Ciekawostki

A co gdyby e-dowód osobisty zaczął mieć sens? To możliwe!

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

E-dowód osobisty w swoich portfelach mają już przeszło 3 miliony Polaków. Użytek mają z niego jednak niewielki. Przynajmniej na razie.

Obecnie funkcjonalność e-dowodu osobistego jest poważnie ograniczona. Aby skorzystać z niego w najróżniejszych usługach e-administracji, trzeba albo udać się do urzędu, albo też dokupić do komputera specjalny czytnik, co wiąże się z wydatkiem nie mniejszym niż 250 złotych. W efekcie niewiele jest osób, dla których „e” ma w przypadku tego dokumentu jakiekolwiek znaczenie. Szybciej, a przede wszystkim taniej, jest skorzystać z Profilu zaufanego. Ale możliwe, że już wkrótce sytuacja się zmieni.

Powstaje aplikacja. Może sprawić, że e-dowód będzie miał sens

Jak wynika z informacji, do jakich dotarł Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Cyfryzacji, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Centralny Ośrodek Informatyki prowadzą wspólne prace, których efektem ma być aplikacja mobilna do obsługi naszego dokumentu z warstwą cyfrową. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, jak to tylko to, że do sczytania e-dowodu wykorzystamy własnego smartfona, tak długo jak jest wyposażony w moduł NFC, a jest on już właściwie standardem. 

e-dowód info

Dzięki temu moglibyśmy szybko potwierdzać swoją tożsamość podczas korzystania z usług administracji publicznej w sieci czy też podpisywania elektronicznych dokumentów, a tym samym e-dowód mógłby nabrać trochę więcej sensu. Urzeczywistnić mogłoby się wreszcie hasło towarzyszące promocji tego dokumentu: „szybko, sprawnie i przyjemnie korzystaj z cyfrowego Państwa” – bez loginu i bez hasła, a jedynie z PIN-em.

Aplikacja do e-dowodu może być gotowa już w maju

Prace nad aplikacją dobiegają już końca. Teraz zostały testy i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to aplikacja zostanie udostępniona na początku maja. Czekamy!

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, informacja własna

Czytaj dalej o e-usługach: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SuperTurboUser
  Mam e-dowód, mam jego czytnik na USB i czekam na możliwie najwięcej usług z obsługą e-dowodu. :)
  1
 • avatar
  asnex
  huuraa ? o.O
  1
 • avatar
  bodziokrak
  19lat? no chyba jaja sobie ktoś robi
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie będzie miał sensu, bo rząd już na etapie projektowania okroił go jak się da bo kończył im się czas na zrealizowanie projektu i kasa z uni musiałaby zostać zwrócona. Dla polskiego e-dowodu nie ma już nadziei.
  -1
 • avatar
  pawluto
  Marnowanie pieniędzy na bzdury i głupoty.
  -1
 • avatar
  Witalis
  Wprowadzić elektroniczne głosowanie !!!! No i listonosze by odpoczęli a i na wszystkich wyborach byśmy zaoszczędzili tak jak w Szwajcarii :-)