Ciekawostki

E-dowód osobisty od dziś - oto co się zmienia

przeczytasz w 2 min.

Od 4 marca 2019 roku w Polsce obowiązuje e-dowód – co to jest i czym różni się od klasycznego dokumentu tożsamości? Odpowiadamy na to i na inne pytania dotyczące dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Klasyczny dowód osobisty zostaje zastąpiony przez nowoczesny e-dowód. Co to jest, jaka jest jego zasada działania, jak będzie można go wykorzystać i jak złożyć wniosek, by stać się jego posiadaczem? Wyjaśniamy.

E-dowód: co to jest i jak to działa?

Od 4 marca każdy Polak, który złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma po kilkunastu dniach e-dowód. Jego wygląd właściwie nie różni się od obecnie wykorzystywanego dokumentu, ale „e” w jego nazwie nie wzięło się znikąd. Otóż jest to „dyskietka” z warstwą elektroniczną i stanowiącym zabezpieczenie numerem CAN.

E-dowód przód
Zabezpieczenia e-dowodu z przodu.

Czym jest wspomniana warstwa elektroniczna? To nic innego jak chip, na którym mogą być zapisywane dodatkowe informacje. Sprawia to, że e-dowód jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale też narzędziem identyfikacji elektronicznej (ze zdjęciem biometrycznym, profilem osobistym czy podpisem cyfrowym). Całość działa bezstykowo i może być używana przede wszystkim w kontaktach z administracją publiczną, ale też z innymi podmiotami (np. bankami). 

E-dowód tył
Zabezpieczenie e-dowodu z tyłu.

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że e-dowody to szansa na „szybkie, sprawne i przyjemne korzystanie z cyfrowego państwa”.

Nowy dowód osobisty – e-usługi stają otworem

Nowy e-dowód pozwala na potwierdzanie swojej tożsamości i korzystanie z e-usług poprzez zbliżanie dokumentu do czytnika. To szansa między innymi na elektroniczne podpisywanie dokumentów (na przykład tych wysyłanych do urzędu – jest równoważny z tym ręcznym) czy też logowanie się do portali administracji publicznej.

E-dowód logowanie

Dzięki zdjęciu biometrycznemu możliwa będzie też weryfikacja tożsamości pasażera, co oznacza, że e-dowód pozwoli na sprawniejsze podróżowanie. Podkreślmy, że dokument będzie zgodny z wymogami ICAO (Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Do tego dochodzi jeszcze na przykład potwierdzanie obecności w określonym miejscu i czasie.

E-dowód info

Funkcjonalność e-dowodu ma się zwiększać z czasem, podobnie jak zaufanie do tej formy potwierdzania tożsamości. Ministerstwo Cyfryzacji porównuje to do kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. 

E-dowód: wniosek złożysz w Internecie lub w urzędzie

E-dowody wchodzą w życie 4 marca 2019 roku i każdy nowy dokument tożsamości będzie miał wspomnianą warstwę elektroniczną. Nie ma konieczności wymiany starego dowodu, jeśli jest jeszcze ważny, ale można to nieodpłatnie zrobić. Dodajmy jeszcze, że e-dowód, tak jak ten dotychczasowy, jest ważny przez 10 lat.

E-dowód vs
Stary (po lewej) i nowy (po prawej) dowód osobisty.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty z warstwą elektroniczną? Zupełnie tak samo jak wcześniej – nic się nie zmieniło. Można w tym celu skorzystać z internetowej platformy Obywatel.gov.pl (do czego wymagany jest profil zaufany) albo też udać się do dowolnego urzędu gminy (niezależnie od miejsca zameldowania).

Jak korzystać z e-dowodu?

Do korzystania z certyfikatu identyfikacji/uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego konieczne będzie ustalenie, a następnie podanie 4-cyfrowego kodu PIN. Jeśli zaś chodzi o wymagania techniczne, to do obsługi e-dowodu potrzebne są: czytnik kart z pinpadem oraz odpowiednie oprogramowanie.

e-dowód czytnik

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie polskiego rządu.

Spojrzenie krytyczne

Choć cyfryzacja to coś, co warto pochwalić, a sama koncepcja e-dowodu może się podobać, to nie brakuje też krytyków tego rozwiązania. Jedni narzekają na ubogą funkcjonalność nowego dokumentu, inni zwracają uwagę na zagrożenia wiążące się z jego wprowadzeniem. Tam bowiem, gdzie wchodzi wygoda, zwiększa się też ryzyko, że dane trafią w niepowołane ręce. Pozostaje mieć nadzieję, że autorzy projektu pomyśleli o wszystkim, a czas pokaże, czy tak właśnie było.

Źródło: Gov.pl, inf. własna. Foto/ilustracje: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  kto nie musi, niech tego nie bierze. to jest nowość, niech najpierw przetestują inni.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Dobra dobra. I tak chodzi o to, że bratanek od strony stryjecznego wuja pana ministra ma firmę, która przycięła za wprowadzenie tego banalnego, niedopracowanego systemu grube miliony i tyle.
   • avatar
    Kropeczka
    4
    A nie prostsze jest wypalenie kwasem tatuażu na czole ???

    I nie trzeba co 10 powtarzać.


    Czy tylko ja mam wrażenie że jestem własnością państwa, jak bydło własnością chłopa ???

    I jeszcze żeby to państwo niczym ten chłop dbało o swoją własność.

    Ehhh szkoda słów....
    • avatar
     jarekzon
     3
     Jest to także szansa, że ktoś inny podpisze się za nas w ważnych dokumentach i zrobi to łatwiej niż kiedykolwiek. Przestępcy na pewno nie będą czeka, tak naprawdę zawsze są krok przed urzędnikami i zabezpieczeniami.
     • avatar
      Dragonik
      2
      Na szczęście dowód wymieniłem 2 lata temu także mogą mnie na razie cmoknąć.
      • avatar
       miedzianek
       1
       Ciekawe, czy są podatne na neodymowy magnes i czy można je przypadkiem rozmagnesować, kładąc przypadkiem edowód przy tych rozpinaczach zabezpieczeń w sklepach z ciuchami.

       No i co jeśli chip się połamie, my o tym nie będziemy wiedzieli-a się okaże np w banku, że nagle nic nie możesz zrobić-bo dowód nieważny?
       • avatar
        Marucins
        0
        Te całe zabezpieczenia są zabawne. Mikro to mikro tamto ukryte blablabla.
        Skoro jest maszyna która to zrobiła to co za problem aby była inna która zrobi to ponownie? :)

        Przyznam się że dziś odbieram STARY dowód. Specjalnie złożyłem wniosek, aby jak najdłużej nie korzystać z tego nowego wynalazku.
        • avatar
         HomeAudio
         0
         W każdym miejscu gdzie musimy okazać dowód osobisty powinna być sprawdzana zgodność danych biometrycznych zaszytych w dowodzie z naszymi własnymi - wówczas bardzo zmniejszyło by się ryzyko że ktoś pod nas będzie się podszywał (zdjęcie + kod pin + weryfikacja biometryczna).

         Ponadto dowód powinien trzymać informację o datach autoryzacji oraz o jakichś unikatowych identyfikatorach miejsc gdzie się autoryzowaliśmy (w drugą stronę takie dane również powinny być przetrzymywane).

         Ale to wszystko nie miało by sensu jeśli okazało by się że zabezpieczenia wszyte w dowód są dziurawe....

         Kończąc moje bezcelowe dywagacje - na razie lepiej się powstrzymać z przesiadką ;)
         • avatar
          jaredj
          -1
          Od elektronizacji, albo raczej komputeryzacji życia codziennego się nie ucieknie, będzie tego więcej i więcej. To taka ogólna uwaga. A bardziej w związku z tematem - będą rozbudowywać infrastrukturę i e-usługi. Od czegoś trzeba zacząć. Nie można zacząć od zbudowania całego systemu który korzystał by z tych edowodów a potem wprowadzić dowody, choć wydaje się logiczne takie rozwiązanie, bo jeśli projekt upadnie, to cała ta wydana kupa pieniędzy na infrastrukturę, byłaby wydana na darmo. Natomiast dowody będą zupełnie użyteczne, nawet gdy infrastruktury nie będzie.Poza tym - cała ta infrastruktura musiała by czekać na wymianę dowodów - a tak, dowody już będą.
          • avatar
           seba_god
           0
           Przyznam, iż nie rozumiem sceptyków. Niby portal o komputerach i nowych technologiach generalnie powinien przyciągać entuzjastów takich nowinek a tu większość marudzi, że to lub tamto. Z warstwy elektronicznej nie skorzysta ten kto nie zna pinu, więc nawet jeśli dowód zginie to zdalnie nikt nic nie załatwi. Reszta jest taka sama jak w starym dowodzie.
           Za to jak ktoś chce to może podpisać dokumenty i przesłać je do urzędu zdalnie (taki niby zamysł jest). Dla mnie to plus to nie mam czasu i jak nie trzeba to wolę unikać łażenie i stanie a w kolejkach w urzędach.