Mają z tego niezłą pożywkę. Kolejna sprawa to Brexit. Nie każdy jest świadomy ile handlu przechodzi przez Londyn. Następnie to wewnętrzna gospodarcza polityka naszych decydentów, podnoszą podatki jednocześnie "oboszczeniami" zakazują czerpać zyski. Nasz kraj czeka bankructwo, a po nim "Komunizm v2.0". Tak jeszcze ze 3 lata będzie zanim ludzie przywykną, urobieni do konsystencji kisielu. A tu się martwicie o dostępność kart graficznych, bo w gierkę chcecie pociupać....
   • avatar
    Kapitan Nocz
    2
    ciekawe na jakiej zasadzie trwają prace nad nowymi architekturami w momencie gdy obecną testuje się właśnie na użytkowniakach? Skąd pewność przy zapowiedzi nowej architektury, ze będzie szybsza od obecnej i w przypadku roadmap, ze na danej architekture przypadnie np jej 3 generacje? Jeśli jakieś roziązania sa wiadomo na kilka generacji do przodu to czy projektowanie architektury opiera się głownie na jej stopniowaniu z planowanym znoszeniem ograniczen?
    • avatar
     szymcio30
     2
     DIRT 5 gra która najlepiej chodzi na Radeonach wiec wiadomo trzeba się tym pochwalić. RX 6700 LUB 6700XT będzie dobra karta widmo do 1440p
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      niech zapowiadają, byleby to było dostępne. niech w końcu zrobią to na chiplecie, inaczej faby im tego nie wyprodukują z rozsądnym uzyskiem.
      • avatar
       ElFi_
       0
       Dobrze, że zapowiadają nowe, ale czy stare to już można kupić czy jeszcze nie?