• benchmark.pl
 • Foto
 • Xiaomi umieści wysuwany obiektyw w smartfonach. Nadchodzi przełom?
Foto

Xiaomi umieści wysuwany obiektyw w smartfonach. Nadchodzi przełom?

przeczytasz w 1 min.

Xiaomi zapowiada wprowadzenie do swoich smartfonów wysuwanego obiektywu, który ma znacząco poprawić jakość wykonywanych zdjęć.

Fotografia smartfonowa jest popularniejsza z roku na rok, dzięki coraz lepszej jakości obrazu oferowanej przez producentów. Jednak smartfony jeszcze długo nie prześcigną najlepszej lustrzanki.

Tradycyjne modele aparatów fotograficznych stanowią inspirację w tworzeniu ich mniejszych wersji upchanych w naszych telefonach. A Xiaomi właśnie poinformowało o stworzeniu aparatu z wysuwanym obiektywem, który potencjalnie może zmienić fotografowanie smartfonem.

Telefon Xiaomi z wysuwanym obiektywem

Podczas konferencji w Pekinie, Xiaomi pochwaliło się autorskim opracowaniem najnowszej technologii obiektywów. „Wysuwana konstrukcja optyczna została zaprojektowana tak, aby kompaktowo mieściła się w smartfonie i mogła się wysunąć w razie potrzeby.” - możemy przeczytać na blogu Xiaomi.

Wysuwany obiektyw będzie umożliwiał ustawienie szerokiego otworu przysłony, co zwiększy ilość wpadającego światła o 300%. Zapewni to większą wydajność aparatu w kiepskim świetle, zwłaszcza podczas robienia zdjęć nocą. Fani portretów powinni być zadowoleni prawdziwą głębią ostrości, która stworzy pięknie rozmyte tło.

Na filmie widać, że obiektyw wysuwa się automatycznie i można robić świetne zdjęcia makro.

Xiaomi wspomina również o wprowadzeniu nowej technologii stabilizacji obrazu, która redukuje wstrząsy i ma zwiększyć ostrość zdjęć o 20%. Nie podano jednak żadnych informacji na temat ogniskowej, zatem nie wiadomo, czy będzie można korzystać z zoomu. Zakres przysłony także pozostaje tajemnicą.

Firma zapowiedziała dalszą pracę nad wdrażaniem profesjonalnych technologii obrazowania, by zdjęcia robione telefonem stały się jeszcze lepsze. Istnieje szansa na to, że w przyszłości będziemy mieć w smartfonach aparaty z możliwościami zbliżonymi do lustrzanek czy bezlusterkowców.

Opracowana technologia jest w końcowej fazie testów, zatem już całkiem niedługo powinny pojawić się pierwsze urządzenia z wysuwanym obiektywem od Xiaomi. Jak myślicie, będzie to przełom fotografowania telefonem?

Źródło: Xiaomi, Sparrow News

Warto zobaczyć również:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  7
  A co ma wspólnego wysuwany obiektyw z wielkością przesłony? Ba, nawet otwór względny obiektywu to przecież średnica otworu dzielona przez ogniskową, co znów nie ma zbyt wiele wspólnego z długością obiektywu (długość obiektywu nie ma bezpośredniego wpływu na ogniskową, konstrukcja i wynikająca z niej długość owszem, ale akurat w tym przypadku w drugą stronę - im dłuższa ogniskowa przy tym samym otworze względnym, tym dłuższy obiektyw).
  Za to z filmy wynika, że chodzi jedynie o:
  a) mniejszy DoF, co się wiąże z wielkością obiektywu,
  b) dokładniejsze ustawienie ostrości, które konstrukcyjnie będzie prostsze w dłuższym obiektywie.

  Odpowiadając na pytanie autorki: nie będzie to żaden przełom, dobre aparaty już bywały i nadal się zdarzają, a nawet byłyby możliwe u Xiaomi, które obecnie po prostu woli odszumić obraz na glacę, aby lepiej wypadł w testach niż uczynić go technicznie zdatnym do prezentacji.

  PS. Prawdopodobnie źródło mówiło o dwóch niezależnych składowych, zwiększeniu ilości światła oraz o wysuwanym obiektywie, zaś autorka błędnie powiązała te elementy ze sobą.
  • avatar
   piomiq
   -1
   "Nadchodzi przełom? "
   Że co? Wysuwany obiektyw to przełom? Pewnie umieszczenie więcej niż jednego aparatu na plecach to też był przełom. No, ale wg niektórych, a w zasadzie większości redaktorów takich serwisów każde drobne usprawnienie to przełom. Trzeba przecież wyolbrzymić tę małą zmianę.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ale super. to teraz oprócz pająka na froncie (często i na plecach), możemy liczyć na niegwarancyjne uszkodzenie mechaniki aparatu. no super.
    • avatar
     tulika
     0
     Oj, zdecydowanie to będzie przełom...
     Zwłaszcza, kiedy wielu użytkowników przełamie ten wysunięty obiektyw i będzie reklamować, że telefon jest wadliwy... Serwis pewnie pokocha ten model...
     Z całym szacunkiem ale przeciętny użytkownik telefonu a aparatu kompaktowego to trochę inna bajka...
     To jak porównywać przeciętnego użytkownika komputera i ucznia informatyki...
     • avatar
      Ahura
      0
      Taki przełom, że wychodzi kolejny zbędny bajer. JUHU Kolejny element w telefonie który może w bardzo łatwy sposób ulec uszkodzeniu mechanicznemu.