Wydarzenia

Szemrane interesy firmy Apple z chińskim rządem

przeczytasz w 1 min.

W serwisie The Information opublikowano doniesienia o tym, że Tim Cook podpisał z chińskim rządem umowę. Zobowiązał się w niej do tego, że jego firma pomoże rozwinąć chińską gospodarkę w zamian za ustępstwa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Umowa opiewa podobno na kwotę ponad 275 miliardów dolarów. Informacje pochodzą rzekomo z wywiadów i wewnętrznych dokumentów firmy. Porozumienie podpisane zostało w 2016 roku, kiedy to Tim Cook kilkukrotnie odwiedzał ten kraj. Celem było nawiązanie pozytywnych relacji z tamtejszym rządem. Urzędnicy tego kraju uważali podobno, że Apple intensywnie eksploatuje chińskie fabryki i lokalną siłę roboczą, ale nie wnosi wystarczającego wkładu w rozwój gospodarki.

Cook lobbował chińskich urzędników

We wspomnianych na początku dokumentach znajdują się podobno informacje o tym, że Cook próbował osobiście wywrzeć wpływ na chińskich użytkowników, gdy ci nie byli przekonani co do funkcjonowania firmy Apple na terenie Chin i oferowanych przez nią produktów oraz usług.

Apple Store w chińskim mieście Changsha
Apple Store w chińskim mieście Changsha

Negocjacje zakończyły się powodzeniem, a w rezultacie chińska agencja rządowa o nazwie Narodowa Komisja Rozwoju i Reform zgodziła się na różnego rodzaju ustępstwa związane z prowadzoną przez Apple w tym kraju działalnością w zamian za wielomiliardowe inwestycje.

W ramach porozumienia firma ma między innymi wesprzeć rozwój chińskich przedsiębiorców, współpracować w zakresie badań naukowych z krajowymi uniwersytetami oraz wykorzystywać większą liczbę komponentów produkowanych przez lokalne przedsiębiorstwa. 

Warto też dodać, że firma Apple jest podobno bardzo uzależniona od wpływów Tima Cooka. Spekuluje się, że jego odejście mogłoby negatywnie wpłynąć na pozycję negocjacyjną firmy.

Źródło: https://www.macrumors.com/2021/12/07/apple-ceo-tim-cook-secret-deal-with-china/

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  7
  Kto ma pieniądze, ten ma władzę. Kolejny z rynków, na których Apple nigdy nie zapłaci choćby dolca podatków.
  • avatar
   DeviLevi
   2
   A była taka ładna amerykańska szkoda xd
   • avatar
    nevermind
    1
    To dobitnie pokazuje, że wielkie korporacje wymknęły się państwom chyba z jakiejkolwiek kontroli i mogą robić i zawierać "umowy" z kim chcą i kiedy chcą. Czas się chyba szykować na przyszłość rodem z filmów czy seriali si-fi gdzie to korporacje rządzą światem, smutną przyszłość niewolnika.
    • avatar
     Rypka
     0
     Powinien się teraz zebrać kongres USA i zwołać komisje do zbadania tej bulwersującej sprawy.
     Jeśli śledztwo wykaże że doszło do współpracy pan Cooka z chińskim rządem, to sprawa powinna trafić do sądu najlepiej w Teksasie a wyrok dla pana Cooka powinien być jeden - krzesło elektryczne!
     • avatar
      trollhunter
      0
      A gdzie te szemrane interesy? Bo rozumiem klikbajt, ale czy naprawdę odrobiny dziennikarstwa na poziomie liceum nie można się spodziewać? Czy jak w Polsce powstaje fabryka samochodów, a z władzą podpisuje się umowę, to też szemrany biznes? Sam fakt prowadzenia biznesu z jakimś państwem, nie dowodzi, że jest szemrany. "W ramach porozumienia firma ma między innymi wesprzeć rozwój chińskich przedsiębiorców, współpracować w zakresie badań naukowych z krajowymi uniwersytetami oraz wykorzystywać większą liczbę komponentów produkowanych przez lokalne przedsiębiorstwa. " To jest to szemranie? Czyli amerykański offset też jest szemrany?
      • avatar
       stalkerpl
       -1
       a w dziadolandzie pozwalamy na dziki zachód, efekt jest taki że mają nas za nic i robią z nas niewolników jak taki amazon i jeszcze dziękujmy im za tę wielką łaskę, ale żyjemy w dziadolandzie, w poważnym kraju kasa jest wykładana na stół a nie pod stołem
       • avatar
        Veritatis
        -2
        Komuchy zawsze się dogadają ;-)
        • avatar
         Adrianwo
         0
         Odchodź Cooku! ZABIĆ XI JINPINGA!!!